Fruupp – The Prince Of Heaven’s Eyes (1974)

Téhož roku vydané Seven Secrets už mám doma, ale nedalo mi to a začal jsem studovat aj následující The Prince Of Heaven’s Eyes. A – líbí ! Sice skákat jsem musel z ytb na spotify, ale vyplatilo se. Deska je to koncepční, obsahuje půvabné melodie, i art rockovou vznešenost. O to víc mě překvapilo hodnocení na progarchives – docela nízkým bodům nepřikládám žádnou váhu, ale těch odsuzujících recenzí ! Že to je popík, vokály, že stojí za houbec a tak podobně. Docela jsem zíral a – možná trochu na just – album objednal.

Jako ukázku jsem vybral závěrečnou, téměř deset minut dlouhou The Perfect Wish. Pokud neznáte, prubněte a posuďte sami. Opravdu je to takovej škvár ?

7 názorov na “Fruupp – The Prince Of Heaven’s Eyes (1974)”

  1. “Princátko” dorazilo v pondělí a tak ho točím pořád dokola. Na střídačku se “Seven Secrets”. Překvapil mě bonus v podobě CD singlu o průměru 8 cm, ale přehráveč jej přechroustal bez problémů. Jenom to balení je opravdu titěrné, radost vybalovat 🙂

    S The Prince Of Heaven’s Eyes jsem opravdu spokojený. Několik pasáží vyznívá trochu do ztracena, ale jako celek to na mě působí velice pozitivně. Album je koncepční a k cédéčku je přibalena patnáctistránková knížečka s příběhem, který ztvárňuje. Bohužel, s mojí jazykovou vybaveností si v ní nepočtu a tak jsem hledal aspoň nějaký výklad na webu, ale moc jsem toho nenašel. Jestli někdo víte, kde hledat, připojte odkaz. Budu vám vděčnej.

    1. Pravda, v angličtině je na netu historie Fruupp zpracovaná dokonale, v mateřštině ale tuším žádné odkazy k albovým příběhům neexistují.
      Známo je, že spojujícím tématem jednotlivých děl byly krátké příběhy na jejich přebalech z pera manažera kapely Paula Charlese:

      Future Legends – The Tramp and the Priest
      Seven Secrets – The Planet Suite
      The Prince of Heaven’s Eyes – The Prince of Heaven’s Eyes
      Modern Masquerades – A Theme for Young Masqueraders

      Třetí deska The Prince of Heaven’s Eyes vychází ze stejnojmenné story, která má popisovat romanticko-bláznivý dobrodružství chlápka jménem Mud Flanigan, který se po smrti svých rodičů vydal na toulky Irskem, při nichž hledá konec duhy.

      Na svých stránkách Charles uvádí, že je i přímo autorem textů několika skladeb (viz konec článku) a v rozhovoru k reedici katalogu Fruupp u Esoteric stručně vyloží i ostatní příběhy. Taky v AJ, ale pracovat se s tím dá.
      V češtině možno čerpat z bezva textu Jardy Merhauta. O jiném, natožpak lepším, nevím. Tuším by mu to slušelo i na stránkách Rockovice.

  2. Mne sa Fruupp páči. Pôvodne som mal záujem o jednotlivé albumy, ale pár rokov dozadu som v jednom e-shope narazil na kompiláciu It’s All Up Now – Anthology (2004), tak som sa rozhodol takto. Pár skladieb mi chýba, niečo je naviac, ale som spokojný.

    P. S.: Snake, skús niekedy kapelu Mushroom.

    1. Nechce se mi to teď hledat, ale myslím, že zrovna tahle kompilace je na spotify a skladby, které na ní chybí jsem hledal na ytb. Uznávám, že ta první dvě alba jsou lepší, ale pozdává se mi i toto. Nakonec, bude to aj japonec 🙂 V dvojdiskovém provedení, ale CD 2 obsahuje jen dvě skladby ze singlu. Od vydavatele trochu marnotratnost, ale co už…

      1. Áno, tá kompilácia je na Spotify. Pamätám si, že v tom čase som mal problém s jednotlivými CD. Úplnou náhodou som na to narazil, ale priznávam, že podstatnou mierou rozhodla aj cena. Tá kompilácia bola za 8 Euro.

        1. Zkusil jsem ty zmiňované Mushroom, cca 25 minut. Obal je škaredej, ale muzika dobrá. U těch rockovějších skladeb se mi líbí psychedelické a zajímavě “bzíkající” klávesy. Srovnávat je s Fruupp by mě nenapadlo. Z “Fruupp” citím klasickou hudbu, z “Mushroom” lidovku. Irskej dupák 🙂

Pridaj komentár