Phil Cordell

Tvá vzácná milost, šťastný den! Je spasen lidský vrak!
Já ztracený byl nalezen, slepému vrácen zrak.
Ke kříži musila mne vést, by strach můj zlomen byl!
Mou nejšťastnější chvílí jest den, kdy jsem uvěřil.*

Phil Cordell (nar. 17. 7. 1947), multiinstrumentalista, songwritter a majitel interesantního curriculum vitae, vyměnil v roce 1963 nezáživný post studenta za místo kytaristy v severolondýnské kapele Steve Douglas and the Challengers. Tu však nepřivedla ke štěstí a slávě ani změna repertoáru, ani názvu na The Prophets, po níž zbyly jen nevydané nahrávky s průkopníkem zvukové produkce Joe Meekem. V roce 1966 tak zakládá vlastní kapelu Tuesday’s Children.
Pevně se chopil autorského žezla, což se promítlo do prvních singlů, které vyšly mezi srpnem 1966 a lednem 1967. Pět ze šesti skladeb neslo jeho rukopis, doplnila je předělávka Buddyho Hollyho That’ll Be The Day. Chabý ohlas nutno hledat za jeho rozhodnutím vydat se v létě 1967 na sólovou dráhu, tudíž se mine s pozdějším přerodem formace v Czar, kteří světu zanechají jedno pozoruhodné album.

Premiérový singl Pumping the Water/Red Lady ze srpna 1969 je výhradně jeho dílem (autorství, nástroje, vokály, produkce) a stejně tak tomu bude i mnohokrát příště. Měnit se bude jen název firmy.
Ani tentokrát se ovšem s úspěchem nepotkal, další nahrávka Surfin’ Soul/Nothing To Say tak v červnu 1970 vychází pod pseudonymem Beachcomber. Jednalo se o první Cordellův vpád na instrumentální území, na němž mu přeci jen v příštích sezónách pšenka rozkvete.
Svůj první evropský hit I Will Return, s nímž uspěl i v Británii (#5) vydal v září 1971 u Polydoru pro změnu pod značkou Springwater. Následovaly další tři singly, včetně vlastní verze křesťanské písně Amazing Grace, kterou zná snad každý nejen v anglosaském světě. Na podzim 1972 zdobila i bezejmenné album s další interesantní úpravou tradicionálu Jerusalem.
Koncem roku přidal  nahrávku Snowbird/Nebula, tentokrát pod názvem Variation, načež se v červenci 1973 singlem Close To You/Londonderry vrátil k vlastnímu jménu i zpěvu.
A aby toho nebylo málo, v srpnu začal na scéně paralelně působit s nevšedním projektem Dan the Banjo Man, s nímž v případě titulního songu urazí cestu ze sklepa, kde vznikal, až na vrchol německé hitparády! Nakonec po sobě zanechá pětici singlů a eponymní album z roku 1974.
Nesnadno uvěřit, že se tehdy Cordell jako pianista podílel rovněž na vzniku alba Allright On The Night (Purple, 1973) úderných hardrockerů Tucky Buzzard, které ve spolupráci s Williamem Georgem Perksem alias Billem Wymanem i produkoval.

Avšak jakoby zapomněl, že železo se má kout, dokud je žhavé, vybral si v polovině sedmdesátých let krátký time out, po němž se už nikdy nevrátil do předchozí formy.
V roce 1977 vydává pod svým jménem neúspěšné album s frekventovaným názvem Born Again (1977) plus dva singly, kterým se vedlo stejně bídně. Na přelomu dekády ještě několikrát zkusí štěstí i návratem ke značce Springwater s unylými popěvky ve stylu horečnatých Bee Gees, ale všechno marno.
Singl The First Time/Like We Used To Be z listopadu 1982 bude na více než dvě desetiletí poslední Cordellovou nahrávkou. Hudebnímu světu se znovu připomene až reedičním vydáním alb Springwater a Born Again na jednom CD (2002) a reedicí titulu Dan the Banjo Man s osmi novinkami, na nichž spolupracoval se svým synem Charliem (2005).

Phil Cordell tragicky zahynul 31. 3. 2007. V poprockovém světě zanechal nesmazatelnou stopu, kterou label Angel Air do třetice oprášil kompilací Hearts On Fire Anthology (2008), na jejímž sestavení se podílel i někdejší spoluhráč, kytarista Ray Fenwick.

Albová diskografie:
1972: Springwater – Springwater (LP Polydor)
1974: Dan the Banjo Man – Dan the Banjo Man (LP Rare Earth)
1977: Phil Cordell – Born Again (LP Prodigal)

***

*Melodii neznámého (irského?) autora koncem roku 1772 otextoval John Newton, anglikánský kněz a někdejší kapitán otrokářské lodi, při přípravách na novoroční kázání, které měl svým farníkům přednést 1. ledna 1773. V průběhu staletí se Amazing Grace stala nejnahrávanější písní světa (jen ve Spojených státech více než 3000x).

Pridaj komentár