Mezi rozumem a absurditou

AMS – AMS 175 CD  /2009/

Comeback italské hard/prog rockové legendy, obsahující předělávky (plus jednu novinku) vlastních skladeb z první poloviny sedmdesátých let. Tedy jak z eponymního debutového alba, tak z – v té době nahraného, ale nevydaného – Il tempo della semina.

Z původní kapely tady účinkují Mauro Gnecchi (bicí) a pianista Giuseppe ‘Pilly’ Cossa, produkce se ujal další z “pamětníků” Baffo Banfi a jako exklusivní host se nahrávání zúčastnil i Claudio Canali (který v mezidobí vstoupil do kláštera a přijal jméno “Frate Isaia”). Zbytek sestavy tvoří “čerstvá krev”…


Kapela se rozhodla svůj název upravit na “Biglietto per l’inferno.Folk” a své – původně hard/prog rockové – skladby “provzdušnit” prvky italské lidové hudby. A tak se tady ve větší míře objevují různé flétny, mandolína, okarína, dudy, nebo akordeon, ale žádnej strach. Díky přiměřeně ostré a energické elektrické kytaře je to pořád ještě rock a taková Confessione neztratila vůbec nic ze svého důrazu a razance.

Vypíchnul bych i úvodní, téměř osm minut dlouhou a skvostně propracovanou Ill tempo della semina, nebo skočnou Tra l’assurdo e la ragione. Zajímavá je i předělávka skladby L’amico suicida. Z původních čtrnácti minut sice zbyla sotva tříminutová předehra, ale natolik intenzivní, že to člověka přivádí na chmurné myšlenky…

Jediné, co brzdí moje nadšení je dvojice pomalejších skladeb Il Nevare a Una strana regina. Ne, že by byly tak špatné, ale působí na mě až příliš rozvláčně a jak jehla ostrej hlas (jinak výborné) zpěvačky Marioliny Sala mi dává docela zabrat.

Jste – li fanoušky Biglietto per l’inferno a milujete jejich alba z poloviny sedmdesátých let, tak neváhejte. Cédéčko z produkce AMS je k mání v podobě krásné rozevírací mini vinyl repliky, vybavené obsáhlým bookletem a brilantním zvukem. Je to pěknej přírůstek do každé (prog/folk) rockové sbírky a já jsem rád, že ho mám. Za čtyři.

SKLADBY:
1. Il tempo della semina – 7:53
2. Il Nevare – 6:54
3. Tra l’assurdo e la ragione – 3:26
4. L’amico suicida – 2:41
5. L’arte sublime di un giusto regnare – 4:52
6. Una strana regina – 7:05
7. Ansia – 5:29
8. Confessione – 7:06
9. Tarantella integrale – 1:55

SESTAVA:
Giuseppe Cossa (piano, organetto)
Mauro Gnecchi (batteria)
Enrico Fagnoni (basso, contrabbasso, basso acustico)
Mariolina Sala (voce)
Franco Giaffreda (chitarra)
Carlo Redi (violino, mandolino)
Renata Tomasella (flauti, ocarine)
Ranieri Fumagalli (flauti, ocarine, cornamusa)
Giuseppe Banfi (direzione artistica)

Tra L'Assurdo E La Ragione Book Cover Tra L'Assurdo E La Ragione
Biglietto Per L'Inferno.Folk
Prog Rock
AMS
2009
LP, CD
9
CD, AMS – AMS 175 CD  /2009/

2 názory na “Mezi rozumem a absurditou”

    1. Jasně, já tomu rozumím. Mě se ty skladby líběj i tak a navíc je to jediná možnost, jak si je vychutnat v prvotřídním zvukovém provedení. Ono se to nakonec i docela ujalo. Mám dojem, že kapela pořád ještě koncertuje a v roce 2015 natočila další kolekci vlastních předělávek pod názvem Vivi. Lotta. Pensa.. Tu ještě nemám, ale uvažuju o ní.

Pridaj komentár