The Beatles – Rubber Soul (1965)

V prosinci 1965 nadělila skupina Beatles fanouškům vánoční dárek, v pořadí šesté studiové album s názvem Rubber Soul, na němž se hudebníci představují jako mnohem vyzrálejší skladatelé a interpreti. Tím nechci tvrdit, že by předchozích pět dlouhohrajících nahrávek bylo nějak horších, to v žádném případě, ale doba pokročila a pánové začali cítit, že s jednoduchými popěvky o lásce nemusí dlouho vystačit. A přiznejme si, že svou roli hrála i touha dokázat, že mají na víc než jen hrát před davem ječících pubertálních fanynek.

Ty hlavní rozpoznávací znaky, melodická nápaditost a dokonalý vokální soulad, jsou zde pořád patrny, změna nastává především v přístupu k textům, které se od dřívějších námětů typu má mě ráda – nemá mě ráda posunují spíš do filozofické roviny. Možná, že Beatles po setkání s Bobem Dylanem pochopili, že zpívat se skutečně dá o čemkoli. Také se v jejich tvorbě začínají uplatňovat nové hudební vlivy, rozšiřuje se arzenál použitých nástrojů a chlapci pomalu začínají objevovat a využívat možnosti nahrávacího studia.

Tou nejzajímavější skladbou pro mě i po těch letech, co album znám, zůstává podmanivá, Lennonem zpívaná Norwegian Wood (This Bird Has Flown). Akustické kytary a sitár zní činí folkrockovou jemnůstku, za kterou by se nemuseli stydět ani Simon s Garfunkelem.  John zůstal u mikrofonu i u dalšího oblíbeného kousku, písně Nowhere Man, u něhož mám dojem, že zde lehce zafungovala inspirace americkými The Byrds.

Na albu se také nacházejí dvě ostřejší písně, otvírák Drive My Car a výraznou McCartneyho baskytarou ozdobený poměrně ryčný kousek The Word. Jako protipól může posloužit zasněná, až melancholická Michelle s vloženými verši ve francouzském jazyce a posmutnělá Girl s lehce filozofujícím textem.  Ta méně rozjuchaná podoba se mi dost líbí, takže když zazní píseň In My Life, jsem rázem v sedmém nebi.

Dvěma písněmi kromě dvojice Lennon – McCartney přispěl i kytarista George Harrison. Jedná se o písně Think For Yourself, ostřejší kytarovou záležitost, a zvonivější If I Needed Someone. Že by opět inspirace ze zámoří?

Gumová duše ukazuje, kam se čtveřice mladíků z Liverpoolu dokázala hudebně posunout během tří let na výsluní. Zároveň se začalo ukazovat, že jejich hudba už nemůže vznikat jako mimovolný produkt během pobytu na hotelových pokojích, že je potřeba zvolnit a napnout síly k novým obzorům. A ty obzory byly teprve před nimi. Beatles vstoupili do nového, experimentálnějšího a zajímavějšího období.

Skladby:
01. Drive My Car (2:30)
02. Norwegian Wood (This Bird Has Flown) (2:05)
03. You Won’t See Me (3:22)
04. Nowhere Man (2:44)
05. Think For Yourself [Harrison] (2:19)
06. The Word (2:43)
07. Michelle (2:42)
08. What Goes On [Lennon/McCartney/Starr] (2:50)
09. Girl (2:33)
10. I’m Looking Through You (2:27)
11. In My Life (2:27)
12. Wait (2:16)
13. If I Needed Someone [Harrison] (2:23)
14. Run For Your Life (2:18)

All songs written by John Lennon and Paul McCartney, except where noted.

Obsazení:
George Harrison – lead guitar, lead vocals (5, 13), backing vocals, rhythm guitar, bass, sitar (2)
John Lennon – rhythm guitar, lead vocals (1-2, 4, 6, 9, 11-12, 14), backing vocals, organ (4), tambourine
Paul McCartney – bass, lead vocals (1, 3, 7, 10, 12), backing vocals, acoustic guitar, piano, maracas
Ringo Starr – drums, tambourine, maracas, cowbell, bells, cymbals, lead vocals (8), organ (10)

George Martin – harmonium (6), piano (11)
Mal Evans – organ (3)

Rubber Soul Book Cover Rubber Soul
The Beatles
Rock, Pop
Parlophone
1965
LP
14

6 názorov na “The Beatles – Rubber Soul (1965)”

  1. Beatles je fenomén, ktorý bude asi vždy patriť k tým nezabudnuteľným veciam aj keď už všetci pamätníci ich doby nebudú na svete.
    Patrím k tým, ktorí ešte počúvali s neuveriteľným úžasom pri elektronkovom rádiu Černého houpačku a presne si pamätám ich Hey Jude, ktorá bola na prvom mieste.
    Tých spomienok je viac a mohol by som sa vracať dennodenne k tejto štvorici. Mal som trikrát doma ich kompletné vydania, dvakrát to bola kolekcia The Complete Beatles (vydaná v roku 1978/13 LP) a raz jednotlivé albumy.
    Vtedy Complete Beatles bola v cene niekoľko desiatok libier a ja z môjho biedneho platu som si to mohol dovoliť kúpiť z waleského Cob Records.
    Časom som sa však Beatles zbavil (predal kamarátom) a dnes nostalgicky spomínam na dávne časy. Občas si pustím z LP ich neskoršiu tvorbu, ale všetko čo vydali má cenu zlata.
    Takže vďaka za pripomenutie Rubber Soul. Je to skvelá vec.

      1. Vybírat mezi Stouny a The Beatles si naštěstí nemusím, ale když už by došlo na lámání chleba a já musel volit, sáhl bych po těch druhejch. Dneska v podvečer jsem si pustil Beggars Banquet, po něm Rubber Soul a u toho jsem si aj broukal. Je fakt, že na rok 1965 bych tohle album netipoval. Nejen, že jsem nebyl ještě na světě, já nebyl ani v plánu…

Pridaj komentár