POPOL VUH: Letzte Tage – Letzte Nächte (1976)

Popol Vuh je kniha o mayské mytologii, ale také hudební uskupení z Německa, které si přece jen zaslouží v 21. století přetřít prachovkou.

Popol Vuh byla ve své době poměrně slavnou krautrockovou skupinou, jejíž lídr, klávesista Florian Fricke (1944-2001), zhmotňoval na řadě alb svou představu experimentálního rocku, zahaleného do mlhy tajemna, ovlivněného jeho zájmem o buddhismus i křesťanství. Já osobně v hudbě této dnes poněkud pozapomenuté skupiny přece jen postrádám přítomnost nějakých nosnějších rockových melodií. Dal jsem si kdysi tu „práci“ a opakovaně si poslechl tvorbu kapely ze sedmdesátých let a přece jen jsem našel dvě alba, která mě nadchla a která se mi líbila. Je to album Aguirre z roku 1975 a album Letzte Tage – Letzte Nächte z roku 1976. Mimochodem obě alba, nabízející přece jen o trochu vstřícnější hudbu směrem k posluchačům, mají na progarchives.com velice slušné hvězdičkové hodnocení, nad čtyři body z pěti.

K připomenutí jsem si tak vybral mé od této kapely asi nejoblíbenější album, Letzte Tage – Letzte Nächte (album Aguirre je v těsném závěsu a jsou dny, kdy se mi líbí víc). Hlavním a jednoznačným kladem této desky je přítomnost zpěvačky Renate Knaup z Amon Düül II, která nahrávku přece jen tak nějak polidšťuje. Harmoničtější temno (trochu divné, leč výstižné slovní spojení) na tomto albu válcuje dřívější repetitivně mírumilovné, mýticky orientální hudební plochy, a přesto, nebo a proto, se toto album poslouchá snadněji než většina alb předcházejících. Ambientní, meditativní pasáže jsou na této desce úspěšně vystřídány místy až crimsonovsky znějící elektrickou kytarou za doprovodu bicích, což se na předcházejících albech rozhodně nemohlo stát. A poslouchá se to fakt parádně. Album má navíc svou určitou atmosféru, která také není samozřejmá a kterou silně cítím, no doslova asi jako hladový masožrout při návštěvě řeznictví, co vám budu povídat.

Deska hudebně působí uceleně a koncepčně – spíš jako jedna půlhodinová (nebudu-li počítat CD bonusy) kompozice, rozdělená na kratší části. Ústřední hudební motiv alba prochází např. třetí skladbou Oh wie weit ist der weg hinauf. I následující čtvrtá skladba, instrumentálka In deine hände, se příjemně poslouchá, ke slovu se opět dostávají spíše kytary, než na jiných albech dominující klávesy. Osmá skladba, Letzte tage – letzte nächte, nesoucí i název alba, je jedinou konvenčně zpívanou skladbou, ale žádné hitové ambice nečekejte. Na druhu stranu ani žádnou avantgardní neposlouchatelnost. Jak kdysi výstižně definoval toto album jeden recenzent: „Tímto albem se Popol Vuh dostali pravděpodobně nejblíže k přímé rockové hudbě.“

FLORIAN FRICKE


Mám v oblibě několik německých skupin (nebo hudebníků). Když je tak teď zrychleně projíždím ve své paměti, uvědomuju si, že každá z nich je originální, až na výjimky nenapodobující anglické superskupiny a většinou nevbíhající do lákavé náruče mainstreamu. Mnou dvě zmíněná alba jsou právě taková a považuju je za mimořádně zdařilá.

SKLADBY:
1. Der grosse Krieger 3:15
2. Oh wie nah ist der Weg hinab 4:36
3. Oh wie weit ist der Weg hinauf 4:30
4. In deine Hände 3:00
5. Kyrie 4:38
6. Haram dei Raram dei Haram dei Ra 1:30
7. Dort ist der Weg 4:30
8. Letzte Tage – Letzte Nächte ( “When Love Is Calling You”) 4:20

SESTAVA:
Djong Yun – soprano vocals
Renate Knaup – vocals
Florian Fricke – piano
Daniel Fichelscher – guitar, percussion
+
Alois Gromer – sitar
Ted De Jong – tamboura

Letzte Tage - Letzte Nächte Book Cover Letzte Tage - Letzte Nächte
Popul Vuh
Krautrock
United Artists Records
1976
LP
8

4 názory na “POPOL VUH: Letzte Tage – Letzte Nächte (1976)”

  1. Díky chlapi za reakce. Snad to není znamení blížícího se stárnutí, ale čím jsem starší, tak tím víc si tak nějak dokážu vychutnat/užít zpěv Renaty Knaup, Sonji Kristiny (té obzvlášť) a Annie Haslam 🙂 .

    1. Je to pár dní dozadu, čo som si pripomenul kapely Curved Air (Sonja Kristina) i Renaissance (Annie Haslam). Je radosť počúvať nielen tieto speváčky, ale aj muziku “ich” skupín…
      Nedalo mi, dal som si Popol Vuh, pretože Renate Knaup. Nie je to moja šálka kávy, ale dalo sa. Jednoznačne, titulná skladba je najlepšia…
      Ryback, díky!

      P. S.: Ak pribudne recka na Aguirre (1975), potom skúsim… 🙂

  2. Muzika je to lehce psychedelická, místy aj trochu mystická a poslouchá se opravdu dobře. První polovina desky mi přišla zajímavější a lepší té druhé, tam už to začíná trochu usínat. Jako plus hodnotím i velmi pěknej hlas Renate Knaup.
    U mě dobrý.

  3. Popol Vuh si pamätám z detstva, otec mal na VHS kazete nahranú skladbu Bettina z Beat Clubu. Tu je:
    https://www.youtube.com/watch?v=W6RUstmzDic

    Mne sa tento elektronický etno kúsok nepáčil a o kapelu som nejavil záujem ani neskôr. Mali sme doma určite na kazete nahratú nejakú LP, ale už neviem ktorú.

    Aktuálne mám v zbierke len jednu skladbu – Ich mache einen Spiegel / Part 4 z debutu Affenstunde (1970), ktorá bola zaradená na vol. 2 kompilácie Krautrock – Music For Your Brain.

    Vďaka za pripomenutie.

Pridaj komentár