Diving For Pearls – Diving For Pearls

Fanúšikovia melodického rocku by rozhodne nemali prehliadnuť debutový album newyorskej partičky s exotickým názvom Diving For Pearls, ktorý aj po 35 rokoch od jeho vydania stále patrí k tomu najlepšiemu, čo kedy žáner AOR ponúkol.

Lovci perál

Názov kapely bol inšpirovaný textom piesne Shipbuilding od Elvisa Costella. Jej zakladateľmi bola dvojica z Bostonu – spevák a gitarista Danny Malone a klávesák Jack Moran, ktorí skúšali šťastie v New Yorku. Po niekoľkých rošádach nakoniec zostavu doplnili Yul Vazquez (gitara/spev), Peter Clemente (bicie) a David Weeks (basa).

Debutový album produkoval David Prater (FireHouseDream Theater), ktorý pôvodne nahral s kapelou dvojicu demonahrávok financovaných Epicom, po ktorých DFP dostali zelenú pre album. Ten natočili v štúdiu Eleven-Eleven Sound v Nashville. Prater neskôr spomínal, že štúdio bolo vybavené iba digitálnymi magnetofónmi ktoré vtedy boli v centre country hudby extrémne populárne, ale on s nimi nemal žiadne skúsenosti. Napriek tomu dokázal vyprodukovať album, ktorý má dnes v rámci žánru kultový status.

Melodický náter

Rovnomenný album Diving For Pearls z roku 1989 otvára prvý singel s názvom Gimme Your Good Lovin’, ku ktorému vznikol aj videoklip. A je to otvárak ako sa patrí. Kto má rád gitarovú hudbu obohatenú klávesovými melódiami a silným vokálom, ten si príde na svoje. A to je len začiatok, pretože nasleduje Have You Forgotten? s chytľavým refrénom a riffom. Tretí kúsok I Close My Eyes môže budiť dojem repetitívnosti, ale mne to neprekáža, navyše Yul Vazquez si v ňom strihol (ďalšie) pekné sólo. Nasledovný New Moon spomalí tempo a bol to údajne tento song, ktorý presvedčil biele goliere z Epicu, aby zafinancovali album. Nečudo, je to ďaľší kvalitný flák! Prvú polovicu albumu uzatvára mnou obľúbená Never On Monday.

Stranu B začína You’re All I Know s perfektným bridgeom, ktorý eskaluje pieseň do silného záveru. Melódií a textúr je na tomto albume priehrštie. Mystery To Me – úderné bicie, rytmické basové linky, spievajúce gitary perfektne sa dopĺňajúce s klávesami a parádne vokály. I Don’t Want To Cry je druhé pomalšie číslo, ktorého aranžmán je obohatený o rôzne perkusie. Keep Our Love Alive opäť naberie rezkejšie tempo a ja premýšľam nad tým, že kapela musela objaviť nejakú tajnú formulu skladania songov pretože ma to stále baví. Záverečná The Girl Can’t Stop It ešte pritlačí plynový pedál do podlahy a album upaľuje do finišu.

Perly sviniam

Album napriek svojim nesporným kvalitám nebol hitom a údajne sa ho predalo iba okolo štvrť milióna kusov. Rozhodne tomu ale nebolo tak kvôli nedostatku silných songov. Naopak, ja sám mám problém nájsť slabé miesto a veľmi rád ho počúvam celý, čo podľa mňa len potvrdzuje jeho kvality.

Neúspech tak zjavne ide na vrub Epicu a jeho slabej propagácie. Pretože toto sa malo predávať ako teplé rožky a minimálne zlatú platňu (500 tisíc predaných albumov) by si to zaslúžilo. Koncom 80. rokov mali platinové albumy za miliónové predaje tak priemerné kapely akou sú napríklad Poison. Ale taký je žiaľ hudobný biznis.

Diving For Pearls (zľava Peter Clemente, Jack Moran, Danny Malone, David Weeks a Yul Vazquez)

Diving For Pearls tak boli poslaní k vode a kapela sa rozpadla. Gitarista Yul Vazquez vymenil gitaru za divadelné dosky a účinkoval aj vo viacerých seriáloch a filmoch. David Weeks sa dal na dráhu právnika. Frontman Danny Malone sa začiatkom nového milénia opäť spojil s producentom Davidom Praterom a spolu (ako jediní dvaja pamätníci prvého albumu) nahrali druhý album s názvom Texas (2005), na ktorom Prater hrá na bicie (údajne tomu tak bolo aj na debute). De facto sa ale jedná o Maloneho sólový album, i keď viaceré piesne na ňom zložil v spolupráci so svojím bývalým parťákom, klávesákom Jackom Moranom.

Záver

V roku 2006 vydali Rock Candy Records remaster debutu s viacerými bonusmi – demoverziou coveru Dear Prudence a štyrmi live verziami (jednou z nich je cover She Sells Sanctuary od The Cult), ktorý vrelo odporúčam.

Rozmýšľal som, či štyri alebo päť, ale dávam plný počet, pretože album ma stále aj po rokoch baví a hlavne ako celok, čo je vskutku definíciou albumovo orientovaného rocku (AOR).

Skladby
  1. Gimme Your Good Lovin’ (4:16)
  2. Have You Forgotten? (3:40) *
  3. I Close My Eyes (3:49)
  4. New Moon (4:02)
  5. Never On Monday (3:23)
  6. You’re All I Know (4:44)
  7. Mystery To Me (4:00)
  8. I Don’t Want To Cry (4:01) °
  9. Keep Our Love Alive (3:26)
  10. The Girl Can’t Stop It (3:36) ✯

Všetky skladby zložili Malone/Moran, s výnimkou
* Malone/Moran/Weeks, ° Malone/Moran/Amaral,
a ✯ Malone/Moran/Vazquez.

Danny Malone – spev a gitara
Yul Vazquez
 – gitara a spev
Jack Moran
 – klávesy
David Weeks
 – basa
Peter Clemente
 – bicie

Diving For Pearls Book Cover Diving For Pearls
Diving For Pearls
AOR/Melodic rock/Hard rock
Epic
1989
10

7 názorov na “Diving For Pearls – Diving For Pearls”

    1. Niet zač. Neosloví to každého, to je mi úplne jasné. Na mojom hodnotení to ale nič nemení. 🙂

      Rozmýšľal som nad tým, aby to nevyzeralo že tie plné hodnotenia dávam nejak lacno. Keby sme ale každý hodnotili album iba podľa toho, ako bol globálne úspešný/obľúbený, tak by sme ho vlastne nehodnotili podľa seba, lebo už bol zhodnotený verejnosťou.

      Aj v Kerrangu dostali tieto albumy od Davea Reynoldsa najvyššie hodnotenia a napokon aj tak nedostali podporu od vydavateľstiev, akú by si boli bývali zaslúžili…

      Na kvalite im to samozrejme nič neuberá. Už je to len o tom, či sa k tým albumom dostanú fanúšikovia daného žánru. A to je primárny cieľ týchto recenzií. Osveta. 🙂

  1. Toulal jsem se trochu po vlastech českých, takže jsem se k tomu dostal až teď a jsem příjemně překvapenej. Desku jsem si pustil prostřednictvím YouTube (na Spotify jsem ji nenašel) a dobře se mi u ní vybalovala zavazadla. Prakticky všechny skladby mají energii, odpich a především – výborné melodie. Plusem je i absence “slaďáků”, kterej jsem tam zachytil jen jeden. Spíš, než k AOR bych to zařadil k melodickému hard´n heavy, ale to už je jen detail. Comrade, dík za seznámení s kapelou a za recenzi.

    1. Dík.

      Ono tá skratka AOR má tak nejednoznačnú resp. širokú definíciu, že si ju každý asi vybavuje po svojom. Znamená to aj Adult Oriented Rock. Každopádne ja to chápem ako žáner zameraný na dospelých, melodickú hudbu, ktorú si poslucháč vypočuje ako celok, nie ako single. Journey, Boston, Styx, Bon Jovi atď. Preto som v popise uviedol aj hard rock a melodic rock. Ale je to jedno, hlavné je, že to je kvalitná hudba. Ako aj tie dva ďaľšie debuty Tall Stories a Neverland.

  2. Skupinu Diving For Pearls neznám, slyším o ní úplně poprvé. Poslechl jsem si úvodní píseň, na zadek jsem si z ní sice nesedl, ale oceňuji, že to chlapcům pěkně šlape, zpěvák má příjemnou barvu hlasu a to kytarové sólo se mi líbí. Zatím nevím, zda si poslechnu celou desku. Uvidím.
    Comrade, dík za pěknou recenzi.

    1. Za málo. Už som postol aj ďaľšiu recenziu kapely, ktorá má viacero paralel s DFP. A v dohľadnej dobe bude aj tretia, pretože v rámci tých pár rokov vyšli albumy, ktoré by nemali zapadnúť prachom času. Rozhodne nie kvôli záplave kapiel zo scény v Seattle.

Pridaj komentár