Anthony Phillips – The Geese & The Ghost (1977)

Až sedem rokov po odchode z GENESIS vydal svoj prvý album tento produktívny multiinštrumentalista, skladateľ a vôbec – progresívny umelec. Necítim sa znalcom jeho komplexnej tvorby, ale už v stredoškolských rokoch, keď som túto dosku počul prakticky paralelne s Trespass, považoval som ju za viac, ako rovnocennú a zamiloval som si ju. Ukážka, ako by asi alternatívne mohli znieť GENESIS, keby…

Na The Geese & The Ghost s Anthonym Phillipsom spolupracujú Phil Collins ako spevák, Michael Rutherford je tu po autorovi vlastne najzásadnejší inštrumentalista, na flautu hraje brat Steve Hacketta – John, na hoboj pre zmenu Anthonyho brat – Robert. Krásne, komorné dielo je postavené na dvoch príbehoch:
1) dvanásť minútovom historickom, bojovom portréte kráľa Henryho z Tudorovských čias;
2) poetickom, vlastne rozprávkovom príbehu o Husiach a Duchovi.
Album je popretkávan
ý štyrmi (vrátane bonusovej Master Of Time) spievanými skladbami, na dvoch počuť Phila Collinsa, na ďalších dvoch samotného autora.

Táto LP je ideálnou ukážkou fúzie klasickej hudby a art rocku. Pri takýchto dielach sa pri recenziách bežne používa termín “bez hodnotenia” alebo sa jednoducho dáva bez mihnutia oka plný počet bodov.

SKLADBY:
1. Wind-Tales 1:02
2. Which Way The Wind Blows 5:51
3. Henry – Portraits From Tudor Times 12:11:
— I) Fanfare 0:56
— II) Lute’s Chorus 2:00
— III) Misty Battlements 1:15
— IV) Henry Goes To War 3:36
— V) Death Of A Knight 2:33
— VI) Triumphant Return 1:46
4. God If I Saw Her Now 4:09
5. Chinese Mushroom Cloud 0:46
6. The Geese And The Ghost 15:40:
— Part One 8:01
— Part Two 7:39
7. Collections 3:07
8. Sleepfall – The Geese Fly West 4:33

Bonus (CD Virgin ‎– CDOVD 315 /1990/):
9. Master Of Times (demo) 7:37

ZOSTAVA:
Anthony Phillips – acoustic and electric (6- & 12-string) guitars, Classical guitar, basses, dulcimer guitar, bouzouki, piano, organ, synthesizers, Mellotron, harmonium, celesta, pin piano, drums, glockenspiel, bells & chimes, timbales, gong, vocals (7), co-producer
+
Michael Rutheford – acoustic and electric (6- & 12-string) guitars, Classical guitar, basses, organ, drums, timbales, bells, glockenspiel, cymbals, co-producer
Phil Collins – vocals (2,4)
Viv McAuliffe – vocals (4)
John Hackett – flute (4, 7, 8)
Wil Sleath – flute, baroque flute, recorders, piccolo
Jack Lancaster – flutes, Lyricon (8)
Charlie Martin – cello (5, 6)
Kirk Trevor – cello (5,6)
Nick Hayley & Friend – violins
Lazo Momulovich – oboes, cor Anglais (3, 6)
Rob Phillips – oboes (6, 8)
Martin Westlake – timpani (3, 5, 6)
Tom Newman – heckelphone, technician
Send Barns Orchestra & Barge Rabble – orchestra
Jeremy Gilbert – conductor orchestra
Ralph Bernascone – orchestra soloist 

The Geese & The Ghost Book Cover The Geese & The Ghost
Anthony Phillips
Prog Rock
Hit & Run Music
1977
LP
8
CD Virgin ‎– CDOVD 315 /1990/

3 názory na “Anthony Phillips – The Geese & The Ghost (1977)”

  1. Album mám ve sbírce, koupil jsem si ho na základě pochvalnejch recenzí na pgb. Podařilo se mi sehnat letité vydání od Virgin (i když, on to může být aj nějakej repress), s naprosto lahůdkovým zvukem a jsem za něj rád.
    On je to takovej soundtrack ke snění, relaxaci a odpočinku, žádná divočina. Chce to speciální náladu, natáhnout nohy, hodit se do klidu a pak se člověku odmění příjemně strávenými okamžiky. Vrcholem alba jsou pro mě obě dlouhé suity, tedy jak Henry: Portraits from Tudor Times, tak dvoudílná The Geese & The Ghost. To ostatní považuji spíš za takové “přívěsky”, ale tu (slabší) čtyřku bych dal.

    Dík za připomenutí a za recenzi.

  2. Pekný rozprávkový obal. Dielo som nikdy nepočul, predsa len je Genesis u mňa skôr občasnou, než silnou závislosťou. Sólové veci od spevákov ma spoľahlivo odradili, nuž som po sólovej tvorbe ďalších členov ani nepátral. Trespass je môj najobľúbenejší album od Genesis, tak sa tomuto dielu skúsim pozrieť na zúbok. Vďaka za zoznámenie.

Pridaj komentár