Il meglio del meglio

SHM-CD Belle Antique ‎– BELLE 101744,
AMS ‎– AMS SHM04MMX   /2010/ 

Do recenze debutového (a na dlouhou dobu jediného) alba italskejch Alphataurus se mi moc nechtělo a tak jsem ji odkládal, jak jen to bylo možné. Ve svých textech se snažím vyhejbat nadužívání superlativů, jenomže ta deska je natolik dobrá, že to bez nich tak úplně nejde…

Alphataurus pocházejí z Milána a vznikli v roce 1970, ale do širšího povědomí veřejnosti se dostali až o dva roky později, a to díky své účasti na několika významných hudebních festivalech. Tam si jich všiml Vittorio De Scalzi z hvězdných New Trolls, kterej zrovna hledal neokoukané tváře pro svoje nově vzniklé vydavatelství Magma. S Alphataurus si padli do noty a jejich eponymní debut byl vůbec první položkou v katalogu firmy. V krásném, triple gatefold rozkládacím obalu – kterej namaloval Adriano Marangoni – vyšel v roce 1973 (MAGL 18001) a dnes je sběrateli vyhledávanou raritou, jejíž cena se pohybuje v částkách okolo 1500 €.


Téměř čtyřicet minut dlouhé album obsahuje pět našlapanejch skladeb ve stylu Banco del Mutuo Soccorso, Museo Rosenbach, nebo Semiramis. Je to prvotřídní a energická jízda se spoustou zvratů a o tom, že se s tím Alphataurus moc nemazali svědčí hned úvodní Peccato d’orgoglio. Vrznout nejdelší skladbu (12:22) hnedle na začátek desky se může zdát poněkud troufalé, ale žádnej strach. Vždyť je to jeden z jejích vrcholů a už od hřmění bicích v její introdukci sedím v křesle napjatej jak struna. Nálada písně je opravdu tíživá a nic moc na tom nezmění ani řada instrumentálních vsuvek. Podobně je na tom aj následující Dopo l’uragano. To už je téměř blues rock, ale se symfonickými prvky. Neveselej text popisuje pocit osamění posledního člověka na zemi a název “Po hurikánu” napovídá, že by mohlo jít o přírodní katastrofu. Ta slova se však dají vyložit všelijak a klidně by mohlo jít i o jadernou válku…

Druhým vrcholem alba je pro mě prvotřídní instrumentálka Croma. To je majestátní vznešenost a osudovost sama, která mě při každém poslechu semele totálně na šrot. Ve výborném světle se tu představuje především maestro Pietro Pellegrini a než se stačím trochu sebrat, přichází vrchol numero tre – dlouhej a naprosto božohodovej rozjezd skladby La mente vola. Vynoří se z úplného ticha, zvoní, cinká a šumí syntetickými smyčci, bicí tikaj jak kapesní hodinky a moog vrčí, přede a sténá jako nadržená kočka. Hudební orgasmus a totální blaženost v jednom. I samotná píseň je výborná a k refrénu “La mente vola, non ti conosci più…” se musím přidat aj já. Trochu falešně a s mizernou výslovností, ale o to větším švuňkem. Mimochodem, Michele Bavaro zpívá výborně a bez dramatickejch (pro mnohé italské kapely charakteristickejch) manýrů a mohl by sednout i těm, kteří italské kapely až tolik nemusej. Poslední skladbou na desce je deset minut dlouhá Ombra muta. Ta se svojí stavbou (a vlastně i náladou) vrací k prvním dvěma kouskům a je víc než dobrým rozloučením s celou kolekcí.

Prakticky hned po vydání alba začali Alphataurus pracovat na jeho následovníkovi, ale pro vzájemné neshody se ještě v roce 1973 rozpadli a nedokončený materiál (jako Dietro l’uragano) spatřil světlo světa až v roce 1992 zásluhou labelu Vinyl Magic. Nová kapitola historie Alphataurus se začala psát v roce 2009. Kytarista Guido Wassermann a hráč na klávesové nástroje Pietro Pellegrini se rozhodli vrátit na scénu a dokončit ono rozpracované album z roku 1973 a když se k nim připojil i bubeník Giorgio Santandrea, byl comeback Alphataurus hotovou věcí. První oficiální vystoupení si kapela odbyla na Progvention 2010 a záznam z tohoto koncertu jí vyšel o dva roky později jako Live in Bloom. Ještě téhož roku se konečně objevila i nová studiovka Attosecondo a zatím poslední položkou v diskografii Alphataurus je CD + DVD Prime Numbers z roku 2014.

Rozkládací triple gatefold vinyl replika od japonskejch Belle Antique je nádherná a teprve po jejím úplném rozevření vynikne malba od Adriana Marangoniho vně a velkoformátová fotografie kapely uvnitř obalu, na jehož vnitřní straně jsou vytištěné ještě texty písní, sestava a tracklist. Jedno z křidélek obsahuje papírovej booklet v japonštině a druhé ve fólii zabalený kotouč. Zvuk alba je excelentní a zážitek z jeho poslechu posouvá ještě o level vejš.

Mimořádná deska a ozdoba každé art rockové sbírky, tedy za pět.

SKLADBY:
1. Peccato d’orgoglio
2. Dopo l’uragano
3. Croma
4. La mente vola
5. Ombra muta

SESTAVA:
Pietro Pellegrini – piano, organo, moog, vibrafono, spinetta
Guido Wasserman – chitarra
Giorgio Santandrea – batteria, timpani, tumbe
Alfonso Oliva – basso
Michele Bavaro – voce

Alphataurus Book Cover Alphataurus
Alphataurus
Prog Rock, Psychedelic Rock
Magma
1973
LP
5
SHM-CD Belle Antique ‎– BELLE 101744, AMS ‎– AMS SHM04MMX /2010/

8 názorov na “Il meglio del meglio”

  1. Ahoj Snake, celkom náhoda, práve som si to pustil a šiel som sem pozrieť či tu náhodou nie je recenzia…
    Album patrí do absolútnej špičky RPI. Pre mňa je to priam mystické dielo…
    Kedže je to moja srdcovka, tak som si to obstaral na prvom LP vydaní… počúvam len výnimočne a o to viac si to užívam…

    P.S. super recenzia…

    1. Ahoj a díky za kompliment. Podle zvoleného nicku soudím, že zrovna v tomhle případě jsem ti kápnul do noty…
      To originální vydání ti přeji. Já bych ho hlídal, jak oko v hlavě, protože jeho hodnota s léty ještě poroste. Elpíčka sice nesbírám, ale i pro mě tahle placka hodně znamená. Dostal jsem ji jako dárek a hned v tak luxusním provedení.
      Muzika je to excelentní a když se objevila možnost koupit záznam z jejich comebackového koncertu “Live in Bloom”, dlouho jsem neváhal. Mám to v kompletu jako Prime Numbers a jeho recenzi – snad – časem připojím.

        1. Album AttosecondO nemám, slyšel jsem jen stream a líbilo se mi to. Já teď od BTF dlouho nic nebral (orientoval jsem se spíš na nabídku labelu Black Widow), ale blíží se Ježíšek a to je dost dobrej důvod připsat ho na seznam.

Pridaj komentár