Natural Gas – Natural Gas, 1976

Superskupina odsúdená k neúspechu – s jedným, nie výnimočným, ale veľmi pekným albumom.

V polovici 70. rokov došlo veľakrát k tomu, kedy ego jednotlivca prevládlo nad zdravým rozumom a určité spojenia hudobníkov sa ukázali ako nezdravé. Dvaja Liverpoolčania, gitarista Joey Molland a basgitarista Mark Clarke, obaja aj dobrí speváci, si tým hlavu nezaťažovali. V roku 1975, trocha znudení vedľajšími úlohami v Badfinger, resp. Tempest, sa vzájomne podelili o líderstvo, pričom pribrali bubeníka Jerryho Shirleyho z Humble Pie a zostavu stabilizovali s klávesovým majstrom Peterom Woodom. Prvé nahrávky u vydavateľov nezabrali, až sa to nakoniec podarilo a v spolupráci s Felixom Papallardim (Mountain), producentom Cream, vznikla táto jediná LP, ktorej sa mohli potešiť tí, ktorí sa k nej dostali.

Je to vysoko kvalitná zbierka songov spletitých sekvencií. Otvára ju pianom poháňané boogie Little Darlin’ s peknou farbou zvuku a uzatvorí ďalšia boogina St. Louis Blues, tentoraz závislá na gitare. Aby nahrávka neskĺzla do všednosti, máme tu jemnú, basou popretkávanú Once Again (A Love Song). Album bublá energiou, najjasnejšie v rozhojdanej The Right Time, ktorá by sa celkom hodila pre skupinu Uriah Heep, s ktorou Clarke pár rokov predtým urobil veľké čarodejníctvo, rovnako v perfektne rozpumpovaných Miracle Mile a I Been Waitin, kde Mollandova gitarová jazda vyhladzuje organovú zrnitosť. Zatiaľ čo sa vokálne harmónie lídrov vracajú k svojim beatovým koreňom, kapela znie ako Joeyova predchádzajúca skupina. Jej potenciál výrazne stúpa, keď Markov hlas žiari samostatne, ako v majestátnej I Believe It’s Love.

Paradoxne, temnejšia Dark Cloud najjasnejšie dokazuje originalitu súboru a potenciál do budúcnosti. Clarke a Molland to však videli inak a nakoniec spolu ani nekomunikovali. Našťastie, nechali za seba hovoriť hudbu a Natural Gas určite dokáže zaujať viac ako moje rozprávanie.

(Recenzia pôvodne publikovaná na stránke Let It Rock. So súhlasom autora upravená a preložená do slovenského jazyka.)

SKLADBY:
01. Little Darlin’ (Kathy Molland, Joey Molland)  3:06
02. Once Again (A Love Song) (Joey Molland) 3:56
03. You Can Do It (Mark Clarke, Peter Wood) 2:56
04. I’ve Been Waitin’ (Joey Molland) 3:14
05. I Believe It’s Love (Jerry Shirley, Joey Molland) 4:02
06. The Right Time (Mark Clarke) 3:47
07. The Christmas Song (Joey Molland) 4:59
08.  Miracle Mile (Mark Clarke)  2:41
09. Dark Cloud (Joey Molland)  3:00
10. St. Louis Blues (Mark Clarke)  3:29

ZOSTAVA:
Joey Molland: guitar, vocals
Mark Clarke: bass, vocals
Peter Wood: keyboards
Jerry Shirley: drums

Natural Gas Book Cover Natural Gas
Natural Gas
rock
Private Stock
1976
LP
10
CD - It's About Music, 2010

Pridaj komentár