Black Sabbath – Black Sabbath (1970)

Může někdo uspět na hudební scéně s písněmi se záhrobní a satanistickou tematikou? Čtveřice mladíků z Birminghamu dokázala roku 1970, že je to nejen možné, ale že tato pokleslá tematika může dát impulz ke vzniku mnoha dalších směrů v rámci tvrdé hudby. Především black metal a doom metal vděčí bezejmennému debutu skupiny Black Sabbath za mnohé.

Mám dojem, že do té doby tak temné album v populární hudbě nevzniklo. Hudba Black Sabbath byla valnou částí tehdejší kritiky považována za primitivní. Ta hudba byla pro ně příliš temná a hrozivá a navíc ten divný, ukňouraný zpěv. Ano, uznávám, že Ozzy Osbourne není zpěvák kvalit Roberta Planta či Iana Gillana, ale k této hudbě se jeho projev hodí jako žádný jiný.

Album je plné nesmrtelných hitů a od úvodního deštivého začátku skladby Black Sabbath až po závěrečný bonusový kousek Wicked World je velice soudržné. Postupem času se mi nejvíc začaly líbit ty méně profláklé kousky. Jistě, The Wizard s Ozzyho foukací harmonikou, Iommiho výrazným riffem, Butlerovou výraznou basou a Wardovými pekelnými bicími je skvělá věc, stejně tak i kousek N.I.B. s výraznými basovým intrem, ale v poslední době upřednostňuji především skladbu Sleeping Village, při které cítím mírné mrazení v zádech. Také oceňuji, že tempo se během skladby několikrát změní, což udržuje posluchače v neustálé pozornosti.

Absolutním vrcholem alba je pro mě následující píseň Warning. Při tomto zatěžkaném blues se už opravdu bojím. Iommi se zde překonává, jeho sóla jsou velmi pestrá a celý kousek stojí v podstatě na něm.

Pokud je tohle primitivní hudba, kterou vytvořila parta primitivů, tak i já zůstanu rád primitivem.

Skladby:
01. Black Sabbath (6:20)
02. The Wizard (4:24)
03. Behind the Wall of Sleep (3:37)
04. N.I.B. (6:08)
05. Evil Woman [Weiland/Weiland/Wagner] (3:26)
06. Sleeping Village (3:46)
07. Warning [Dunbar/Dmochowski/Hickling/Moorshead] (10:28)

Bonus track (1996):
08. Wicked World [single b-side] (4:47)

Obsazení:
Ozzy Osbourne – lead vocals, harmonica (2)
Tony Iommi – guitar
Geezer Butler – bass
Bill Ward – drums

Black Sabbath Book Cover Black Sabbath
Black Sabbath
Hard rock
Vertigo
1970
7+1
CD Essential! Records – ESM CD 301

9 názorov na “Black Sabbath – Black Sabbath (1970)”

  1. Tohle byla první deska od Black Sabbath, kterou jsem měl nahranou. Nahrál jsem si jí od kamaráda, který ji měl nahranou rychlostí 4 a já jí v představě, že to bude lépe hrát nahrál rychlostí 9. Hrůza, bylo to horší a placatější. Jinak pro mě je tohle jedna z jejich nejlepších desek, titulní skladba je prostě úžasná a jedinečná, jako by si tam daly schůzku všechny čarodějnice. Prostě Martine umíš to napsat, rád čtu ty Tvoje postřehy.

  2. V první polovině devadesátek jsem ujížděl na doom metalové vlně a albech Paradise Lost, The Gathering, My Dying Bride, Anathema, Cathedral, nebo Tiamat. Tenkrát jsem neměl nejmenšího tucha, že základ tomu všemu položili Black Sabbath už v roce 1970. Aj o padesát dva let později je to neskutečná kláda. Kult.

  3. S láskavým zvolením si tento citát vypožičiam a s kľudným svedomím sa pod neho podpisujem: “Pokud je tohle primitivní hudba, kterou vytvořila parta primitivů, tak i já zůstanu rád primitivem.”
    V minulosti som tiež napísal zopár riadkov k tomu dielu, takže absolútny súhlas. Ďakujem za recenziu, ktorá ma veľmi potešila…

Pridaj komentár