Van Der Graaf Generator – The Least We Can Do Is Wave To Each Other; Na Skok K Einsteinovi

Pokud bych měl v českém jazyce najít jedno slovo, které by trefně vyjadřovalo pocit, jaký mám při poslechu některých alb Van Der Graaf Generator (a okrajově i některých desek Petera Hammilla), to slovo by znělo-OBOHACUJÍCÍ. Je to opravdu tak, jejich hudba mě nějakým způsobem naplňuje, něco přesně nepopsatelného mně přináší. Je to stejné, jako v případě raných King Crimson, nebo kompletních Gentle Giant. Zároveň dovede posluchače unášet do neznámých světů, cizích míst a překrásných krajin.

Téměř vždy je to velmi dobrodružná cesta plná příjemných překvapení a prožitků. Je to cesta vítězství i prohry. Cesta strasti i vysvobození. Ale jak říkám, není to vždy. Někdy se stane, že se žádné vykoupení nedostaví a nahrávka mě nebaví. Navíc se tyto stavy nedějí s každou z jejich desek, ale jen s některými vybranými, pro mě, s těmi nejlepšími.

Deska The Least We Can Do Is Wave To Each Other mezi ten úzký okruh bezpečně patří, to vím zcela určitě a už hodně dlouho. Označil bych ji jako jednu z trojice těch nejlepších. K tomu mě vede hned několik závěrů. Jednak tu nejsou nijak početně zastoupeny Hammillovi pověstné, nervy trhající disonance – řvaní, běsnící amokové stavy a taky funerální podtón známý z jeho sólovek.

Nahrávku dost zjemňuje dvojice téměř baladických čísel Refugees a Out Of My Body, které patří k nejlepším písním kapely. O velkou kvalitu se zasluhuje další dvojice, parádní rozjezd Darkness (11/11) a sentimentální trubkou doprovázená bytelnost White Hammer. Také zbylé dvě skladby hodnotím jako vynikající a tak i proto, je tohle pro mě jedno z nejvyrovnanějších a nejlepších alb VDGG. Navíc kvituji příchod Davida Jacksona, který se tu nerve tolik dopředu a duní na saxofon v přijatelné poloze. Imponuje mě jednak výsledný zvuk a také atmosféra, která tady není ještě tak bezvýchodná, jak tomu bude na albech dalších.

Desku The Least We Can Do Is Wave To Each Other nechávám ve svém přehrávači rotovat v určitých pravidelných cyklech. Ze všech alb kapely je mojí jasnou volbou což znamená, že jí bezpečně patří první místo v Graafovské oblíbenosti.

1. Darkness (11/11) (7:27)
2. Refugees (6:22)
3. White Hammer (8:15)
4. Whatever Would Robert Have Said? (6:17)
5. Out of My Book (4:07)
6. After the Flood (11:28)

Total Time 43:56

Peter Hammill / lead vocals, acoustic guitar, piano (2)
Hugh Banton / Farfisa organ, piano, backing vocals
David Jackson / tenor & alto saxophones, flute, backing vocals
Nic Potter / bass, electric guitar
Guy Evans / drums, percussion

With:
Mike Hurwitz / cello (2)
Gerry Salisbury / cornet (3)

The Least We Can Do Is Wave To Each Other Book Cover The Least We Can Do Is Wave To Each Other
Van Der Graaf Generator
Prog Rock
Charisma
1970
LP
6

6 názorov na “Van Der Graaf Generator – The Least We Can Do Is Wave To Each Other; Na Skok K Einsteinovi”

 1. Co se tady stalo? Kam zmizely všechny komentáře. Prosím redakci o jejich obnovení. Přece tady nejsme v Putinovském Rusku??? Možná jsem jen nečetl všechny, ale zhruba prvních deset bylo přece naprosto v pořádku. O dalších nevím, jestli byly hanlivé, odstraňte prosím jenom je. Děkuji za vstřícnost a respekt svobody slova.

  1. Rockovica je tu vyše 6 rokov a na prstoch jednej ruky spočítam prípady, kedy sa tu za toto obdobie mazali komentáre. V Rockčete je dostatočne zdôvodnené, prečo, začo, načo. Rešpektujme pravidlá, neponižujme členov a neznepríjemňujme život členom Rockovice i moderátorom. Myslíte, že nemáme nič iného na robote? Ďakujem za pochopenie.

  2. @Pavel: Nejsme tady v Putinovském Rusku a naštěstí ani ve Fialově Česku, kde může být člověk za odlišný názor kriminalizován, ale na hudebním webu, kde se stačí držet jasně daných neměnných pravidel.

   Moje osobní zkušenost po letech každodenní moderátorské práce pro Progboard hovoří jasnou řečí – tolerance k jejich porušování zákonitě vede k postupnému odlivu otrávených přispěvatelů a následnému rozkladu celého prostředí. Vznik Rockovice byl tehdy jeho důsledkem, opakovat stejnou chybu vážně nehodlám.

   Pokud si kdokoli myslí, že na jiných webech mu ve jménu svobody slova projdou nesmyslné osobní útoky na moderátora, ať to zkusí a dá vědět, s jakou se potázal.

Pridaj komentár