Italian Prog

CD AMS ‎– AMS 100 CD /2008/

CD příloha, která se stala součástí první pětistovky kusů encyklopedie (a bible každého RPI fanouška) Italian Prog. Samostatně neprodejná, ale v bazarech a aukcích se občas objeví. Mě se zadařilo a jsem moc rád, že ji mám…

Nebudu vysvětlovat, kdo je to Augusto Croce a jak záslužnou a mravenčí práci dělá pro celej italskej progresivní rock sedmdesátých let. Nebudu popisovat historii každé skupiny a původ každé, na kompilaci uvedené skladby. To by jsme tady byli do Vánoc. Vezmu to poněkud zkrátka a budu se snažit uvést důvody, které mě vedly k tomu, abych ji zařadil do sbírky.

AUGUSTO CROCE

Tím hlavním je to, že jde o kolekci velmi raritních a vesměs nikde jinde neuvedených skladeb. Tím druhým, že je to limitka vylisovaná v počtu 500 kusů a tedy příležitost, která se nemusí už nikdy opakovat.

A co mi udělalo největší radost ? Především kapela Raccomandata con Ricevuta di Ritorno a skladby Io e lui pt. 1 a pt. 2. Obě jsou sice úplně stejné (jedna v instrumentální verzi a druhá se zpěvem beze slov), ale neskutečně hravé a pohádkově kouzelné. Za druhej vrchol kompilace považuju pecky Jaws Main Title a Jaws End Title tajemstvím opředeného komanda Edgar Allan Poe. Jak už název napovídá, obě pocházej z filmu Jaws (Čelisti), ale nejde o originální kompozice. Skupina využila popularity filmu a vytvořila výbornej hudební remake. Ještě dodám, že obě instrumentálky původně vyšly na dnes již jen velmi těžko sehnatelném singlu labelu Shark Record ‎– SHN 6501 (1976).

Potěšila mě i vokální verze svižné Riflessioni, která se v instrumentální podobě objevila na debutovém albu vandráků Dalton, vydaném v roce 1973. Dalším, ze zaznamenáníhodných příspěvků jsou dvě skladby zcela zapomenutejch Latitudine 45. Neve vyšla na jejich jediném singlu z roku 1982, ale o původu písničky Informatica nevím zhola nic. Nicméně, obě jsou pěkné a popsal bych je jako uvolněnej a měkčí symphonic prog, navíc ve výborné zvukové kvalitě. Posledními, které bych zmínil jsou L’estate di San Martino se skladbou Sere d’agosto, ale aj zbytek téměř osmdesát minut (78:54) dlouhého CD se dá dost dobře poslouchat. Vlastně jediní, kteří mejm sluchovodům zrovna nelahodí jsou jazzrockoví a tak trochu ulítlí Breznev Fan Club…

Cédéčko vydal label AMS a je v obyčejné, papírové obálce s tracklistem vytištěným na zadní straně pošetky. Jeho zvuk je poměrně nevyrovnanej, ale vzhledem k tomu, že jde o raritní a bůhví odkud vyhrabanej matroš, se to dá pochopit. Pro běžného hudebního nadšence celkem zbytečnost, ale pro fanoušky italského rocku zajímavá sonda do minulosti a výbornej studijní materiál v jednom. Tři hvězdy.

SKLADBY:
01. Raccomandata con Ricevuta di Ritorno – Io e lui pt. 1
02. Raccomandata con Ricevuta di Ritorno – Io e lui pt. 2
03. Paese dei balocchi – Note di vetro
04. Paese dei balocchi – L’amore innato
05. Edgar Allan Poe – Jaws main title
06. Edgar Allan Poe – Jaws end title
07. Edgar Allan Poe – La canzone dell’angelo
08. Barbati e Maiozzi (ex Officina Meccanica) – Stai
09. Barbati e Maiozzi (ex Officina Meccanica) – Vieni via da qui
10. Gli Esseri – Il corpo di una madre
11. Gli Esseri – Un mare di tranquillità
12. Dalton – Riflessioni (vocal version)
13. Latitudine 45 – Neve
14. Latitudine 45 – Informatica
15. I Numi – Intro
16. I Numi – Infiniti mondi nel fuoco della vita
17. Breznev Fan Club – Quale? Messaggio Tale
18. Breznev Fan Club – L’appetito dell’urlo
19. L’estate di San Martino – Sere d’agosto

Written-By – Zambrini (tracks: 1, 2), Martorelli (tracks: 3, 4), Williams (tracks: 5, 6), Foti (tracks: 7), Maiozzi (tracks: 8, 9), De  Gennaro (tracks: 10, 11), Cereda (tracks: 12), Ardini (tracks: 13, 14), Solazzi (tracks: 15, 16), Sciscio/Lomonaco (tracks: 17, 18), Pentiricci/Reggi/Tofi (tracks: 19).

NOTES:
Bonus CD included with the first 500 copies of the book “Italian Prog” by Augusto Croce.
Compiled By – Franco Sciscio.

Italian Prog Book Cover Italian Prog
Various Artists
Prog Rock
AMS
2008
CD
19
CD AMS ‎– AMS 100 CD /2008/

12 názorov na “Italian Prog”

  1. Knihu i s priloženým CD som si kúpil vo Florencii a počul som ho len pár krát. Predsa len je to skôr znôška pitoreskných rarít, než svetová kvalita. Napriek tomu neľutujem, že sa mi podarilo získať práve túto verziu knihy. Asi si tento nosič zasa pustím.

    1. Je to tak. Tady jde opravdu spíš o raritní vykopávky a odpovídá tomu aj moje hodnocení. O knihu samotnou tolik nestojím, s mou jazykovou vybaveností by mi byla platná, jak sáňky v létě. Jsem rád za webovky, tam si to povídání můžu přelouskat aspoň s pomocí google překladače. Díky za vaše komentáře.

  2. Snake, skvěle napsáno, díky.
    Knihu i s CD jsem měl, hned jak to vyšlo. Pak jsem komplet prodal kamarádovi v rámci zbavování se hmotných věcí. Kompilaci mám samozřejmě uloženu na HDD a jsou tam opravdu pěkné špeky RPI. Podobné soubory raritních nahrávek vydávali Italové v různých obdobích, například celkem známou sbírku Tarzan.
    Měl jsem od Augusta i unikátní titul Meteora. Tedy, ještě ho mám, ale protože je to starý výpalek, už nehraje. Jsou tam mimo jiné jinak prakticky nesehnatelné skladby od DE DE LIND, NEW TROLLS, I FHOLKS (pre-REALE ACCADEMIS MUSICA). Takových specialit vyšlo víc, a dají se tam porůznu najít jinde nevydané skladby např. od The TRIP, INVISIBLE FORCE (pre-ANTONIUS REX), I KREL (pre-PREMIATA FORNERIA MARCONI) a mnoho dalších. Za pozornost stojí rovněž vydání raritek od labelu Progressivamente. To jsem jmenoval jen některé z nepřeberného množství. Výčet by mohl pokračovat dlouho. Pokud se posluchač italského rocku zaměří právě na podceňované výběry “Various Artists”, dostane se k netušeným pokladům.
    Itálie je studna téměř bezedná.

    1. Zdar, Tarzana mám v domácí sbírce a na Rockovici najdeš aj můj pokus o jeho recenzi. S těmi tebou jmenovanými kompilacemi je to kříž, jde opravdu o ultra raritní tituly a to by musela být sakra náhoda, abych na ně narazil za rozumnou cenu. Ale třeba se zadaří…

      Děkuju za pěknej a obsáhlej komentář.

  3. Italský rock až na vyjímky (Area, Pizzio dal Pozzo) nepatří mezi mé oblíbené, ale rád jsem si přečetl tvou recenzi. Kupodivu od Brezhnev Fan Club mám ve sbírce obě desky. Díky za pěkný čtení.

    1. V Brežněvovi mám trochu hokej. Kompilace jasně uvádí jméno Breznev Fan Club, ale krom těch dvou na ní uvedenejch skladeb už se nedá dohledat nic dalšího. Pak existuje ještě skupina Breznev Fun Club, která má dvě alba z let 2010 a 2015. Nevím, co mají obě kapely společného, ale jistě by se to dalo někde najít. Třeba na jejich FB profilu.

        1. Těžko říct, kde se stala chyba. Na stránkách psychedelicbabymag.com jsem našel rozhovor s Rocco Lomanocem, z roku 2014 a v něm se jasně píše o Breznev Fun Club. A Rocco se zmínil i o na kompilaci uvedenejch skladbách. Cituji : V devadesátých letech jsme s novou sestavou nahráli dvě písně, ale více do rockového žánru. Obě skladby se objevily na cédéčku, přiloženém ke knize “Italian Prog” (2008 – AMS / BTF).

          Chyba tedy bude spíš na mém CD, ale necháme to tak. Pokud tě ten rozhovor zajímá, najdeš ho tady https://www.psychedelicbabymag.com/2014/06/breznev-fun-club-interview-with-rocco.html

Pridaj komentár