Každý rok budú Vianoce, rockovicujú ľudia po vonku

Neberte to doslova, je to “iba” best of Christmas songs

Každý rok nás už od začiatku novembra začínajú otravovať v hypermarketoch vianočnými pesničkami. Niekedy mám pocit, že ich neznášam a mám ich až po uši. Známe odrhovačky, milióntykrát počuté; jedným uchom dnu, druhým von. Vianočných skladieb je na tisíce, tak prečo si nevybrať málo známe a skúsiť zabŕdnuť do osieho hniezda zvaného rock. Na prekvapenie ich vyletí nespočetné množstvo, tak dám do pľacu iba zopár. Musím so smútkom na duši napísať, že vynechávam zámerne Jethro Tull a mnoho krásnych, ale najznámejších rockových vianočných piesní. Zároveň to nie je poradie kvality, alebo mojej obľúbenosti. Berte to ako inšpiráciu a možno sa bude môj výber niekomu páčiť.

1. Emerson, Lake & Palmer – I Believe In Father Christmas
Túto skladbu nemôžem vynechať, to sa jednoducho nedá. Podľa mňa Number ONE. Tu som urobil výnimku v poradí a je to moja jednička. Vždy krásna a citlivá pieseň s grandióznym finále. Málo hrávaná v rádiách, ale určite si zaslúži byť medzi najlepšími piesňami výberu. Emerson Lake and Palmer bola vynikajúca skupina, ktorej rockoví poslucháči ďakujú za úvod do klasickej hudby. Greg Lake bol virtuózny (basový) gitarista a na tejto skladbe hrá krásne, citlivo a zároveň ako spevák s výnimočným hlasom dokázal vyčarovať kúzelnú atmosféru nesmrteľnej piesni. Jeho akustický úvod je snáď z iného sveta, je to naozaj výborne vystavané. Spev, ktorý je vo veľkom echu, sa vznáša nad gitarovým doprovodom a robí pekný zvukový protiklad. Vokály pripomínajú Wakemanovu Journey To The Centre Of The Earth, Keith Emerson svojimi fanfárami na Hammonde pridá slávnostnú atmosféru a Carl Palmer lomcuje rolničkami do taktu. Skladba naberá elektrickú podobu a trojica Greg, Keith a Carl sa vlažne vnorí do piesne, ktorá nemôže nikoho nechať ľahostajným. Veľký orchester sa pridáva, aby umocnil slávnostnú a finálnu atmosféru a klasickým záverom skončí skladbu. Nebudem polemizovať, či skladba je proti Vianociam, alebo nie. Za mňa je to najlepšia vianočná rocková skladba.

I Believe In Father Christmas krásne urobený live; Greg Lake a Ian Anderson v londýnskom St. Bride’s Church:

2. Mike Oldfield – The Horseback
Oldfieldova pieseň nie je vianočná, vyšla pôvodne na jeho skvelom albume Ommadawn (1975), ako záverečná krátka skladba. Neskôr ju vydal na singli s dvojitou A stranou; In Dulci Lubilo/The Horseback. In Dulci Lubilo je stará nemecká koleda a The Horseback bola znovu nahraná. Atmosférou a prevedením ju radím medzi vianočné piesne a práve preto, že bola druhou A stranou vianočnej koledy, si to právom zaslúži. Slová piesne sú o jazde na koni a vianočný čas sa tam nespomenie ani náhodou. Je to ale optimistická pieseň, ospevujúca prírodu a radosť zo života.

3. Jose Feliciano – Feliz Navidad
Jose Feliciano Garcia (10.9.1945) pochádza z Puerto Rica. Je to umelec, ktorý vydáva svoje piesne najviac v španielčine. Má na konte už viac ako 50 albumov. Jeho najznámejšia vianočná skladba Feliz Navidad je u anglicky hovoriacich poslucháčov chápaná ako meno ženy “Feliz Navidad”. V skutočnosti to znamená veselé Vianoce. V roku 1970 Jose Feliciano vydával vianočný album a bol požiadaný producentom na napísanie vianočnej pesničky. Urobil to neskutočne dobre. Slová piesne sú krátke, ale výstižné a asi už netreba viac rečičiek: “Veselé vianoce, úspešný nový rok a šťastie, chcem Vám zaželať veselé vianoce z celého srdca.

4. ABBA – Little Things
Po štyridsiatich rokoch od vydania albumu The Visitors (1981) vydala ABBA novú platňu Voyage. Je to čin, ktorý bude určite výnimočný v hudobnej histórii. Ich vianočná pieseň Little Things, ktorá sa na tomto albume objavila, vzbudila viac neprajných hodnotení v čase vydania. Ale čas uteká obrovskou rýchlosťou a už sú tu Vianoce. Po vypočutí albumu som konštatoval, že už to nie je tá živá a dravá muzika, čo nás valcovala v minulom storočí. Skladateľsky je to pekne a múdro urobený album. Agnetha spieva dobre a citlivo, jej hlas sa posadil citelne hlbšie a skladby sú zádumčivejšie, texty mnohokrát ukazujú stárnutie. Stárneme všetci, niet pochýb, ale čakal som predsa len optimistickejšie ladený album, zrejme posledný. Mám radosť, že ho vydali a ak by som mal dať hodnotenie v krátkosti – 3,5 z 5. Little Things je pekná pokojná pieseň. Čas ukáže ako dopadne v ďalších rokoch. Nie je to rocková skladba, ale zámerne som ju dal do zoznamu. Výnimka vždy potvrdzuje pravidlo.

5. Buckcherry – Christmas Is Here
Buckcherry je americká skupina, ktorú u nás málokto pozná. Vznikla už v roku 1995 a zatiaľ sa márne snaží dostať do prvej ligy a reálne sa jej to nikdy nepodarí. Majú za sebou už aj rozpad a vzkriesenie. Povedal by som, že hrajú typickú americkú hudbu. Takých kapiel tam musí byť na tisíce, mne sa páčia. Hlavným ťahúňom je spevák Josh Todd. Tento rok vydali veľmi dobrú dosku Hellbound (v poradí deviatu). Skladba Christmas Is Here bola vydaná v roku 2010 pre fanúšikov skupiny. Mohli si ju stiahnuť zadarmo a tento príjemný sound americkej hard rockovej skupiny nemôže nikomu uškodiť.

6. Twisted Sisters – Oh Come All Ye Faithful
Stará anglická koleda v rockovej úprave starej metalovej skupiny. Dali do toho všetku dravosť a nabrúsili struny na vianočnú smršť. Skladba vyšla na vianočnom albume v roku 2006. Normálne hrajú tak, že sa vám skrútia všetky prsty na rukách. Ich vianočný album je dobrý, toto je iba malý výberový záblesk, skúste ich A Twisted Christmas (2006) vyskúšať.

7. Dio, Iommi, Sarzo, Wright – Got Rest Ee Merry Gentlemen
Spojenie Ronnieho Jamesa Dia s Tonym Iommim nemôže byť nič iné ako ťažkotonážny hard rock. Je tak tomu aj v tomto prípade. Ronnie skvele spieva a Tony hrá na gitaru tak, ako iba on vie. Čo na tom, že hrajú starú vianočnú koledu, miliónkrát naspievanú a nahranú. Tu majú svoj štýl a ten je výnimočný.

8. AC/DC – Mistress For Christmas
Zvuk AC/DC sa nedá pomýliť a hlas Briana Johnsona, bývalého speváka anglickej skupiny Geordie z Newcastlu, je škrípavo prenikavý. Brian v roku 1980 presedlal do AC/DC a odvtedy je nerozlučne spojený s týmito rockovými velikánmi. Pieseň je z LP The Razors Edge (1990). Snáď iba rolničky na úvod a názov piesne zvianočňujú hard rock vo vlažnom tempe. Ešte, že kapela vokálmi dodáva Christmas, Christmas. Angusovci dodali vianočnému textu túžbu po žene, slová sú jasné: „chcem na Vianoce ženu!“

9. Billy F. Gibbons – Jingle Bell Blues
Billy Gibbons je známy bradáč zo ZZ Top. Kapelu pozná asi každý, táto pieseň je z jeho sólovej produkcie a tradičnej vianočnej piesni dal totálny bluesový charakter. Niekedy až človek žasne ako to “spotvoril”. Neviem sám, či sa mám tomu smiať, alebo sa radovať z neopočúvanej verzie kolovrátkovej hypermarketovej vianočnej odrhovačky. Posúďte sami. Tá basa reže kartón na zadnej strane skrine, odpadávajú klinčeky a mám dojem, že mi padne vianočný punčový pohár zo stola. Radšej ho exnem. Blúsujem do posledného vianočného džingle belsu a nikdy inak! Čo to vlastne je ten oný jingle bell, vie to vôbec niekto???

10. The Kinks – Father Christmas
Kde chýbajú a nehrajú Kinks, nie je to o hudbe. To už platí sto rokov, toľko kinksák Ray Davies už v kapele hrá. Kinks písali históriu anglickej hudby a táto vianočná pieseň je pokračovaním ich úspešnej kariéry. Je to všetko o peniazoch, nikto nechce plyšové hračky, detské hry a hlúpe darčeky. Otec Vianoce, daj nejaké peniaze, lebo ťa zbijeme, vravia deti Santa Clausovi. Kinks poznáte vždy a teraz tomu nie je inak.

11. Foghat – All I Want For Christmas Is You
Foghat sú anglickou skupinou, ktorá skúša svoje šťastie v Amerike. Táto pieseň je skvele zahraná, pripomína Elvisa a starými vokálmi vracia zvuk do doby skorých šesdesiatych. Príjemná a pekná skladba. Samozrejme, spev Dave Peveretta nikdy nemôžeme zrovnávať s hlasom Mariah Carey, ktorá pieseň s tým istým názvom tiež spieva, ale tu nám ide o rockové Vianoce. Text je jasný, na Vianoce nechcem nič, žiadny kadilak, gitaru Les Paul 56, foťák Nikon, videorekordér, TV prijímač, ani plavbu po Stredozemnom mori a iné, chcem len teba. Mixoval Bob Ludwig (1981). Sranda, že Američania snívajú o plavbe po Stredozemnom mori.

12. Blackmore’s Night – Ding Dong Merrily On High
Ritchie Blackmore je už dlhé roky umierneným a citlivým hráčom na gitaru v Blackmore’s Night s Candice Night. Manželský pár spoločne interpretuje krásne skladby často inšpirované klasickými a tradičnými piesňami. Nie je tomu inak ani na ich albume Winter Carols. Pieseň Ding Dong Merrily On High je stará vianočná koleda. Jej pôvod siaha až do 16. storočia. Angličania veľmi radi dokumentujú pôvod kolied, ale ja im celkom neverím. Skôr sú to asi dohady a možné možnosti. Blackmoreovcov sledujem od prvého albumu a páčia sa mi. Je to úžasný prechod gitarového hardrockového búrliváka k renesančnej a tradičnej hudbe. Gitaru zvláda ako nik a je to počuť vždy, keď rozozvučí struny na hociktorej skladbe Blackmore’s Night. A Candice je krásna a pekne spieva.

13. Chris Norman – Christmas Song
Chris Norman, bývalý spevák veľmi obľúbených Smokie, vydal tiež vianočný album. Jeho hlas je všeobecne známy a hoci po odchode zo skupiny už nikdy nedosiahol veľké úspechy, netreba na neho zabudnúť. Pridal som ho schválne po Blackmore’s Night, aby som z veľmi jemnej a krásne vystavanej vianočnej koledy Blackmore’s Night neurobil príliš veľký skok k ďaľšej skladbe, ktorá zaznie po Chrisovi.

14. Dropkick Murphys – Season’s Upon Us
Predposledná pieseň mojej vianočnej rýchlej jazdy v rockových vlnách. Skončím tým najlepším, čo môžem podľa mňa ponúknuť a bude to o dobrom pocite. “Originálna” vianočná vec, text piesne je žartovný a ani ho netreba riešiť, lebo klip, ktorý k skladbe natočili, je veľavravný. Kto ešte nemal dobrú náladu, po zhliadnutí ju určite bude mať. Po hard rockovej nádielke je čas na lepšiu a pohodovejšiu nôtu. A tú nám dodá Merry Christmas pieseň Season’s Upon Us. Je to pekná, ľúbivá, pohodová a pomaly zľudovelá pesnička. Nerockoví Dropkick Murphys sú americká “punková” skupina. Skladbu vydali už v roku 2012 a má čaro prvej lásky na prvý pohľad dodnes. Nekecám. Pozor! Hrozí vám “love for first sight” ako spieva drobučká Kylie Minogue. Keltský vplyv sa piesni nedá ubrať, ale je tam očarujúci temperament a fantastická nálada. Príjemnú zábavu prajem.

15. Ringo Starr – Rock Around The Clock
Vraj posledná sa nehodí do spisovnej slovenčiny. Má byť ostatná. Neskončím tentokrát vianočnou skladbou, lebo všetci vieme, že o chvíľu budú zas Vianoce. Čas beží a nič múdrejšieho ma nenapadá ako starý dobrý Ringo Starr a jeho prerábka starého rock&rollu Billa Haleyho & His Comets. Ringo snáď mladne, veď posúďte sami. Mladnime s ním. Prajem Vám to!

Vianočných skladieb máme a máme a máme. Nespomenul som mnohé, lebo by som to písal do budúcich Vianoc. Tešme sa teraz z týchto aktuálnych, nabudúce sa môžEme znova.

Merry Christmas!
Šťastné a veselé Vianoce!

9 názorov na “Každý rok budú Vianoce, rockovicujú ľudia po vonku”

    1. Práve túto pieseň som mal na mysli, keď som rozmýšľal nad názvom článku. Možno o rok spravím “Best od Slovak-Czech Vianoce”.
      Dovtedy je akosi ďaleko a preto prajem všetkým v 2022 to najzdravšie ZDRAVIE. A nech nás dobrá hudba sprevádza po celý Happy New Year.

  1. Zpětně si tu pročítám články, leccos vidím stejně, něco trochu jinak, tady jsem se ale zarazil hned u názvu “KAŽDÝ ROK BUDÚ VIANOCE…”
    Ve světle událostí poslední doby bych si tím nebyl úplně jistej, bo se nedá pochybovat, že po staženém dokumentu Guidelines on Inclusive Communication nám kreativní tým evropské komisařky pro rovnost Heleny DalliOVÉ přichystá ještě vyzrálejší a propracovanější verzi, která nadobro zatočí právě s takovými neduhy jako jsou Vánoce, křesťanská jména, či nepatřičné oslovení ‘dámy a pánové’ a konečně nás navede na cestu do vysněné Unie rovnosti.

    1. Na Vianoce nám môže vadiť kadečo ale pokus o rovnoprávnosť medzi pohlavím, kultúrou, etnicitou a jazykmi hádam nie. Poznám, len verziu z roku 2020, na mňa sú tam tiež dosť zbytočne vyhrotené veci s ktorými tiež nesúhlasím ale všeobecne to beriem určite pozitívnejšie ako zákony ktoré berú právo ženám rozhodovať sa o tehotenstve. Keď niekto rozhoduje nad rámec svojej identity pre vyššie dobro trebárs aj po vzore príbehov imaginárnych bytostí z blízkeho východu ako je biblia (u ktorého na rozdiel od Koránu nepoznáme ani autorov ani kedy boli napísane, takže o autenticite môžu odborníci len špekulovať a špekulujú teda dosť hádam viac ako bola prepisovaná) , tak to nemusí dopadnúť veľmi bezpečne.

    1. Ahoj Hejkal, Slade a podobné hitovky som vynechal naschvál. Nechcel som aby to bolo o pesničkách, čo všetci poznáme ako vianočné tutovky. Teší ma, že pridávate nové odkazy. Bude to prierez toho, čo sa oplatí počúvať. Môj výber je naozaj iba inšpiratívny a nie je to naozajstný “best of”- Pekné Vianoce.

Pridaj komentár