Jadis – More Than Meets The Eye (1992)

Myslím si, že JADIS je v našich končinách trochu nezaslúžene opomínaná kapela, sústredená okolo charizmatického sympaťáka, gitaristu, speváka, skladateľa a textára Garyho Chandlera. Iste zaujme tých, ktorí majú radi hudbu skupín, ako sú Marillion, I.Q., Arena, Pallas, Pendragon, ale trebárs aj Rush. Vznikla v roku 1987 a svoj prvý a podľa mňa, ale aj valnej väčšiny fanúšikov, najlepší štúdiový album vydala hneď na začiatku svojej kariéry; v roku 1992 pod názvom More Than Meets The Eye.

JADIS tvoria mnoho rokov nepretržite, mimo Garyho Chandlera, jeho verný bubeník Steve Christey (hráva aj v John Wetton Band), skvelý hráč na klávesové nástroje, flautu a súčasne spevák Martin Orford (I.Q., John Wetton Band) a basgitarista John Jowitt (I.Q., ex-Arena). Orford a Jowitt kapelu dočasne opustili len v priebehu roku 1997, keď kapela I.Q. súbežne nahrávala koncepčný dvojalbum Subterranea a JADIS svoju tretiu štúdiovku Somersault. Zároveň obidve kapely vyšli aj na koncertné turné. V tom čase boli nahradení klávesákom Mike Torrom a basákom Steve Huntom a ja som mal po prvýkrát možnosť vidieť JADIS naživo aj na fantastickom koncerte na Amfiteátri vo svojom rodnom Prešove.

More Than Meets The Eye (47 minút) je doska nabitá toľkými hudobnými nápadmi, že mnohým iným skupinám by to vystačilo aj na tri albumy. Všetkých sedem skladieb, ktoré CD obsahuje, je skutočným skvostom progresívneho rocku. Každá v inom tempe, inej atmosfére, inom aranžmá a s poriadnou dávkou invencie.

Zvlášť vyzdvihnem úvodnú, dynamickú Sleepwalk a štvrtú v poradí, veľkolepú Wonderful World – kompozície, na ktorých vyniká Garyho skladateľský talent. Nádherná, Martinovou flautou podfarbená, je titulná balada More Than Meets The Eye a album končí takmer 10 minútovou inštrumenálkou Holding Your Breath, ktorú keď som počul a videl v živom prevedení, bol som v siedmom nebi.

V roku 2005 vyšla špeciálna reedícia tohto majstrovského diela a piliera britského progresívneho rocku na značke Inside Out Music, spolu s bonusovým albumom raných nahrávok, realizovaných ešte roku 1989 v štúdiu marillionovského gitaristu Stevea Rotheryho. Jedinečná šanca, ako sa dostať ku reprezentatívnej vzorke nahrávok skupiny, ktorá bola ešte v roku 1995 zvolená britskou Classic Rock Society najlepšou živou kapelou a Gary Chandler, ktorého inšpiračnými zdrojmi sú David Gilmour (Pink Floyd), Steve Hackett (Genesis), Andy Latimer (Camel),a Trevor Rabin (ex-Yes) najlepším gitaristom…

SKLADBY:
1. Sleepwalk 7:45
2. Hiding In The Corner 4:18
3. G.13 5:43
4. Wonderful World 8:19
5. More Than Meets The Eye 4:52
6. The Beginning And The End 6:12
7. Holding Your Breath 9:44

ZOSTAVA:
Gary Chandler – guitar, lead vocals
Martin Orford – keyboards, flute, backing vocals, co-producer
Steve Christey – drums, percussion
+
John Jowitt – bass

More Than Meets The Eye Book Cover More Than Meets The Eye
Jadis
Prog Rock
Giant Electric Pea
1992
CD
7

Pridaj komentár