Taste

Medzi britskými kapelami inšpirovanými americkými bluesmanmi žiarila koncom 60. rokov írska formácia Taste, ktorá dala svetu jedinečného gitaristu Roryho Gallaghera.

Rory Gallagher bol a vždy bude jedným z najlepších rockových gitaristov, ktorý mali možnosť postaviť sa na pódiá. Ba čo viac, celý život ho nezaujímali rebríčky, hity, komerčný úspech. Radšej neúnavne koncertoval a nahrával jednu parádnu skladbu za druhou, takže ho poznal celý svet a nepotreboval k tomu ani módny imidž a ani predražené nástroje. Celý život hral akoby v jednej košeli a s jednou obitou gitarou. Hral odmalička, ale zlom v kariére mu priniesol až nápad založiť skupinu Taste. Stalo sa tak v roku 1966, počas jeho návratu do Corku. Klasické bluesové trio doplnili Eric Kitteringham (basa) a Norman D’Amery (bicie). Okrem koncertovania, doma i napríklad v Nemecku, stihla mladá parta v júli 1967 nahrať demo, ktoré jej malo pomôcť získať zmluvu s Decca Records. Časť týchto nahrávok sa zachovala a bola v roku 1972 pirátsky vydaná ako First a neskôr aj pod názvom In the Beginning – An Early Taste of Rory Gallagher. Zároveň vydavateľstvo Major Minor krátko potom neoficiálne vydalo singel Blister on the Moon/Born on the Wrong Side of Time. Po vystúpení na Woburn Abbey Festivale (v júli 1968) sa prvá zostava rozpadla.

Gallagher dostal možnosť nahrať album pre Polydor, ale s inými hráčmi. Rytmiku vytvorila dvojica Richard „Charlie“ McCracken (basa) a John Wilson (bicie). Album Taste sa na pultoch zjavil v júli 1969 a kapela sprevádzala na americkom turné superskupinu Blind Faith. Nečudo, veď predskakovali už v novembri 1968 na rozlúčkovom koncerte v Royal Albert Hall kapele Cream, v ktorej pôsobili hneď dvaja „blindfaithovci“ (schválne neuvádzam, ktorí to boli). Na nový rok 1970 vyšiel album On the Boards, po všetkých smeroch triumfálny počin. Avšak nádejnú kariéru začal nahlodávať klasický problém, keď hráte s géniom. Manažment preferoval Roryho ako hviezdu, čo zvyšok osadenstva znášal ťažko. Podrývanie súdržnosti vyvrcholilo v deň vystúpenia na mamuťom festivale Isle of Wight, ktorý sa konal v auguste 1970. Skupina sa 28. augusta, pred vystúpením, dohodla, že končí. Na energetickom hraní to však počuť nebolo a šou Taste patrí k najjagavejším vrcholom festivalu. Zmluvné povinnosti vypršali na konci roku, kapela odohrala posledný koncert na Silvestra a bol koniec.

Wilson a McCracken založili skupinu Stud a Rory Gallagher sa vydal na sólovú dráhu.

V roku 1971 sa zjavili hneď dva posmrtné koncertné albumy, Live at the Isle of Wight a Live (1971). Druhý menovaný obsahoval nahrávku zo švajčiarskeho Casino de Montreux. V roku 1978 vyšiel koncertný záznam In Concert, ktorý obsahoval veľmi zlý zvukový záznam vystúpenia v klube Marquee zo dňa 25.10.1968. V roku 2015 sa po dlhej dobe zjavila výnimočná kompilácia, štvordisková I‘ll Remember priniesla oba štúdiové albumy s kopou bonusov a ďalšie dva disky raritných koncertných a štúdiových nahrávok vrátane pôvodných demonahrávok prvej zostavy. Okrem toho vyšlo aj niekoľko DVD filmov.

Počiatkom roku 2002 (niektoré zdroje uvádzajú rok 2006) sa zjavila skupina Taste v zložení McCracken, Wilson a Sam Davidson (gitara, spev). McCrackena časom vystriedal Albert Mills a skupina pravdepodobne funguje dodnes, dokonca vydala album Wall to wall (2009).

DISKOGRAFIA:

  1. Taste (1969)
  2. On the Boards (1970)
  3. Live at the Isle of Wight (1971)
  4. Live (1971)
  5. In Concert (1978)
  6. I’ll Remember (2015)

Pridaj komentár