Mike Rutherford

Michael John Cleote Crawford Rutherford se narodil 2. října 1950 v Guildfordu, hrabství Surrey v jihovýchodní Anglii.

Účast ve školních kapelách Chesters, Anon (s Anthonym Phillipsem) a The Climax ho na jaře 1967 přivedla mezi zakládající členy britských Genesis. Podílel se na vzniku většiny repertoáru artrockového kolosu a do Hackettova odchodu v létě 1977 působil především jako baskytarista. Poté měl v kapele na starosti všechny kytarové party a časem také dostatek nápadů i sebedůvěry na vlastní projekt.

Na podzim 1979 nahrál ve vyhlášeném stockholmském studiu Polar, založeném o rok dříve mužskou polovinou švédské skupiny ABBA, prvotřídní sólový debut Smallcreep’s Day za přispění Anthonyho Phillipse (klávesy), Simona Phillipse (bicí), Morrise Perta (perkuse) a Noela McCally (zpěv), náhradníka za zaneprázdněného Paula Carracka.
První stranu britského vydání alba (druhou v případě americké verze) vyplnila titulní sedmidílná suita, jejíž námět vycházel ze surrealistického románu Petera Currella Browna mapujícího osudy továrního dělníka Pinqueana Smallcreepa, snažícího se najít smysl existence v moderním průmyslovém světě.

Po deskách Duke a Abacab s domovskou kapelou se Rutherford v roce 1982 vrátil k sólové kariéře nevydařeným kusem Acting Very Strange, na jehož vzniku opět spolupracoval s řadou zvučných jmen (mj. Stewart Copeland, Steve Gould, Daryl Stuermer). Na rozdíl od předchozího koncepčního alba ale jednotlivé skladby nazpíval sám.
To se příliš neosvědčilo, snad i proto v roce 1985 založil pro příští aktivity mimo Genesis uskupení Mike & The Mechanics, které s ním v době vzniku tvořili zpěváci Paul Young (dnes již nežijící) a Paul Carrack, bubeník Peter Van Hooke a klávesák Adrian Lee. Eponymní LP jim přineslo Top Ten hity Silent Running a All I Need Is a Miracle a bylo nominováno na Grammy. “Mechanici” a jejich další kroky ale nejsou cílem tohoto profilu.

Zmínit však třeba několik dalších projektů, na nichž se v průběhu let Rutherford podílel – Hackettův sólový debut Voyage of The Acolyte (1975), Phillipsův The Geese And The Ghost (1977), alba bandu Johna Verityho Interrupted Journey (1983) a Truth of The Matter (1985) s Rodem Argentem, soundtrack Against All Odds (1984), album se Sad Cafe Politics of Existing (1985) s Paulem Youngem a Ianem Wilsonem. A rovněž účast na akci The Strat Pack v londýnské Wembley 24. září 2004, kde Rutherford vystoupil ve společnosti dalších osobností (David Gilmour, Gary Moore, Joe Walsh, Brian May aj.) na oslavě 50. výročí značky Fender Stratocaster (DVD 2005).
Jako člen Genesis (s Tonym Banksem nechyběli v žádné sestavě) byl v roce 2010 uveden do Rokenrolové síně slávy.

DISKOGRAFIE:
1980 – Smallcreep’s Day (Charisma)
1982 – Acting Very Strange (WEA)

Zdroj: www.worldofgenesis.com

Pridaj komentár