MOTÖRHEAD – Aftershock

Rok 2013 byl, podobně jako ty dva předešlé, velice štědrý na nové a kvalitní nahrávky mladších i starších spolků, hrajících nejrůznější hudební styly.
Velmi mě potěšilo, že si v takové silné konkurenci dokázaly své místo na výsluní obhájit rovněž žijící legendy, kterým přece jen už mohl snáze docházet dech. V třináctém roce nového milénia se to, podle mého, nejlépe podařilo „klasikům” Black SabbathMotörhead.

Lemmy, jenž na Štědrý den 2013 oslavil osmašedesátiny, na sobě asi nechtěl věk dát znát, a proto se svými dvěma kumpány připravil excelentní nálož, která se po explozi v sluchovém aparátu sama vystřelila do nejvyšších míst mého „motörového“ žebříčku, po bok nesmrtelných „Overkill“„Ace Of Spades“, nedoceněné „Another Perfect Day“ a parádní „1916“, před brutální „Sacrifice“, skvělou „Overnight Sensation“, i podařenou „Inferno“.

Vynikající úvod zařídí úderná a energická Heartbreaker – píseň s takovým názvem si opravdu nikdo nemůže dovolit udělat slabou…
S nezmenšenou silou se jede dál v parádní Coup De Grace.

Přichází první vydechnutí a zároveň s ním jeden z vrcholů alba… Lost Woman Blues je syrové a drsné blues, které se muselo stát mou nejoblíbenější věcí na desce (už jen pro to „blues“ v názvu)…
Lemmy kdysi řekl něco v tom smyslu, že Motörhead hrají vlastně blues, jenom o trochu rychleji, než je obvyklé, takže ho tam (kromě nich) nikdo neslyší… V Lost Woman Blues to ale určitě neplatí.
V jeho závěru dojde k mírnému zrychlení, asi aby následující kvapík End Of Time, s neuvěřitelně povedeným basovým riffem, nebyl zas až takovým šokem.
A rychlost neklesá, stejně tak kvalita; typičtější „motörárna“ Do You Believe sice nepřekvapí tolik, jako předchůdce, ale jistě potěší.
V jednom rozhovoru se Lemmy zmínil o tom, jak je pro něj po těch letech stále obtížnější napsat rychlou skladbu, aby se neopakoval. Naštěstí se mu to zatím vždycky podařilo víceméně úspěšně uhlídat.
Death Machine to dál hrne, možná v nepatrně volnějším tempu, o to však hutněji a se silou buldozeru…
Závěr první strany desky patří pomalé a temné zádumčivosti, nádherné Dust And Glass. I jen díky ní by si album zasloužilo nejvyšší hodnocení, ale jak vyplynulo z předešlých řádek, není tu osamoceným skvostem.

Rovněž sedmero skladeb na straně B je parádní…
Svižná Going To Mexico jasně ukáže, že o nějaké únavě nemůže být řeč.
Následuje valivější Silence When You Speak To Me; mimochodem, moc hezká věta pro všechny příslušnice „něžného pohlaví“…
Ani další „klasický rokec“ Crying Shame neklesne k průměru, i když má v přebohaté diskografii skupiny jistě spoustu konkurentů; určitě „hanbou brečet“ nemusí…
Opět se malinko zrychlí a Queen Of The Damned rozkývá hlavu a rozhoupe celé tělo.
Zostra pokračuje také pěkně nabroušená píseň Knife, jasně potvrzující, že motörové trio zkrátka pod určitou hranici klesnout nemůže; a ta hranice je zatraceně vysoko nad průměrem…
Předposlední Keep Your Powder Dry s riffem à la AC/DC je skvělá, Lemmyho chraplák nemá chybu (ostatně jako v žádné skladbě na albu).
A je tady finiš… Závěrečný sprint, jménem Paralyzed, doslova vžene do cíle, a aby člověk přežil ten šok, musí si znovu pustit Aftershock.

Excelentní nahrávka, jedna z nejlepších od Motörhead v tomto miléniu, nic než maximum nelze dát.

01. Heartbreaker (03:04)
02. Coup De Grace (03:45)
03. Lost Woman Blues (04:09)
04. End Of Time (03:17)
05. Do You Believe (02:58)
06. Death Machine (02:37)
07. Dust And Glass (02:50)
08. Going To Mexico (02:51)
09. Silence When You Speak To Me (04:30)
10. Crying Shame (04:28)
11. Queen Of The Damned (02:40)
12. Knife (02:57)
13. Keep Your Powder Dry (03:54)
14. Paralyzed (02:50)

Lemmy Kilmister – bass and vocals
Philip Campbell – guitars
Mikkey Dee – drums

Aftershock Book Cover Aftershock
Motörhead
Rock ‘n’ Roll
UDR
2013
LP
14

3 názory na “MOTÖRHEAD – Aftershock”

  1. To srovnání bude vypadat trochu nepatřičně, ale s Motörhead jsem na tom podobně, jako s Rollig Stones. Skláním se před jejich kariérou, ale ta hudba – v tomhle případě hlučnej a neurvalej rock´n´roll – jde mimo mě. Na druhou stranu si nedovedu představit pořádnej, rockovej výběr bez legendární Ace of Spades

    Cossack, Tvoje recka mě zaujala a tak jsem si album Aftershock našel a pustil. Můžu ho sice docela dobře poslouchat (teď jsem u sedmé “Dust and Glass”), ale na druhou stranu je to jeden z typickejch příkladů toho, proč se vyhejbám hudbě od roku 2000 a mladší. Ten zvuk je na samé hranici toho, co jsem ochotnej akceptovat a v těch rychlejších peckách mi to přijde jako přehulená a rozplizlá zvuková koule. Jestli máš doma LP, tak tam je to asi v pořádku, ale z digitálu ze Spotify je to fakticky na hraně. Nemám to nijak nahlas, ale už mě z toho začíná bzučet v lebce.

    Díky za recku.

      1. Jojo, ty stránky znám, ale už jsem do nich dlouho nenahlížel. Před časem tady někdo psal, že ta databáze zmizela, ale jak vidím, zase funguje. Pro nás, co neprovádíme žádná měření, je to vítaná pomůcka.

Pridaj komentár