CD Red Bullet – RB 66.189 /2001/
Holandští Focus vznikli v roce 1969 a na kontě toho mají neúrekom, ale těch opravdu špičkových alb bych spočítal na prstech jedné ruky. No a jedním z těch vůbec nejlepších pro mě vždycky bylo, je a bude Focus 3…
Třetí studiové album v diskografii Focus vyšlo v listopadu 1972 prostřednictvím labelu Imperial Records a bylo prvním s novým basistou Bertem Ruiterem. Nahrávalo se v červenci téhož roku v Olympic “B” Studios v Londýně a opět to bylo pod producentskou taktovkou Mikea Vernona. Kapela byla na vrcholu sil, z rukávu sypala jeden nápad za druhým a tak se sešlo tolik materiálu, že by se na jedno LP nevešel. Firma tedy svolila k vydání dvojalba a zbývající prostor na čtvrté straně desky vyplnila šlágrem House Of The King. Ten už se však na novějších CD reedicích většinou (z pochopitelných důvodů) neobjevuje.
CD od Red Bullet obsahuje osm tracků na ploše 67 minut a při porovnání s původní 2LP má trochu zpřeházenej tracklist. V tomhle případě mi to však vůbec nevadí a mám dojem, že na originálním výlisku šly ty skladby po sobě tak, jak to umožňovala kapacita jedné strany vinylové desky. Téměř 27 minut dlouhá suita Anonymus II by se na ni celá nevešla a tak musela být násilně rozdělená mezi strany tři a čtyři, což u digitálu naštěstí nehrozí. Křehule Elspeth Of Nottingham ji tak mohla v klidu předskočit a výše uvedeným “monstertrackem” cédéčko končí.
Debutové album In And Out Of Focus (1970) je dobré, následující Moving Waves (1971) dokonce výborné a “trojka” si s ním rozhodně v ničem nezadá. Tady si to sedlo téměř dokonale a počínaje úvodní Round Goes the Gossip následuje pecka za peckou. Tohle je esenciální progrock tak, jak se mi líbí a jak ho mám rád. Skladby jsou tu velmi rozmanité, přitom chytlavé a tam, kde je to zapotřebí i jaksepatří členité. A pochopitelně nechybí ani prvotřídní instrumentální výkony, s vrcholem v podobě 27 minut dlouhé exhibice Anonymus II. První polovina sedmdesátých let podobně koncipovaným přehlídkám hráčské virtuozity nebývale přála…
Úvodní Round Goes the Gossip trhne oponou a v tu ránu jsem ve svém živlu, protože u téhle energické, svižné skladby s parádními hammondkami a trylkující kytarou prostě nelze zůstat v klidu. Zpěvu je tu jak šafránu, navíc v latině (Vergilius) a tradičně komediálním podání Thijse van Leera. Kapela ihned od začátku ohromuje svým instrumentálním mistrovstvím a naprosto neočekávané přechody z tvrdého rocku do jazzu a zas naopak nemají chybu.
Romanticky zasněnou instrumentálku Love Remembered s kouzelnou flétnovou melodií napsal Jan Akkerman a po ní už je tady Sylvia, jeden z největších šlágrů Focus ever. Je až neuvěřitelné, jakej se stal z téhle kytarové skladby hit, ale povedlo se a ani se tomu moc nedivím. Ta melodie je zkrátka nádherná a nijak jí neublížilo ani van Leerovo poťouchlé halekání. Není divu, že vyšla rovněž na singlu a v UK Singles Chart to dotáhla až na čtvrtou příčku. V americkém žebříčku Billboard bodovala na 89. místě a na Spotify má aktuálně hodně přes 9 milionů přehrání…
Carnival Fugue by chtěla zahrát na vážnější notu a tak na nás, posluchače vytáhne Bacha, ale ta seriózní poloha kapele moc nesvědčí a už od poloviny skladby se zas potutelně usmívám. Aby taky ne, když po krátké jazzové vsuvce rozbalí rytmus, kterej by rozhejbal i mrtvolu. Po krapet ospalejší předehře se pěkně rozeběhne i následující Focus III, ovšem to už netrpělivě poposedávám v očekávání prvního rozsáhlejšího kusu na desce, čtrnáct minut dlouhé Answers? Questions! Questions? Answers! To podstatné si v ní odehrají kytara a organ, ovšem v delší (a klidnější) mezihře se najde dostatek prostoru i pro van Leerovu flétnu.
V křehké, středověkem nasáklé Elspeth of Nottingham Akkerman předvede, že zvládne i loutnu, ovšem to už přichází vrchol programu v podobě instrumentální exhibice Anonymus II. Tuhle skladbu, založenou na velice chytlavém motivu tradicionálu “Dit le bourguignon” miluju a sólové výstupy všech čtyř členů Focus při každé repríze hltám se zatajeným dechem. On je to vlastně jeden dlouhej jam, ovšem s ukázkovou interakcí mezi členy kapely a díky van der Lindenovým bicím to parádně odsejpá. Ty kluky to spolu tenkrát opravdu bavilo a z nahrávky je i po těch, více než padesáti letech cítit, že si tu souhru neskutečně užívali. Ve sbírce mám DVD s několika skladbami, natočenými v prosinci 1972 pro televizi BBC a kromě pecky Sylvia se dostalo rovněž na totálně překopanou Anonymus II. Z původních 27 minut se sice smrskla na necelejch deset, ale sami se můžete přesvědčit o tom, že energie má na rozdávání…
Skromně vypadající reedice od Red Bullet neobsahuje nic, než čtyřstránkový booklet s reprodukcí původního obalu a základními informacemi. Na fotky se nedostalo, ale zvuk má zaplaťpánbu dobrej. “Trojka” je mým nejčastěji přehrávaným albem Focus a tak ho ohodnotím o chloupek lépe, než Moving Waves. Čtyři a půl.
2LP version
Side one:
01. Round Goes the Gossip (Thijs van Leer) – 5:16
02. Love Remembered (Jan Akkerman) – 2:49
03. Sylvia (van Leer) – 3:32
04. Carnival Fugue (van Leer) – 6:02
Side two:
05. Focus III (van Leer) – 6:07
06. Answers? Questions! Questions? Answers! (Akkerman, Bert Ruiter) – 14:03
Side three:
07. Anonymus II /Part 1/ (van Leer, Akkerman, Ruiter, Pierre van der Linden) – 19:28
Side four:
08. Anonymus II /Conclusion/ (van Leer, Akkerman, Ruiter, van der Linden) – 7:30
09. Elspeth of Nottingham (Akkerman) – 3:25
10. House of the King (Akkerman) – 2:23
CD reissue
01. Round Goes the Gossip – 5:12
02. Love Remembered – 2:50
03. Sylvia – 3:31
04. Carnival Fugue – 6:09
05. Focus III – 6:05
06. Answers? Questions! Questions? Answers! – 13:48
07. Elspeth of Nottingham – 3:10
08. Anonymus II – 26:24
SESTAVA:
Thijs van Leer – vocals, Hammond organ, piano, alto flute, piccolo, harpsichord
Jan Akkerman – guitars, lute
Bert Ruiter – bass guitar
Pierre van der Linden – drums

Prog Rock
Imperial
1972
2xLP
10
CD Red Bullet – RB 66.189 /2001/
