Rush – 2112 (1976)

Dnes už nikto nič nezmení na fakte, že album 2112 (prvý zo série troch po sebe idúcich) so sci-fi tématikou a nástupom syntetizátorov do hudby tejto skupiny, dovtedy v podstate hard rockových RUSH, zatriasol hudobným svetom.

Pod veľkým finančným a čiastočne aj časovým tlakom vyprodukovala táto dnes už legendárna trojica svoj NEPOCHYBNE najlepší album (u mňa je v absolútnom TOP 5 všetkých čias). Dielo, ktoré v histórii rockovej hudby snáď najviac spája odnože “hard” a “art”. RUSH, kanadskou vládou a oficiálnymi štátnymi inštitúciami o pár rokov neskôr poverení “Veľvyslanci kanadskej kultúry vo svete”, ho nahrali a vydali v hektickej situácii, takmer na pokraji rozpadu v roku 1976.

Album má dve polohy:
Prvá strana pôvodn
ej LP je vyše 20 minútová suita, sci-fi príbeh 2112 odohrávajúci sa v teritóriu Slnečnej sústavy, plný nesmierneho počtu muzikantských nápadov. Kto z Vás to dodnes nepočul, nepozná šlabikár, spoločný pre všetkých skutočných rockerov.

Druhú stranu tvorí 5 kratších songov, každý s inou atmosférou. A Passage To Bangkok je hard rocková pecka s energickým drajvom Alexa na gitare, druhá The Twilight Zone je pošmúrna a mierne depresívna, pomalšia kompozícia, tretia Lessons je zase ostrejší kúsok s typicky “jačavým” vokálom Geddyho. Štvrtá v poradí je nádherná, melancholická Geddyho balada Tears, ktorá skutočne vytiahne slzy na tvár aj drsnému chlapovi. Album končí opäť tvrdšou skladbou Something For Nothing, dôstojne zakončujúcou cestu RUSH do nie príliš prebádaných priestorov symbiózy hard a art rocku.


Resumé:
2112 je absolútne povinný album pre každého, kto má vzťah k hard, art a prog rocku. Ešte raz opakujem, je to proste rockový ŠLABIKÁR!

SKLADBY:
1. 2112 (20:34)
— 1a. Overture (4:32)
— 1b. Temples of the Syrinx (2:13)
— 1c. Discovery (3:29)
— 1d. Presentation (3:42)
— 1e. Oracle: The Dream (2:00)
— 1f. Soliloquy (2:21)
— 1g. The Grand Finale (2:14)
2. A Passage to Bangkok (3:34)
3. The Twilight Zone (3:18)
4. Lessons [Lifeson/Lee] (3:51)
5. Tears [Lifeson/Lee] (3:32)
6. Something for Nothing [Lee/Peart] (3:59)

All songs written by Alex Lifeson, Geddy Lee and Neil Peart, except where noted.

ZOSTAVA:
Alex Lifeson – guitar
Geddy Lee – bass, vocals
Neil Peart – drums

2112 Book Cover 2112
Rush
Hard Rock, Prog Rock
Mercury
1976
LP
6

5 názorov na “Rush – 2112 (1976)”

  1. Moje první setkání s Rush proběhlo při jednom nahrávacím session u mě doma, kdy přijel kamarád s magneťákem na dva dny, chtěl si nahrát Zappu a při té příležitosti mi pustil desku Carress Of Steel, moc se mi to nelíbilo a tak jsem si to nenahrál. Na skupinu jsem narazil asi po patnácti letech, kdy mi jeden známý půjčil Power Windows, to byla pro mě katastrofa. Vím, že to jsou výborní hudebníci. Už jsem se pokoušel mnohokrát najít cestu k jejich deskám, ale po pár minutách vypínám a měním CD. Díky za recenzi, vyzkouším tuhle desku třeba to bude nyní jinak.

  2. Nedávno som sa tu skupine Rush verejne ospravedlnil za to, že som ju v minulosti obchádzal. Viem, že nič neviem a mnohé veci sa už dohnať nedajú. Album 2112 je doma, ale nič som mnou tak nezamávalo, ako debut z roku 1974. Neil, prepáč!
    Mayak, díky za recenziu!

    P. S.: Nie som „rušmaniak“ a netuším, či je to úplne nové alebo oprášenie starého vydania, ale 15. mája 2020 sa objavila 3-skladbová EP (Freewill/Natural Science/The Spirit Of Radio) z turné v roku 1980. Prvá pieseň je z Londýna, zvyšok z Manchesteru.

  3. Pro všechna alba Rush v 70-átých letech vydané mám slabost. Dokonalost sama, skvělá muzika, bravurně zahraná. Až později na koncertních záznamech jsem zjistil, jak je obtížné je určité pasáže zahrát, což člověku při domácím poslechu hned nedojde.
    Jedna z mých nejoblíbenějších kapel vůbec.

Pridaj komentár