Rick Miller – Heart Of Darkness (2014)

Rick Miller je zvláštní umělec. Začal tvořit hudbu počátkem osmdesátých let, kdy se věnoval čistě elektronice a později se okrajově přes folk i country našel v progrocku, oblasti, která mu byla vždy blízká. Zatím jeho poslední tři studiové alba reprezentují podle mě to nejlepší, co v novodobém progrocku vzniklo. Znějí trochu jak ztracená alba Davida Gilmoura, ovšem mnohem odvážnější.


Heart Of Darkness má vysoké hodnocení na progarchives a to zcela oprávněně. Je to progrock, který přes svou všudypřítomnou melancholii zní svěže a nebojí se i znít moderně. Nebojí se etnických vlivů (úvodní skladba Heart Of Darkness) i čerpání z elektroniky, ale přitom neopouští pevný základ rocku. I díky tomu se nejedná o pouhou lacinou kopírku let sedmdesátých.

Druhá skladba Blood Of The Rose jako by vypadla z toho nejlepšího alba Davida Gilmoura – ta melodie, zpěv, elektrická kytara. A navíc je okořeněna flétnou a to přesně tím způsobem, jakým to mají artrockeři rádi. Fandové poklidnějších Pink Floyd si zde přijdou na své.

Třetí skladba z pěti Castle Walls je v podstatě písnička se silnou melodií, aniž by musela sklouznout klouzačkou do výpomocného pískoviště trapného popíku. Text je opět lyrický a víc než smutný.

Nejoceňovanější skladbou je čtvrtá, skoro čtrnáctiminutová kompozice The Dark Lady. Je to skutečná nádhera. Gilmourovská kytara i zpěv, moderně znějící teskné a tajemné klávesy, floydovsky pulsující basa. Violoncello, které nastoupí s klavírem ve čtvrté minutě a kreslí smutné, prokleté obrazy beznaděje a smutku. Hudebně se zde stále děje něco nového a přitom skladba drží při sobě, je to profesionálně promakané podobně jako třeba u Stevena Wilsona a jeho Havrana. Tolik výborných a emocionálně silných nápadů v jedné kompozici se často nevidí.

Závěr patří písni Come Summer, She Died. Je to romantické, neveselé, přesto lehce pompézní, jak se tak na skladbu zavírající album sluší.

Spolu s následným albem Breaking Point se podle mě jedná o jednoznačný klenot, maximálních pět hvězdiček tedy uděluji bez váhání.


SKLADBY:
1. Heart Of Darkness (6:20)
2. Blood Of The Rose (10:03)
3. Castle Walls (5:06)
4. The Dark Lady (13:26)
5. Come Summer, She Died (6:52)

SESTAVA:
Rick Miller – Instruments and vocals
+
Kane Miller – acoustic guitar and violin
Sarah Young – flute
Mateusz Swoboda – cello
Barry Haggarty – stratocaster guitar
Will – drums and percussion
Ruth Archer – lyrics on Blood Of The Rose

Heart Of Darkness Book Cover Heart Of Darkness
Rick Miller
Art Rock, Prog Rock, Psychedelic Rock, Symphonic Rock
MALS
2014
CD
4+1

2 názory na “Rick Miller – Heart Of Darkness (2014)”

  1. Stručně, jasně, výstižně. Recenze se mi líbila, ukázka mě zaujala a tak jsem si v neděli pustil průřez Millerovo tvorbou. Musím přiznat, že věci z recenzované “Heart of Darkness” mě až tak nezasáhly, ale z takové Dreamtigers (2004) jsem byl docela paf. Především úvodní “March of the Demons” je fakt nádherná…

    U podobně laděné muziky mi s přibývajícími minutami vadí jen to neměnné, pomalé tempo. Trochu toho oživení v podobě svižnějšího štychu by neškodilo, ale to už je můj problém.

    Honzo, dík za seznámení se zajímavým umělcem.

Pridaj komentár