Priznám sa, že som sa nikdy nezaoberal výrobou a zložením nosičov. Stále však pamätám na veľké haló, že na svete je nezničiteľný disk, ktorý uloží hudbu, obraz a iné dáta na veky vekov. Aj keď nič netrvá večne, dosť ma prekvapila informácia, na ktorú som nedávno narazil – disky „hnijú“ a dochádza k ich autodeštrukcii.
Na Facebooku som oslovil zopár ľudí. Ich reakcie boli rôzne – od veľkého prekvapenia i potvrdenia tohto fenoménu. Mnohí, ktorí kupujú CD od ich uvedenia na trh, nezaznamenali žiadne problémy, ale sú aj takí, ktorí sa už museli rozlúčiť s mnohými nosičmi. A týka sa to aj DVD i hier.
Samozrejme, záleží na mnohých faktoroch – výrobcovi, zložení, zaobchádzaní, starostlivosti… Nebudem zachádzať do podrobností, môžete si o tom prečítať na stránke Motherboard.
Samostatnou kapitolou jsou zálohovaná data (hudba) na médiích DVD -R. Tyto média mají mnohem menší ochrannou vrstvu laku, proto jsou náchylnější na poškrábání a naleptání záznamové vrstvy vlivem agresivních chemických látek otisku lidského prstu.
O působení světla a nevhodných teplotách skladování nemluvě.
Uvedu příklad. Testuji 15 let stará média DVD R Verbatim určená k zálohování dat, která mají silnější záznamovou vrstvu. Data byla vypalována jednou z nejlepších tehdy dostupných DVD vypalovaček Plextor čtyřnásobnou rychlostí. Přes sebevětší opatrnost s uskladněním a manipulací s médiem samotným dochází při kontrole pomocí software k tomu určenému ke snížení odrazivosti disku a tím nižší čitelnosti dat. Došlo i na případy nenačtení média.
Lituji tedy knihovny a další instituce, která zálohovaly cenné materiály na DVD.
Korózia je sviňa. 🙂
Áno, vlastne si to vystihol, tak to píšu aj v tom článku, ktorý som priložil. Nechcel som zachádzať do podrobností, ale presne tak to začína – biele bodky. To ešte neznamená, že disk nehrá…
Jeden Angličan mi napísal, že si kúpil „práčku“ a pochvaľuje si ju. Určite to môže byť dobrá investícia na údržbu a starostlivosť o nosiče, snáď aj na predĺženie ich životnosti.