ODTUD SE DÍVEJ, JAK PLYNE SVĚT

Albová diskografie “legendárních růžových teček” je od vzniku kapely na počátku osmdesátých let velmi obsáhlá. Album, které bude předmětem této recenze, vyšlo jedenáctého září roce 1995.

Jedná se o ukázku vrcholné tvorby kapely a rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co LPD v 90. letech vydali. Spolu s deskami The Maria Dimension a Crushed Velvet Apocalypse patří album From Here You’ll Watch The World Go By mezi mé nejoblíbenější nahrávky vůbec.

Na tvorbě muziky a textů se společně podíleli Edward Ka-Spel a The Silverman (občanským jménem Phil Knight). Oba stáli u samého zrodu kapely a podíleli se na všech podstatných albech skupiny. Sestavu dále doplnil kytarista Martijn de Kleer a dechař Niels van Hoorn. Rytmiku, tedy basovou kytaru a bicí měl protentokrát na starosti Ryan Moore. V neposlední řadě s kapelou spolupracoval Raymond Steeg coby zvukař a v současnosti stálý člen kapely.

Za nejlepší skladby na albu považuji úvodní Clockwise, dále pak šlapavou Remember Me This Way a A Velvet Resurrection hojně stavěnou na perkusích. Absolutním vrcholem desky pak jsou dvě závěrečné pecky. Pomalejší, zadumaná Damien s perfektním saxofonovým sólem. Závěřečná křehká This Hollowed Ground s dokonalou akustickou kytarou a jemnou flétnou v mezihrách dotváří  celkový dojem hudebního zážitku. Deska jako celek je velmi jemná a skoro bych řekl místy až meditativní.

Co se hudebního stylu týče, tak 90. letech přibylo v hudbě LPD podstatně více kytar a plochy houslí byly nahrazeny rozličnými dechovými nástroji. Suma sumárum dostala více prostoru jakási “barretovská” psychedelie.

SKLADBY:
01.  Clockwise
02.  Citadel
03.  Friend
04.  A Velvet Resurrection
05.  Kollusim
06.  1001 Commandments
07.  Remember Me This Way
08.  This One-Eyed Man Is King
09.  Straight On ‘Til Morning
10.  Damien
11.  This Hollowed Ground

SESTAVA:
Ryan Moore – bass, drums, percussion
Martijn de Kleer – guitars
Niels van Hoorn(blower) – saxes, flutes, electric wind instruments
Edward Ka-Spel – voice, keyboards
The Silver Man – keyboards
Raymond Steeg – sound tools

From Here You'll Watch The World Go By Book Cover From Here You'll Watch The World Go By
The Legendary Pink Dots
Psychedelia
Soleilmoon Recordings
1995
CD
11
mp3

3 názory na “ODTUD SE DÍVEJ, JAK PLYNE SVĚT”

 1. Ano, ty kytary a živý bubeník, to v 90. letech opravdu přispělo ke stravitelnějšímu zvuku LPD a také právě v 90. letech byla jejich popularita asi největší.
  Řada lidí má právě alba z tohoto desetiletí za jejich nejlepší, já sám mám nejraději studiové album Shadow weaver z roku 1992.
  Stačí si poslechnout třeba rockovou energií nabitý živák Live at the metro z roku 1998, okomentovaný jako jejich “rock’n’rollové album” 🙂
  https://legendarypinkdots1.bandcamp.com/album/live-at-the-metro

  Díky za recku, příjemné překvapení, rád jsem si ji přečetl.

 2. Psal jsem tady už u profilu, že tohle je oblíbená kapela mého spolužáka z VŠ a dlouholetého kamaráda z Hodonína. Díky němu mám asi 40 CD vypálených včetně tohoto, něco z toho množství desek jsem slyšel, ale jenom zlomek například Mária Dimension vícekrát. Tuhle desku jsem určitě poslouchal a líbila se mi, Edward Ka-Spell má hlas podobný Sydu Barrettovi i ta tvorba Legendary Pink Dots má blízko k barrettovským Pink Floyd.

 3. The Legendary Pink Dots koncertovali v dubnu 2010 u nás v břeclavském kině. Na koncert zašlo pár místních, dost lidí z Brna a mám dojem, že dorazili i fanoušci z Rakouska. Byla tam taková spiklenecká nálada. Vůbec jsem netušil, co mě čeká. Koncert se mi ale líbil. Bohužel už se asi nenajde šílenec, který by je do Břeclavi pozval.
  Děkuji za recenzi, album si dohledám a poslechnu.

Pridaj komentár