Pallas – The Sentinel (1984)

Kultová škótska kapela Pallas začala fungovať v rovnakom období, ako spriaznené (aj konkurenčné) skupiny Marillion a Twelfth Night. Obdobne, ako Marillion (Script For A Jester Tear) a Twelfth Night (Fact & Fiction), aj Pallas svojou štúdiovou prvotinou položili jeden zo základných stavebných kameňov druhej vlny progresívneho rocku.

Nezvyklé a mimoriadne odvážne bolo aj to, že hneď ich prvý štúdiový počin je koncepčné dielo. A podarilo sa nad všetky očakávania. Tak dobre, že dodnes, v dobe podstatne modernejších hudobných technológií, Pallas svoj debut, napriek tomu, že sú stále skvelá kapela, pravdepodobne neprekonali…

Podarilo sa im na ňom snáď všetko: Dej albumu, textovo venovaný povestiam o mýtickom, legendárnom, stratenom kontinente Atlantída. Scifistický obal LP, ktorého autorom je Patrick Woodroffe, ako keby vypadol z ateliéru povestného Rogera Deana. Producent albumu – Eddie Offord, bol preslávený spoluprácou na najlepších štúdiových počinoch Yes a ELP!

Hlavné atribúty tohto koncepčného diela sú: Hutné, až pompézne znejúce klávesové party Ronnieho Browna, excelentná gitarová hra Nialla Mathewsona, agresívne bicie Dereka Formana, výrazne sýty vokálny prejav speváka Euana Lowsona (žiaľ, jeho labutia pieseň v kapele) a nad tým všetkým sa skvejúca mimoriadne invenčná basgitarová exhibícia (neoficiálneho šéfa skupiny) Graema Murraya. Inteligentné, pomerne náročné scifistické texty silne propomínajú Neila Pearta z čias, keď písal “libreto” pre rushovské superdiela 2112 a Hemispheres.

Nemá zmysel podrobnejšie popisovať jednotlivé kompozície, keďže vytvárajú organický celok. CD verzia je, na rozdiel od pôvodného vinylu (kapacitné obmedzenie), kompletná tak, ako to v čase vydania Pallas zamýšľali. Album jednoznačne odporúčam vyznávačom “klasického” britského progresívneho rocku, pri The Sentinel ide skutočne o vedomostne “povinnú literatúru”.

SKLADBY (CD Inside Out Music ‎– IOMCD 058 /2000/):
01. Shock Treatment (4:29)
02. Cut And Run (4:59)
03. Arrive Alive (4:05)
04. Rise And Fall, Part 1 (6:05)
05. East West (4:58)
06. March On Atlantis (5:23)
07. Rise And Fall, Part 2 (4:08)
08. Heart Attack (7:59)
09. Atlantis (7:59)
10. Ark Of Infinity (7:05)

ZOSTAVA:
Euan Lowson – lead & backing vocals
Niall Matthewson – lead guitar, Roland synth guitar, e-bow, backing vocals
Ronnie Brown – grand piano, synthesizers (Roland JP4, Oberheim OBXA, Synclavier II, Korg Sigma), Mellotron, backing vocals
Graeme Murray – bass, Taurus bass pedals, 12-string guitar, 2nd voice & backing vocals
Derek Forman – drums, Simmons el. drums, timpani, timbales, bells, rototoms, backing vocals

The Sentinel Book Cover The Sentinel
Pallas
Prog Rock
Harvest
1984
LP
6
CD Inside Out Music ‎– IOMCD 058 /2000/

4 názory na “Pallas – The Sentinel (1984)”

  1. Dneska ráno jsem vstával s albem Beat The Drum (jediné CD Pallas v mé sbírce), ovšem potom jsem přešaltroval na Spotify a vrhnul se na Sentinela. Byla to parádní jízda a moc jsem si ji užil…
    V britské prog scéně ze první poloviny osmé dekády se moc neorientuju, ale vše, co se tady objevilo (IQ, Pallas, Twelfth Night) mi sedlo. Současná, tak trochu unavená tvorba prog rockovejch veteránů mě většinou míjí, ale tyhle staré desky jsou výborné. Ty písničky většinou pěkně odsejpaj, jsou plné nápadů a neotřelých zvratů a líbí se mi i ten dobovej zvuk. Jak klávesových nástrojů, tak pěkně vytaženejch bicích, prohnanejch nějakými efekty.

    Mayak, dík za recku a tip k poslechu. U některejch skladeb se mi zježila srst a to už se mi dneska moc často nestává.

  2. The Sentinel je zásadní album neo progu 80. let a dnes hudební klasika. S recenzí zcela souhlasím.
    Dodám, že po vydání desky odešel Euan Lowson, a byl nahrazen Alanem Reedem, což byl původní vokalista další skotské skupiny ABEL GANZ. Představil se poprvé na EP The Knightmoves (1985) a zůstal s nimi až do roku 2010, kdy jej vystřídal současný zpěvák Paul Mackie.

Pridaj komentár