CD Vinyl Magic – VM 019 /1990/
Album Infinity (1971) řadím mezi nejzásadnější nahrávky italské (proto) progresivní scény a mám za to, že se vyrovná tomu nejlepšímu, co v té době vzniklo. Už od prvních nástřelů z internetu jsem věděl, že ho musím mít a po originálním cédéčku pátral řadu let, jenomže marně. Poslední ofiko reedice vyšla v roce 1995 a od té doby ani ťuk. Na lepší časy se začalo blýskat teprve tehdy, co jsem odhodil zábrany a začal nakupovat i použitá cedla z bazarů a aukcí. No a nedávno se konečně zadařilo. Domů dorazil balíček s několika raritními kousky a v něm i tohle pravěké vydání od Vinyl Magic…
Reedice je to opravdu prastará (1990) a nenabízí žádnou extra výbavičku. Jenom stříbrnej kotouček s vytištěným tracklistem a čtyřstránkovej booklet. Ten je s největší pravděpodobností reprodukcí obalu původní LP a obsahuje pouze výpis skladeb, malůvku kosmíru a sleeve note v angličtině od Natche Malletta. Sestava i fotografie chybí a není divu. Přesně takhle vypadala i původní obálka a identita hudebníků se “provalila” až o téměř čtyřicet let později – tedy v roce 2010.
Je to trochu zvláštní, ale s podobnou praxí už jsem se setkal u kapel Capsicum Red, Circus 2000, Flea on the Honey, nebo Triade a těch příkladů by se dalo najít mnohem víc. Začátkem sedmdesátých let si někteří producenti mysleli, že zahraničního interpreta prodají lépe, než domácího a tak hudebníkům vymejšleli všelijaké přezdívky, nebo ta jejich jména na přebalech alb zkrátka a jednoduše neuváděli. A nechtěně tak zavařili budoucím generacím. Album Infinity je instrumentální, názvy skladeb má v angličtině a navíc zní naprosto neitalsky. Připomínat může něco od Moody Blues, nebo – dejme tomu – Gracious. Připočítejme si k tomu anonymní obsazení a záhada byla na světě. Vyhrabat nějakou fotografii z té doby je pak naprosto nemožné…
Osm skladeb, téměř čtyřicet minut symfonického a vysoce melodického (soft) rocku. Nějaké vokály tu sice jsou, ale beze slov a tak vlastně jen suplují další hudební nástroj a kolorují atmosféru. Piáno, hammondky, mellotron. Spousta mellotronu, ale dal bych krk na to, že tu a tam slyším aj skutečné smyčce. Album je koncepční a připomíná soundtrack k nějakému imaginárnímu filmu, ovšem jeho děj si musí – díky absenci slov – promítnout každý sám.
Velkolepá a monumentální The Beginning (Počátek) je vlastně velmi jednoduchá, ale o to působivější. Velký třesk, mohutný sbor a varhany v pompézní melodii člověka přibijou do křesla a nepustí… Sedm minut dlouhá Life (Život) prochází jasně zřetelným vývojem a dala by se rozdělit na tři části. Ta první je nebesky sladká, v druhé to začíná pomaličku vřít a ta poslední už je čistě rocková. Ovšem pořád ještě v relativně uhlazenejch mezích, do nějakého virválu to má sakra daleko. Obě části pastorálně klidné Man (Člověk) jsou nádherné a první polovina alba končí neméně povedenou skladbou Love (Láska). Ta, jako kdyby vypadla z nějakého sladkobolného a romantického filmu…
Kromě závěrečné části skladby Life je celá první strana původní LP velice klidná a povznášející. Ovšem nic netrvá věčně a s nástupem skladby War (Válka) jde pohoda stranou. Řev sirén varujících před náletem, výbuchy bomb, pochodový buben, fanfárka kláves a štěkot kulometů působí velmi naléhavě a tak je člověk rád, když se to celé překlopí do následující a čistě prog rockové The Moon (Měsíc). Závěrečná Infinity (Nekonečno) má jedenáct minut a na CD je – bůhvíproč – rozdělená na dvě části. Trackování tak nesedí s bookletem, ale co už. Skladba je to pěkná, členitá a je takovým souhrnem toho, co se odehrávalo v předcházejících minutách. Sóla na Hammond (ale i na elektrickou kytaru) jsou strhující a rytmus v druhé polovině skladby nakažlivej jak cholera. V úplném závěru desky se objeví motiv z úvodní The Beginning a šlus.
Původní album nechalo vyrobit italské vydavatelství Victory a byla to jediná prog rocková nahrávka v jejich portfoliu. Do prodeje se však dostalo jenom pár kousků a dneska jejich cena dosahuje astronomických výšek. Jiné vydání na vinylu však neexistuje. Ofiko reedice na CD jsou pouze dvě (a nějakej ten “repress”) a to se to pak shání opravdu blbě…
Planetarium nehrajou nic složitého. Jejich hudba je atmosférická, působivá a velmi, velmi melodická. A takové zaprášené “starinky” já rád.
SKLADBY:
1. The Beginning 3:10
2. Life 7:02
3. Man (Part One) 2:03
4. Man (Part Two) 3:45
5. Love 2:43
6. War 2:39
7. The Moon 4:01
8. Infinity 11:00
SESTAVA:
Alfredo Ferrari – tastiere
Franco Sorrenti – chitarra
Mirko Mazza – chitarra
Piero Repetto – basso
Giampaolo Pesce – batteria
Prog rock
Victory Records
1971
LP
8
CD: Vinyl Magic – VM 019 /1990/
Škoda, že Planetarium „zabudli“ angažovať speváka…
Snake, díky za recenziu a zoznámenie so skupinou!
Rádo se stalo. Až mi zas začne fungovat mozek (nebo to, co z něj zbylo), pokusím se představit podobně obskurní instrumentální alba Blue Phantom a The Underground Set 😉
BLUE PHANTOM, vynikající muzička. Taky jako z jiné planety. Jako instrumentální hudba ke sci-fi šedesátkovým filmům. Moji oblíbenci. Jejich Distortions mám na Golden Reborn Classics edici, pouštím si je často.
Bezva, mám taky to vydání od Golden Reborn Classics. S děsně škaredým obalem 🙂 Jinak je to přesně tak, jak říkáš. Ta hudba by mohla klidně posloužit jako soundtrack k béčkovejm sci-fi, nebo špionážním filmům a gangsterkám. A myslím, že tomu tak nakonec – aspoň v případě některejch skladeb – aj bylo. Na ytb sjíždím podobně zaměřené Calibro 35, především kvůli těm jejich výpravným (a nejspíš i nákladným) videoklipům. Taky paráda, ale nosič od nich nemám žádnej.
Miluju prastaré reedice…
Planetarium je moc fajn.
Snad proto, že mi přebal desky Infinity evokuje krautrockový oblíbence Dschinn, měli to se mnou Planetarium celkem jednoduchý. Další položka v italským seznamu, díky za ni.
Není za co. Jenom upozorňuju, že se to shání docela problematicky.
Na Discogs sú ceny od 1100 Eúr za origoš LP po prijateľných cca 15 Eúr + poštovné za CD v “mint” stave
Na skok doma, resp. na poště pro čtyři výživný kousky:
Sperrmüll – Sperrmüll, 1973 (Brain): Reedice jedinýho alba s bonusovou skladbou na koncích obou stran desky,
plus tři kousky od aktivního pirátskýho labelu Ethelion:
T2 – It’ll All Work Out In Boomland, 1970: znamenitý album klasický sestavy anglánskýho power tria.
Icarus – The Marvel World Of Icarus, 1972: stejně dobrá jazzrocková nahrávka zapomenutý britský formace, mnohem přístupnější než pro mě kdy byl svět komiksových hrdinů.
Planetarium – Infinity, 1971: co mi známo tak první reedice alba na vinylu, jinak to první vlaštovka z aktuálního seznamu starých nahrávek z Itálie. Za další bezva tip a neutuchající propagaci RPI na stránkách Rockovice dík Snakeovi.
foto: https://i.postimg.cc/L8V0cpck/LP-s.jpg
Planetarium se dočkali vinylové reedice? No konečně, zasloužili si ji už dávno. Gratuluju k parádním přírůstkům do sbírky a ať ti to hraje.