Prog made in France

Jak, nebo lépe řečeno proč jsem kdysi objevil tuto zvláštní francouzskou jednotku sedmdesátých let si už dnes nevzpomenu. Předpokládám, že to bylo na popud nějaké recenze, nebo dialogu připojeného ke kapelám z podobného regionu. Že se i v tak pro rockovou a prog hudbu netypické zemi jakou Francie bezesporu je, zrodilo několik pozoruhodných uskupení v silné desetiletce hudební obrody před padesáti lety, je celkem logické. Netuším, jestli byl právě soubor Mona Lisa jedním z vůdců tamnější scény, ale odkaz jaký nám svými nahrávkami zanechal, k podobné myšlence lehce svádí. 

V jejich případě jde o velmi originální pojetí a náhled na progresivní atmosférický rock uchopený po svojom. V kombinaci s intonačně nesnadným francouzským jazykem tak vzniká něco specifického a těžko zařaditelného. Jakákoliv přirovnání jsou v tomto případě zhola nemožná. Navíc je projev jejich zpěváka slyšícího na jméno Dominique Le Guennec neskutečně teatrální a věřím, že pro některé i na hranici dobrého vkusu. Pokud ale chováte sympatie k zemi, ze které soubor pochází, stává se tento, pro některé handicap, ve vašich očích silnou zbraní, a dominantním nástrojem celé plejády emočně vystupňovaných okamžiků, provázejících soubor sofistikovaných a do detajlu vypiplaných kompozic, které z prvních čtyř alb souboru sálají.

Pod uhrančivým pohledem kormidelníka (možná samotný Dominique Le Guennec) zahaleného do  modré barvy na přebalu jejich čtvrtého a troufám si tvrdit, že i vrcholného alba Avant Qu’il Ne Soit Trop Tard se ukrývá soubor šesti artrockových, jen těžko zaměnitelných skladeb. Silný přítlak na atmosféru nevychází jen z divadelního a často recitujícího Dominiqua hrdla, ale rovněž z neprodyšné klávesové stěny, která je hodně intenzivní a jasně slyšitelná. Do ní se občas přimotá kytarové sólo, vyhrávka, nebo slušivý akustický tok.

Z této muziky je Francie cítit na sto honů. Podobně, jako cítíte z Italů jejich typické hudební fluidum, něco specifického vychází i od (těchto) Francouzů. Zkuste a uvidíte.

SKLADBY:
1. Avant Qu’Il Ne Soit Trop Tard (3:30)
2. La Peste (6:00)
3. Souvenirs De Naufrageuer (7:00)
4. Tripot (4:00)
5. Lena (5:00)
6. Créature Sur La Steppe (9:45):
– a) Comme Dans Un Rêve
– b) L’Oppression
– c) Avec Le Vent

SESTAVA:
Dominique Le Guennec – lead vocals, flute, percussion
Pascal Jardon – electric & acoustic guitars, synthesizer
Jean-Paul Pierson – piano, organ, synthesizer, Mellotron
Jean-Luc Martin – bass
Francis Poulet – drums, percussion

Avant Qu'il Ne Soit Trop Tard Book Cover Avant Qu'il Ne Soit Trop Tard
Mona Lisa
Prog Rock, Symphonic Rock
Crypto
1977
LP
6

4 názory na “Prog made in France”

  1. S francúzskym rockom mám iba malé skúsenosti. Neodolal som, po hudobnej stránke veľmi príjemne strávený čas. Spev Dominiqua Le Guenneca mi nijako nevadí…
    Horyna, díky za recenziu a zoznámenie s kapelou Mona Lisa!

  2. Před časem jsem zatoužil rozšířit sbírku o nějakou kapelu z Francie a dal si dvě podmínky – sedmdesátky a fráninu. Ange patří k nejvýznamějším představitelům francouzské art rockové scény a tak jsem se na ně vrhnul mezi prvními, ale ten jejich až přehnanej tyjátr mě nakonec odradil. Musím však uznat, že zveřejněná ukázka se mi líbí.
    Dík za recku.

Pridaj komentár