Jim Croce (1943-1973)

Jim Croce byl americký folk-rockový zpěvák a kytarista italského původu. Po absolvování středoškolského studia v Upper Darby se zapsal ke studiu němčiny a psychologie na Villanova University, kde poprvé účinkoval ve formaci Villanova Spires, a také se seznámil se svou budoucí ženou Ingrid (kvůli které později konvertoval k judaismu). Svou první desku Facets vydal roku 1966, přičemž peníze na její nahrávání získal od rodičů jako svatební dar.

Jim s manželkou Ingrid a synkem Adrianem Jamesem.

V roce 1968 se Jim s manželkou přestěhovali do New Yorku, kde mimo jiné nahráli jediné společné album, které nazvali jednoduše Jim & Ingrid Croce, ale přesto byl jejich newyorský pobyt neúspěšný. Byli dokonce tak chudí, že museli prodat Jimovu kytaru, aby měli na zaplacení nájmu. Oba se nakonec vrátili zpět do Pensylvánie, kde zakoupili zchátralou farmu a Jim začal na společné živobytí vydělávat tvrdou prací řidiče náklaďáku.

Jimova kariéra nabrala nový směr v roce 1970, kdy se seznámil s kytaristou Maurym Muehleisenem. Brzy nato získali se společností ABC smlouvu na nahrání tří desek. Jako první vyšla v dubnu 1972 deska You Don’t Mess Around With Jim obsahující baladickou píseň Time in A Bottle, kterou Jim věnoval svému čerstvě narozenému synovi.

Poměrně dobře rozjetá kariéra mladého umělce skončila náhle dne 20. září 1973, kdy Jim společně s Maurym tragicky zahynuli při leteckém neštěstí v louisianském Natchitoches zrovna cestou na jejich další koncert v texaském Shermanu.

Vydání třetího elpíčka I Got a Name v prosinci téhož roku se už Croce bohužel nedočkal.

DISKOGRAFIE:
1. 1966 – Facets
2. 1969 – Jim & Ingrid Croce
3. 1972 – You Don’t Mess Around with Jim
4. 1973 – I Got a Name
5. 1973 – Life & Times

Názor na “Jim Croce (1943-1973)”

Pridaj komentár