Led Zeppelin – In Through The Out Door, 1979

Poslední studiová nahrávka přeslavného kvartetu, jedné z nejvýznamnějších skupin konce 60. a hlavně celých 70. let, stylotvorných a inspirujících Led Zeppelin.

Jako vše, co za něco stojí, rozděluje příznivce kapely na dva tábory – na jedné straně jsou ti, kteří album zatracují, a na straně druhé ti „nekritičtí“, kdož ho velebí.
Vzhledem k tomu, že sice mám Led Zeppelin rád, ale mnohem víc se mi líbí Deep Purple (Mk II) a ještě víc Black Sabbath, nemyslím, že bych mezi ty „nekritické“ patřil. Přesto mohu prohlásit, že s touto nahrávkou nemám nejmenší problém, naopak, že se mi líbí, a to čím dál tím víc.
Skupina se na ní zase o kus posunula – asi nejvýrazněji v aranžmá, i když nejen tam – a upřímně mě překvapuje tolik údivu nad odlišností alba od ostatních, protože tento spolek měl každé album jiné, než bylo to předešlé. Někdy více, jindy méně, ale vždycky!

Od úvodní In The Evening“, přes „Fool In The Rain“Carouselambra“, až po závěrečnou I’m Gonna Crawl“, se pořád něco děje, jeden nápad střídá druhý, melodie melodii; pestrá a chytlavá muzika, která je však naprosto netuctová a zajímavá.
K mým velmi oblíbeným od počátku patřila „popová“ All My Love“, ovšem ani žádná ze zbylé šestice není průměrná, natožpak podprůměrná. Mistrovské dílo… A že je víc do popu? Vůbec nevadí, neboť jde o pop par excellence! A škatulku rock beztak zcela neopouští…

Nejde se také nezmínit o „vymazlenosti“ obalu… Šest verzí (označených na hřbetě písmeny A až F) s různými záběry téže barové scenérie, jež ukrývá papírový přebal, aby kupující netušil, kterou z nich kupuje, dále šedivý vnitřní obal s „kouzelným inkoustem“, po jehož navlhčení se obrázek zbarví, to jsou věci dnes již nevídané; o ty jsou „cédéčkáři“ ochuzeni.

Jasných pět hvězd navzdory tomu, že bezejmenná „čtyřka“ a hned po ní eponymní debut zůstávají nadále mé nejoblíbenější opusy diskografie Led Zeppelin.

1. In The Evening (6:48)
2. South Bound Saurez (4:11)
3. Fool In The Rain (6:08)
4. Hot Dog (3:15)
5. Carouselambra (10:28)
6. All My Love (5:51)
7. I’m Gonna Crawl (5:28)

Robert Plant – lead vocals
Jimmy Page – electric & acoustic guitars
John Bonham – drums
John Paul Jones
 – bass guitar, mandolin, keyboards, synthesizer, piano

In Through The Out Door Book Cover In Through The Out Door
Led Zeppelin
Rock
Swan Song
1979
LP
7

Pridaj komentár