Krycí jméno Il Reale Impero Britannico

CD Cinevox Record – CD MDF 321   /1999/

Skupina Il reale impero Britannico nikdy neexistovala, byla to jen zástěrka pro nekalé rejdy Cinevox Record a rarášků Goblin. Ti v té době sklízeli nečekaný úspěch se soundtrackem k mysterióznímu bijáku Profondo rosso (1975) a tak se k hudební náplni šokujícího filmu Perchè si uccidono raději nehlásili…


Nejde o to, že by ta muzika byla tak špatná, ba naopak. Horší je to s kontroverzním obsahem samotného filmu. Kapela (i firma) měla celkem oprávněné obavy z toho, že by jí mohl poškodit ve slušně se rozjíždějící kariéře a tak s ním nechtěla mít nic společného. Já ho neviděl, ale jedna recenze se nachází i na stránkách s Česko – Slovenskou filmovou databází a dá se z ní vyčíst, že to nebude podívaná pro citlivé jedince. Buď jak buď, původní soundtrack k filmu Perchè si uccidono vyšel pod smyšleným jménem, ve velmi malém nákladu a dnes patří – spolu s albem Cherry Five – k nejvzácnějším a nejdražším položkám rozšířené diskografie Goblin.

Na plakátech k filmu (i v bookletu CD) je jako autor hudby uvedený Willy Brezza (02.01.1935 – 31.12.1996), ale není to tak úplně pravda. Brezza je podepsanej pod šesti skladbami z jedenácti a o zbytek se postaral Fabio Frizzi (02.07.1951), který se o pár let později proslavil díky spolupráci s mistrem hororu Luciem Fulcim. Nevím, nakolik se do skládání zapojila samotná kapela, ale jistě k tomu měla co říct a pod čtyřmi tracky je jí přiznáno spoluautorství.

A zrovna tyhle čtyři skladby se mi líbí z celého soundtracku nejvíc. Líbezná Edda se zpěvem (beze slov) tehdejší italské filmové star Eddy Dell´Orso, snad ještě o ždibec líbeznější Ammoniaca a svižné, chytlavé instrumentálky Epopea Epopea (Reprise). S tunami moogu a mellotronů…

Kompozice Kalu a písnička (jediná na desce) My Damned Shit se od zbytku materiálu poněkud vzdalují. Autorem první uvedené je Fabio Frizzi a je to naléhavá, rytmická věc s dechy a opravdovými smyčci. Tu druhou složil Willy Brezza a zaskvěl se v ní především zpěvák Tony Tartarini, který u Goblin krátce působil v době, kdy si říkali Cherry Five (historie skupiny Goblin je poněkud zašmodrchaná a její sepsání by bylo na samostatnej článek).

Posledních pět položek je od Willyho Brezzy a pochválil bych především melodickej “kraťas” Dodici e un quarto, nebo krví a tajuplnou atmosférou nasáklou R.I.B. Naopak takové Block, či Distrazioni jsou hodně do jazzu a docela mi připomněly slovenskou Fermatu a jejich Huascaran.

Náklad původního vinylového alba nepřesahoval 1000 kopií a ty, co mezi lidmi zbyly se postupem času proměnily v rarity placené zlatem. V současné době jsou k mání (na discogs) dvě, jedna za 900 a druhá dokonce za 1390 Euro. A tomu říkám ranec. S reedicemi to taky není žádnej zázrak, ale pár se jich urodilo. Moje vydání je z roku 1999 a kromě stříbrného kotouče obsahuje ještě osmistránkovej booklet s kredity a několika filmovými fotografiemi. Užitečné jsou i v angličtině napsané podrobnosti k obsahu filmu a situaci kolem kapely.

Je to pěkné album s několika výtečnými, byť vesměs instrumentálními skladbami. Můj tajnej tip nejen pro fanoušky soundtracků a kapely Goblin, ale symfonického art rocku obecně.

Lato A
01. Epopea – 2:55 (Claudio Simonetti, Fabio Frizzi, Fabio Pignatelli, Massimo Morante, Walter Martino)
02. Ammoniaca – 2:25 (Claudio Simonetti, Fabio Frizzi, Fabio Pignatelli, Massimo Morante, Walter Martino)
03. Kalu – 4:55 (Fabio Frizzi)
04. Edda – 3:01 (Claudio Simonetti, Fabio Frizzi, Fabio Pignatelli, Massimo Morante, Walter Martino)
05. Epopea (Reprise) – 2:55 (Claudio Simonetti, Fabio Frizzi, Fabio Pignatelli, Massimo Morante, Walter Martino)

Lato B
06. My Damned Shit – 3:09 (A. Pietravalle, Guglielmo Brezza)
07. Dodici e un quarto – 1:58 (Guglielmo Brezza)
08. Block – 2:41 (Guglielmo Brezza)
09. R.I.B. – 4:15 (Guglielmo Brezza)
10. Apotheke – 2:31 (Guglielmo Brezza)
11. Distrazioni – 2:32 (Guglielmo Brezza)

Musicisti:
Claudio Simonetti – tastiere
Massimo Morante – chitarra
Fabio Pignatelli – basso

Walter Martino – batteria

Personale aggiunto:
Edda Dell’Orso – voce (brano: Edda)

Tony Tartarini – voce (brano: My Damned Shit)

Perché Si Uccidono (Colonna Sonora Originale Del Film) Book Cover Perché Si Uccidono (Colonna Sonora Originale Del Film)
Il Reale Impero Britannico
Soundtrack, Experimental, Prog Rock
Cinevox Record
1976
LP
11
CD Cinevox Record – CD MDF 321 /1999/

5 názorov na “Krycí jméno Il Reale Impero Britannico”

    1. Těžko říct, ale minimálně zajímavej je i soundtrack Schock, kterej natočila skupina Libra. Z filmové oblasti už je to asi všechno, ovšem pár italskejch obskurit už jsem tady v minulosti představil a časem snad dojde i na ty další. Z temnějšího ranku na Antonius Rex, nebo Abiogenesi a z prog/art rocku bych se rád zmínil o deskách kapel Sensitiva Immagine, Genfuco, I Cocai, nebo Janus. Materiál by byl, teď ještě najít čas a chuť 😉

        1. No jéje. Chtěl bych začít CD/DVD (DualDisc) Magic Ritual a ve sbírce mám i následující alba Switch On Dark (2006), Per Viam (2009) a Hystero Demonopathy (2013). Z Itálie asi nejtvrdší bigbít, kterej poslouchám.

Pridaj komentár