BLACK SABBATH – 13

S hodnocením tohoto alba jsem nějakou dobu otálel, abych ho měl jaksepatří naposlouchané… Co kdyby potěšení několika prvních poslechů postupně odplynulo?
Nebudu lhát, že jsem to snad očekával; opak je pravdou a já byl přesvědčen, že moje obliba „Třináctky“ bude jenom narůstat. Přiznám taky, že Black Sabbath (a hlavně jejich „principál“ Tony Iommi) vždycky patřili mezi mé oblíbence.
Takže tady bych mohl skončit větou:
Vynikající album, završující téměř půl století existence.
Ještě to však neučiním…

Od úvodních tónů první skladby se na nás vyvalí ryzí a prastaří Black Sabbath, jako z počátku 70. let. Bez zbytečných příkras, nanicovatých ozdůbek, zkrátka – čehokoliv navíc…
Surový mnohasetkarátový diamant, který si vybrousí v hlavě každý sám, podle vlastních představ. A pak taky zasadí do příslušného šperku.
Hutná muzika, riffy z nebes i pekla současně, nádherné melodie… Občasný pocit déjà vu zde paradoxně působí patřičně, evokuje vzpomínky a pojí současnost s minulostí.

Ještě o jedné věci se chci zmínit… Jde o Ozzyho zpěv. Osobně si k této nahrávce nedokážu představit lepší. Teď určitě nemám na mysli rozsah, kvalitu apod., ale zabarvení, atmosféru…
Prožitky unavený, místy zdánlivě lhostejný a někdy až monotónní Osbourneův hlas do těch skladeb patří, jako krev do žil; jiná tekutina by prostě nefungovala.
(Ozzy nikdy nebyl vynikající zpěvák, pokud jde o techniku, rozsah a další podobná kritéria, ovšem jeho osobitost, naléhavá naříkavost hlasu, stejně tak charisma atd. z něj udělaly jednoho z nejvýznamnějších vokalistů, a rozhodně nepřehlédnutelného.)

Jedinou vadou na kráse této nahrávky je pro mě absence původního tlučmistra Billa Warda. Nemyslím sice, že by album s jeho účastí znělo nějak výrazně odlišně, natožpak lépe, ovšem mrzí mě, že staří pánové nedokázali najít společnou řeč a nedokončili svoji pouť ve stejné sestavě, v níž ji začali. To by bylo symbolické! Škoda, přeškoda…

I tak dám plný počet, ač za Billa půl hvězdy schází.
Nyní už opravdu končím (výše uvedenou) větou:
Vynikající album, završující téměř půl století existence.

1. End Of The Beginning (8:06)
2. God Is Dead? (8:52)
3. Loner (4:59)
4. Zeitgeist (4:37)
5. Age Of Reason (7:01)
6. Live Forever (4:46)
7. Damaged Soul (7:51)
8. Dear Father (7:20)

Ozzy Osbourne – vocals, harmonica
Toni Iommi – guitars
Geezer Butler – bass

Special guest musician:
Brad Wilk – drums & percussion

13 Book Cover 13
Black Sabbath
Hard Rock
Vertigo
2013
2LP
8

Pridaj komentár