Profondo rosso

CD Bella Casa – CASA12BOX  /2012/
Box Set, CD 1

Italští art rockeři Goblin se můžou pochlubit úspěšnou kariérou a rozsáhlou albovou diskografií, ale nebejt náhody, tak to taky mohlo dopadnout úplně jinak. Ještě v první polovině sedmdesátých let to byla takřka neznámá kapela, kterou jen souhrou šťastnejch okolností oslovil režisér Dario Argento s tím, že potřebuje hudbu ke svému novému filmu. Původní zadání sice dostal jazzový pianista a skladatel Giorgio Gaslini, ale ten se zasekl na mrtvém bodě a nespokojenej Argento sáhl k jeho výměně. Goblin nabídnutou příležitostí nepohrdli a v rekordně krátké době připravili podstatnou část hudební náplně filmu. Z giallo krváku Profondo Rosso se stal kasovní trhák a z ústřední melodie obrovskej hit…

À propos, giallo… Co na tenhle terminus technicus říká naše wikipedie? Giallo je filmový a literární žánr, typický pro italskou kulturu. Původně šlo o mysteriózní detektivky vydávané nakladatelstvím Mondadori, jakýsi italský ekvivalent českých rodokapsů, ovšem dnes se tento termín používá k označení filmů. Giallo filmy jsou typické častým výskytem krvavých scén, vysoce stylizovanou kamerou, důrazem na atmosféru a neobvyklou hudbu. Dějově jde většinou o mysteriózní či psychologické detektivky.

Mě se film líbil. A to jsem ho viděl ve verzi, ve které hlavní postavy přecházely od italštiny k angličtině a pod tím běhaly zvláštní (asi portugalské) titulky. Je to taková mysteriózní krimi, u které jsem se zatajeným dechem čekal na překvapivé rozuzlení a celkem neúspěšně tipoval, kdo je tím záhadným vrahem. Film má sice celkem ukrutnou (přes dvě hodiny dlouhou) stopáž, ale soundtrack v původním vydání obsahuje pouhých sedm instrumentálních skladeb. Půlhodinku sugestivního a trochu strašidelného symfonického rocku.

Pod prvními třemi skladbami jsou podepsaní Goblin a je to parádní jízda. Jak pochmurná Profondo Rosso, tak energická a adrenalinem napumpovaná Death Dies obsahují výborné melodie a pořádnej flák té správné pohřební atmosféry. Ještě daleko děsivěji na mě působí v pořadí třetí Mad Puppet. Však je to taky jenom koláž nervydrásajících zvuků, která velmi zvolna přejde do zlověstně repetitivního drnkání strun.

U dalších dvou kompozic je jako autor uveden Gaslini (s přispěním Goblin) a je to znát. Nejsou horší, ale jejich nálada je jiná. Atmosférická Wild Session po rozhrkaném začátku zamíří až někam k jazzu a může se pochlubit parádním sólem na saxofon. Následující Deep Shadows je ambiciózní prog rockovou exhibicí, s velmi výraznou basovou linkou a sóly všech zúčastněných hudebníků. Nechybí tedy ani machrovačka na buben.

Poslední dvě skladby jsou dílem Giorgia Gasliniho a každá pochází ze zcela jiného soudku. School at Night má sice sotva dvě minutky, ale úplně to stačí. Hitchcock hadr. Ve filmu tuto melodii pouští vrah svým obětem v okamžiku, kdy se chystá zabíjet a už s nástupem symfoňáku se mi po zádech rozeběhnou brabenci. Je to sice “jen” takovej naivní dětskej popěvek, ale v souvislosti s dějem na širokoúhlém plátně účinkuje přímo hrůzostrašným dojmem. Odlehčením a polibkem na dobrou noc je závěrečná a pohádkově krásná Gianna.

Reedice od vydavatelství Bella Casa obsahuje spoustu bonusového materiálu v podobě dalších 27! tracků, respektive 48 minut hudby navíc. Většina skladeb je sice jen úpravou výše uvedeného materiálu, ale i tady se najde pár velmi zajímavých kousků a zcela určitě stojej za poslech.

GOBLIN – The Awakening: 6xCD, Compilation, Box Set.

Profondo Rosso aka Deep Red je albem, které skvěle funguje jak s filmem, tak bez. Bylo to moje první seznámení s kapelou Goblin a dopadlo na výbornou. S přimhouřením jednoho očka pět hvězd.

SKLADBY:
01. Profondo rosso  (4:56)
02. Death Dies  (4:42)
03. Mad Puppet  (5:50)
04. Wild Session  (4:59)
05. Deep Shadows  (5:46)
06. School at Night  (2:05)
07. Gianna  (1:52)

Bonus Tracks:
08. Mad Puppet’s Laughs /Opening Intro/  (0:24)
09. School at Night /Lullaby – Music Box Version/  (2:19)
10. Profondo rosso /Jazz Source 1/  (1:16)
11. Profondo rosso /Paura/  (1:51)
12. Profondo rosso /Paura 2/  (1:03)
13. School at Night /Lullaby – Instrumental Version/  (2:19)
14. Profondo rosso /Paura 3/  (1:29)
15. School at Night /Lullaby – Music Box Version/  (2:32)
16. Profondo rosso /Paura 4/  (1:07)
17. School at Night 2  (0:56)
18. School at Night /Lullaby – Celesta Version/  (2:32)
19. Profondo rosso /Paura 5/  (0:43)
20. Gianna 2  (2:16)
21. Death Dies /Film Version/ (2:46)
22. Profondo rosso /Jazz Flute/  (0:48)
23. Profondo rosso /Jazz Source 2/  (5:17)
24. Deep Shadows /Film Version/  (1:57)
25. Profondo Rosso /Paura 6/  (2:24)
26. Death Dies /Film Version/  (2:46)
27. Profondo rosso /Jazz Source 3/  (0:39)
28. Deep Shadows See /Film Version 2/  (1:50)
29. School at Night /Lullaby – Child Version/  (2:49)
30. Profondo rosso /Jazz Source 4/  (0:31)
31. Deep Shadows /Film Version 3/  (0:36)
32. Death Dies /Film Version 3/  (2:21)
33. Profondo rosso /Jazz Flute 2/  (0:39)
34. School at Night /Lullaby – Echo Version/  (2:28)

Tracks 1–3 are composed and performed by Goblin (Simonetti, Morante, Pignatelli, Martino); tracks 4 & 5 are composed by Giorgio Gaslini and performed by Goblin; tracks 6 & 7 are composed, orchestrated and conducted by Giorgio Gaslini.

SESTAVA:
Claudio Simonetti – Mellotron (presets: 3-violins, church organ and 8-choir), Elka organ, Logan violin, Celesta, Fender Rhodes electric piano, grand piano, harpsichord, Moog synthesizers (Minimoog and System 55)
Fabio Pignatelli – Fender Precision Bass (fretless), Rickenbacker bass (fretted), tabla, acoustic guitar, vocals
Massimo Morante – electric guitars, acoustic guitars, bouzouki, vocals
Walter Martino – drums, percussion
Giorgio Gaslini – orchestra conductor/arranger

 

Profondo Rosso (Colonna Sonora Originale Del Film) Book Cover Profondo Rosso (Colonna Sonora Originale Del Film)
Goblin
Prog Rock, Soundtrack
Cinevox
1975
LP
7
CD: Bella Casa - CASA12BOX /2012/

4 názory na “Profondo rosso”

 1. Vrchol giallo žánru bez pochyby (videl som ich niekoľko desiatok, takže som dôveryhodný zdroj 🙂 ). No a podarený netradičný mix rockovej hudby a soundtracku. Videl som viac filmov, pre ktoré práve Goblini zložili hudbu, no len pri Profondo Rosso mi utkvelo v pamäti.

   1. Sranda Tenebre je pre mňa najlepší giallo film iba hudba sa mi nepáčila 🙂 hneď za ním Profondo rosso, I corpi presentano tracce di violenza carnale, Blood and Black Lace, Opera, The Case of the Bloody Iris, Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key, The Red Queen Kills Seven Times atď atď 🙂 Ak si nevidel film Opera od Argenta tak odporúčam. Zaujímavým spôsobom tam skĺbil prostredie divadla a heavy metalovú hudbu.

    1. Ústřední melodie “Tenebre” je dobrá, ale hyzdí ji ten syntetickej zvuk a diskotékovej rytmus. Slyšel jsem ji v live provedení s doprovodem klasickejch bicích a to bylo o něčem úplně jiném.

     Film “Opera” neznám, ale určitě si ho pustím. Už jsem to prověřoval a dá se shlédnout (v slušné kvalitě) na ytb. Názvy těch bijáků jsem si zkopíroval do poznámek a když mi vyzbyde něco času, tak se po nich mrknu. Dík za tvůj názor a za tip.

Pridaj komentár