Tarzan

CD btf.it ‎– VMCD120  /2007/

Podle obálky by to člověk šacoval na filmovej soundtrack, ale chyba lávky. Je to kompilace nahrávek starejch italskejch kapel a s tím atletem z pralesa to nemá (téměř) nic společného. Album vyšlo v roce 1972 u firmy Bla Bla Records, která tak chtěla zviditelnit svoje “stájové koně”. Původní vydání obsahovalo jedenáct skladeb od čtyř kapel, ovšem rozšířená reedice na CD nabízí ještě dalších šest kousků navrch. 

Label Bla Bla Rec. založil (v roce 1970) Pino Massara a zprvu byla jeho produkce zaměřená na vydávání melodických singlů. Ovšem od roku 1972 s ním začal spolupracovat Franco Battiato, který se rozhodl produkovat i umělce z avantgardních a progressive rockových kruhů. V rychlém sledu tak vyšla dodnes ceněná alba Fetus a Polution právě od Battiata, Arrow Head od hard rockových Osage Tribe, nebo Appunti per un’idea fissa skupiny Capsicum Red. Poslední velkou deskou, kterou společnost vydala byla Feedback (Batiatto) v roce 1976 a tady její stopa končí…

Album Tarzan obsahuje nahrávky z let 1971-72 a většina z nich nemá s progresivním rockem nic společného. Je to takovej docela archaickej a melodickej beat, kterej jako kdyby vypadl odněkud z konce šedesátých let. Zajímavé je, že vesměs v angličtině. Jsou to vlastně takové mini profily čtyř kapel a nejpočetněji zastoupená je Capsicum Red, která tu má dva kompletní singly – Tarzan/Shangrj-là a Ocean/She’s A Stranger. Osobně se mi líbí především ten druhej – jednak je daleko hitovější a druhak obsahuje i pěkné klávesy, flétnu a písnička She’s A Stranger aj  pozoruhodnou basovou linku. Skupina Capsicum Red si budovala image kapely s domovem mimo Itálii a je fakt, že zní naprosto “neitalsky”…

Další zastoupenou kapelou je Well’s Fargo (původně I Migrants, ale s novým zpěvákem a s texty v angličtině) se singlem Run Billy Run/Come Around. Obě skladby mají  jednoduchej rytmickej doprovod a velmi střídmé nástrojové obsazení působící opravdu obstaróžním dojmem. Na rok 1971 určitě. Dojem tak zachraňuje aspoň chytlavej refrén v písničce Come Around.

Určitě nejznámějšími ze všech zúčastněných jsou Osage Tribe, kteří přispěli třemi písničkami. Jednoduchou, pop rockovou skladbou Prehistoric Sound, která předcházela daleko ostřejšímu velkému albu Arrow Head a právě z něj pocházejícími kusy Crazy Horse a Hajenhanhowa. První jmenovaná je přepracovaná a kratší verze pecky Soffici bianchi veli a konečně pořádnej – inštrumentální – nářez. Hajenhanhowa je pak pětiminutovým výňatkem z dvakrát tak dlouhého stejnojmenného tracku a aj v tomhle případě je to pořádnej virvál. A jedinej v italštině.

Posledními zástupci jsou Black Sunday Flowers se singlem Hot Rock/Madness a co jsem tak vyčetl, byla to jen taková zástěrka pro cenzurou pronásledovaného zpěváka Ghiga Agostiho. První skladba je předělávkou vlastní písně z roku 1965 a je zcela nezajímavá, ovšem štramandě Madness nemůžu upřít jistou přitažlivost.

A tady původní album končí, ovšem CD reedice nabízí ještě dalších šest kousků navíc, z nichž minimálně tři stojí za to. Líbí se mi především hutnej hardrock Walk On My Way skupiny Ixo a pak taky instrumentální singl Colonnello Musch/Cacao partičky Colonnello Musch. Tenhle epizodní projekt sestavil sám zakladatel Bla Bla Rec. Pino Massara a nezbylo po něm nic, krom výše uvedeného singlu. Jeho obálku zdobí zažloutlá fotografie zápasníka připomínajícího našeho Gustava Frištenského a retro futrálku odpovídá aj obsah. Skladba Colonnello Musch je chytlavou, cirkusově – estrádní melodií s výbornými klávesami, tubou a akordeonem a Cacao? Prostě kakao. Pohoda, klídek pod palmami a maňana…

Asfaltovej výlisek existuje jen v původním vydání a postupem času se stal jednou z nejvzácnějších a nejdražších položek Bla Bla Rec. Na CD se to prvně objevilo v roce 1992 (Artis Records) a pak až v roce 2007 zásluhou BTF. Tradičně pěkně vyvedená gatefold cardboard sleeve má pěknou obálku s Tarzanem vpředu, tracklistem vzadu a miniaturami všech singlů uvnitř rozevřené obálky. Osmistránkovej booklet obsahuje historii Bla Bla Rec. v italštině aj anglině a katalog labelem vydaných elpíček.


Je to takovej pelmel melodických písniček a různých stylů ve slušné zvukové kvalitě a kdybych dal jen na pocity, vysolím čtyřku. Ale trojka bude stačit.

SKLADBY:
01. Capsicum Red – Tarzan (3:05)
02. Capsicum Red – Shangrj-La (4:29)
03. Well’s Fargo – Run Billy Run (1:28)
04. Well’s Fargo – Come Around (2:31)
05. Osage Tribe – Crazy Horse (3:34)
06. Osage Tribe – Prehistoric Sound (3:02)
07. Capsicum Red – Ocean (3:03)
08. Capsicum Red – She’s A Stranger (3:22)
09. Black Sunday Flowers – Hot Rocks (3:44)
10. Black Sunday Flowers – Madness (3:26)
11. Osage Tribe – Hajenhanhowa (5:13)

Bonus tracks:
12. Osage Tribe – Un Falco Nel Cielo (2:57)
13. Colonnello Musch – Colonnello Musch (2:34)
14. Colonnello Musch – Cacao (2:37)
15. Ixo – Walk On My Way (3:49)
16. Springfield – Soldier (2:49)
17. Springfield – Love (2:13)

Tarzan Book Cover Tarzan
Various Artists
progressive rock
Bla Bla
1972
LP
11
CD - btf.it, VMCD120 /2007/

2 názory na “Tarzan”

Pridaj komentár