Tall Stories – Tall Stories

Kapely objavujeme rôznymi spôsobmi. K Tall Stories som sa dostal vďaka mojej ex. Moja náklonnosť k debutu tohto newyorského kvarteta, na rozdiel od k nej, však pretrváva dodnes. Bájkari [tall story = prehnaná historka/rozprávka/bájka] toho majú až zarážajúco veľa spoločného so súkmeňovcami z Diving For Pearls.

Epický hrobár talentov

Obe kapely pochádzajú z New Yorku, obe podpísali kontrakt s Epic Records a na debutoch oboch sa podieľali David Prater s Dougom Oberkircherom. Tí zmixoval sedem z desiatich piesní na albume. Zvyšné tri Frank Filipetti, ktorý rovnomenný debut produkoval.

Kapelu Tall Stories tvorila štvorica Steve Augeri (spev a gitara), Jack Morer (sólová gitara), Kevin Totoian (basa) a Tom DeFaria (bicie). Tá začala so skladaním repertoáru v roku 1988. Augieri po rokoch v jednom rozhovore spomínal, že album bol natočený už v roku 1990, ale Epic na ňom sedeli skoro rok, kým ho nakoniec vydali v auguste 1991. Napriek pozitívnym ohlasom (v legendárnom britskom hudobnom dvojtýždenníku Kerrang! dostal album najvyššie hodnotenie, teda päť K – rovnako ako aj debut Diving For Pearls dva roky predtým), a dvojmesačnému turné naprieč Spojenými štátmi s Mr. Big začiatkom roku 1992, album veľa vody nenamútil a kapelu jednoducho účtovníci z Epicu odpísali ako ďaľšiu stratu.

Obal singla Wild On The Run (1991).
Žiadne bájky

Človek si pustí album a premýšľa čo za diletantov muselo pre Epic pracovať. Tak schválne, hneď úvodná Wild On The Run, ktorá bola vydaná aj ako prvý singel, má chytľavý riff, perfektný vokál a jeho rytmika núti človeka hýbať sa. Čo viac si môže promočné oddelenie nahrávacej spoločnosti priať? Nasledovná Chain Of Love je podobný prípad, ďaľší výborný riff, skvelý bridge, o speve nehovoriac… nečudo, že bola zvolená ako druhý singel. Tretia Crawling Back trošku spomalí, ale iba naoko. Sister Of Mercy rezko šliape už od intra. Oproti debutu Diving For Pearls songy viac dýchajú, pretože klávesy dopĺňajú aranžmány iba v troch číslach. Prvým z nich je Stay With Me – ak toto nie je perfektná power balada, tak potom už ozaj neviem, čo ňou má byť! Že tento skvost nebol vydaný ako singel, to hlava neberie.

Druhú stranu albumu načne Somewhere She Waits a opäť je to trefa do čierneho plná melodiky, veľmi vkusné sólo a bridge, milujem tú gitaru tesne pred refrénom. Vysoká škola aranžovania piesní. World Inside You opäť pritvrdí, Bájkari nie sú žiadni soft-rockoví mäkkýši. Intro Restless One je skoro až akustické, ale len po prvú tretinu, kedy song naberie na údernosti, aby opäť zvoľnil tempo ku koncu. Bicie a perkusie hrajú prím nielen v úvode Never Enough a ani ja nemám dosť tejto skvelej hudby. Záverečná Close Your Eyes má síce skoro sedem minút, ale pri jej počúvaní vôbec nemám pocit, že by to vadilo. Bavím sa dobre a tie bicie sú fakt dobré. Na záver trochu atmosféry z parížskej (?) kaviarne a sme na konci.

Príbeh nekončí

Napriek tomu, že Epic nesiahol po možnosti zafinancovať druhý album, kapela od roku 1990 až do svojho rozpadu na Silvestra 1996 priebežne nahrávala nové skladby. V roku 2009 ich zremasterované vydali na albume s názvom Skyscraper. Augeri sa vo vtedajšom rozhovore vyjadril, že napriek maximálnej snahe sa im nepodarilo zachovať pôvodné bicie a tak ich museli nanovo nahrať štúdioví bubeníci. Na výsledku to ale nie je badať, takže odviedli dobrú robotu. Mnohí na albume počujú vplyv Led Zeppelin a spevák potvrdil, že to bola jedna z kapiel, ktoré ich v mladosti ovplyvnili, ale že album reprezentuje kapelu presne takú aká v dobe vzniku nahrávok skutočne bola.

Po prvotnom rozpade kapely chvíľu pôsobil Steve Augeri v kapele Tyketto a v roku 1998, kedy pracoval ako údržbár v známom newyorskom obchoďáku GAP, ho oslovil Neal Schon aby sa zúčastnil konkurzu na miesto speváka Journey po odchode Stevea Perryho. Druhý Steve bol úspešný a vydržal v kapele 8 rokov. Odvtedy natočil viacero singlov a pred pár rokmi aj album so svojou sólovou kapelou Steve Augeri Band.

Verdikt

Podobne ako u už viackrát zmieňovaných Diving For Pearls, aj tu dávam plnú paľbu. Nemôžem inak, pretože každý jeden song má na albume svoje miesto a rád ho počúvam ako celok. Je to jedno z tých CD, ktoré v aute pustíte na tripe a za volantom sa vám hneď vyčarí úsmev… Produkcia je tiež výborná a tak niet čo riešiť.

Skladby
 1. Wild On The Run (4:18)
 2. Chain Of Love (4:28)
 3. Crawling Back (5:04) *
 4. Sister Of Mercy (4:08) ✯
 5. Stay With Me (5:20) *
 6. Somewhere She Waits (4:46)
 7. World Inside You (3:59)
 8. Restless One (4:04)
 9. Never Enough (3:59)
 10. Close Your Eyes (6:38)

Všetky skladby zložili Morer/Totoian/Augeri,
s výnimkou * Morer/Totoian/Borges/Augeri,
a ✯ Morer/Totoian/Augeri/Thomas.

Steve Augeri – spev a gitara
Jack Morer
 – sólová gitara, gitara a podporné vokály
Kevin Totoian – basa, spev (2) a podporné vokály
Tom DeFaria
 – bicie, perkusie a podporné vokály

Tom Mandel – klávesy (5, 8, 10)

Tall Stories Book Cover Tall Stories
Tall Stories
Hard rock/AOR
Epic
1991
10

4 názory na “Tall Stories – Tall Stories”

 1. Až na speváka absolútna neznáma. Teda pre mňa, pretože som sa týmto formáciám z 80. a 90. rokov minulého storočia takmer vôbec nevenoval. Dovolím si porovnať; oproti kapele Diving For Pearls mi táto úderka sadla oveľa viac.
  Comrade, díky za rozšírenie hudobných obzorov a peknú recku!

 2. Nevzpomínám si, že bych na kapelu Tall Stories někdy dřív narazil, ale z odkazu v recenzi jsem si ji pustil a neurazila. V současnosti už podobnou hudbu nevyhledávám, ale pár podobně zaměřených (a letitých) CD mi ve sbírce zbylo. Např. dvě desky Mr. Big, Extreme, Yngwie Malmsteen (album Eclipse), nebo Queensrÿche (Empire). Rád jsem měl i švédské Talisman a album Genesis z roku 1993. To je melodickej rock par excellence.

  Comrade, díky za recku. Jo a ta lambada v outru mě teda dostala…

  1. Dík. Mne ten akordeón evokuje typickú parížsku kaviareň so sedením vonku. 🙂

   Niežeby som ich vyhľadával, ale Queensrÿche som videl aj naživo pár rokov dozadu. Majú pár dobrých flákov a práve na Empire albume je napr. Jet City Woman. Progressive rock ale nie je úplne moja doména.

Pridaj komentár