The Tear Garden – The Secret Experiment (2007)

V roce 1986 vytvořil lídr skupiny The Legendary Pink Dots – Edward Ka-Spel a lídr skupiny Skinny Puppy – Cevin Key (psán někdy jako cEvin Key) skupinu The Tear Garden. Původní duo se postupně různě rozrůstalo o ostatní členy obou zmíněných skupin. Oba dva tak souběžně působili ve svých skupinách i v této. Edward Ka-Spel je vůbec extrém, protože ten ještě (mnohem víc než Cevin Key) vydával a vydává sólová alba. A nutno podotknout, že kvantita není v jeho případě v žádném případě na úkor kvality. A mimochodem – tím zdaleka nekončí výčet Ka-Spelových hudebních aktivit…

Gotika, industrial, psychedelie, rock, pop a elektronika. Tak by se skupina The Tear Garden dala stručně charakterizovat. Na svém albu The Secret Experiment se skupina vrací k ořezanému obsazení z dob prvních nahrávek – pouze Edward Ka-Spel a Cevin Key. Což znamená žádné kytary, žádný saxík apod. Hodně elektronické album, temné a nepísničkové (nikoli nemelodické); i když není instrumentální a Edwardův zpěv (Edwardův vklad obecně) nahrávku hodně zlidšťuje.

Nejzajímavějšími skladbami jsou podle mě A Gift Of Knowledge – závěrečná čtvrthodinová kompozice, dotýkající se originálně tématiky UFO (Edwardův monologický přednes do hudby, resp. text nemá chybu), a také bych vyzdvihl melodicky vstřícnou skladbu The Tragic Carpet.

Album The Secret Experiment je každopádně hodně zajímavým počinem, z něhož pochopitelně v rádiích neuslyšíte nic a nic z něj se také nikdy neumístí v žádných žebříčcích. Takový cíl si ale lidé kolem Edwarda Ka-Spela nekladou a nikdy nekladli.

Dávám tři body (spíš tak tři a půl), vyšší ohodnocení mám pro alba The Legendary Pink Dots nebo sólovky Ka-Spela – pro alba, která jsou mi bližší, jsou hudebně výraznější, mají pro mě takové to slovy obtížně definovatelné, velké kouzlo.


SKLADBY:
1. My Brother’s Keeper (4:57)
2. The Tragic Carpet (9:53)
3. Alexander The Flake (4:23)
4. Friendly Fire (6:22)
5. The Adventures Of Spiky The Hedgehog (4:07)
6. Counting Zeroes (5:52)
7. 21st Century Box (3:48)
8. A Gift Of Knowledge (14:55)

SESTAVA:
Edward Ka-Spel – klávesy
cEvin Key – klávesy

The Secret Experiment Book Cover The Secret Experiment
The Tear Garden
Experimental
Sub-Conscious Communications
2007
CD
8

Pridaj komentár