Van Der Graaf Generator – Godbluff (1975)

Tmavo ladený obal ako keby signalizoval temné prvky poňatia progresivity v hudbe skupiny Van der Graaf Generator. Pre mnohých fanúšikov legendy britského art rocku je Godbluff druhý najvýznamnejší album po nedostižnom Pawn Hearts.

Z nahrávky priam srší množstvo energie a pozitívnej rockovej agresivity. Štvorica Peter Hammill, Hugh Banton, Guy Evans a David Jackson nahrala LP Godbluff po vyše štvorročnej odmlke – Hammill sa počas tohto obdobia venoval výlučne sólovým projektom.

Doska obsahuje štyri kompozície, každá z nich je svojím spôsobom silná a zásadná. Všetky sú z pera fenomenálneho speváka, gitaristu, pianistu, skladateľa, textára a ducha Van Der Graaf Generator, Petera Hammilla. Len v druhej skladbe, Scorched Earth, je spoluautorom David Jackson. Nebudem teraz ospevovať perly, akými sú úvodná The Undercover Man a predposledná Arrow. Poviem len, že záverečná, vyše desaťminútová The Sleepwalkers je moja absolútne najobľúbenejšia skladba z repertoáru Van Der Graaf Generator.

Album Godbluff, nahraný začiatkom leta roku 1975, patrí do zlatého fondu tvorby nielen tejto skvelej kapely, ale art rocku, toho skutočného a náročného, vôbec.

Hodnotenie: 4,5/5

SKLADBY:
1. The Undercover Man (7:00)
2. Scorched Earth (10:10)
3. Arrow (8:15)
4. The Sleepwalkers (10:26)

NOTES:
Recorded and mixed at Rockfield Studios, Monmouthshire between 9th and 29th June 1975.
Cut at The Master Room.

ZOSTAVA:
Peter Hammill – vocals, guitars, piano, Hohner clavinet D6
Hugh Banton – organs, bass, bass pedals
David Jackson – saxes, flute
Guy Evans – drums, percussion

Godbluff Book Cover Godbluff
Van Der Graaf Generator
Prog Rock
Charisma
1975
LP
4

3 názory na “Van Der Graaf Generator – Godbluff (1975)”

  1. Na jedné Antidiskotéce Jiřího Černého vznesl někdo dotaz, která část tvorby Petera Hammilla se mu líbí. Odpověděl, že zatím má rád vše co mu vyšlo, ale dává přednost začátkům. Já taky, Godbluff je výborná deska, ale H To He Who Am The Only One si pustím radši. Pěkná recenze díky za ní.

Pridaj komentár