Are(A)zione

CD Strange Days Records, Cramps Records – POCE 1159

Are(A)zione je čtvrtým řadovým a zároveň prvním live albem italské prog/fusion legendy Area. Vyšlo koncem roku 1975 a obsahuje pět skladeb, s celkovou stopáží necelých 42 minut…

Samotného mě překvapil fakt, že nejde o záznam jednoho vystoupení, ale sestřih z několika koncertních štací konaných během roku 1975. Průběžně se tak nahrávalo v Miláně (Parco Lambro), Neapoli (Festa dell’Unità), Rimini (Festa della Gioventù) a v Reggio Emilia (Teatro Comunale), ovšem smíchané je to tak, že si toho ani nevšimnete. Po zvukové stránce jde o naprosto výjimečnou záležitost a všechny tracky hrajou úplně stejně. A to tak, že výborně. Skladby na desku vybíral Paolo Tofani a jejich záznam byl natolik kvalitní, že si při masteringu vystačil s minimem technických úprav. Area má na kontě celou řadu koncertních alb a ani zdaleka jsem je neslyšel všechna, ovšem už jsem se setkal s nijak ojedinělým názorem, že Are(A)zione patří k těm nejlepším a zvukově nejpovedenějším.

Tři z pěti na albu uvedených skladeb se objevily už na předcházejících studiovkách a jako první je tady temperamentní dupák Luglio, agosto, settembre (nero). Písnička pochází z debutového alba Arbeit macht frei (1973) a je to neskutečnej nátěr. Sice krkolomnej, zároveň však neobyčejně chytlavej a tak není divu, že se stal jednou z nejpopulárnějších písní skupiny vůbec. Podobně chytlavá je i jedenáct minut dlouhá La mela di Odessa (1920) z eLPíčka Crac! (1975), ovšem tam byla o téměř polovinu kratší. Kapela tady trochu improvizuje a tak dojde i na vtipnou vsuvku, ve které se hudebním nástrojem stane docela obyčejné jablko. Poslední na A straně původního vinylu je skladba Cometa rossa, jinak součást alba Caution Radiation Area (1974). Nutno dodat, že tahle deska je snad až příliš komplikovaná a pro většinu rockových fanoušků nestravitelná, ovšem zrovna Cometa rossa je jeho nejpřístupnější položkou a s předcházejícími skladbami si v ničem nezadá.

První strana desky je výborná, ale titulní, patnáct minut dlouhá instrumentálka Are(A)zione už je na mě trochu moc. Jde o improvizované, freejazzové pidlikání s celou řadou disharmonických pasáží, které na mě působí docela rušivě. Kór, když tu muziku nechám hrát jenom tak, bez toho abych se na ni nějak speciálně soustředil. Chápu, že na koncertech byly tyhle improvizované skladby běžné a kapela něco takového na desku chtěla, ale kdyby místo ní sáhla např. po peckách L’elefante bianco, nebo Gioia e rivoluzione (z alba Crac!), byl bych určitě spokojenější. No nic, je tu závěr a s ním komunistická L’internazionale, respektive její výborná adaptace. Ta vyšla na singlu v roce 1974, stala se pevnou součástí koncertních setů a z dnešního pohledu je to celkem sranda. Mám dojem, že v jistých kruzích byla ta levicová orientace docela v módě, ale kdyby si některej z takto smýšlejících rockerů zkusil žít u nás, mluvil by jinak. Ale nechci se do toho nějak zamotávat a tahat politiku do muziky. Osobně proti jazzové úpravě Internacionály vůbec nic nemám a našim soudruhům by se beztak nelíbila…

Původní vinylová placka vyšla ve vysokém nákladu a ještě dneska se dá pořídit za zhruba 30 Euro. Ostatně, aj reedic na různých nosičích bylo vydáno přehršel a jsou snadno dostupné. Já jsem tu svou kupoval kdysi dávno na německém eBay jako vydání od japonských Strange Days Records, ovšem podle discogs by to měla být vinyl replika a já ji mám v plastu. Nejspíš je to tedy falzifikát, ovšem udělanej tak, že nemám šanci to poznat. Vypadá a hraje perfektně a měnit ho kvůli tomu nebudu.


SKLADBY:
Lato A
1. Luglio, agosto, settembre (nero) – 4:25
2. La mela di Odessa (1920) – 11:10
3. Cometa rossa – 5:40

Lato B
4. Are(A)zione – 14:37
5. L’internazionale – 3:20

SESTAVA:
Demetrio Stratos – voce, percussioni, organo, steel drums
Giulio Capiozzo – batteria, percussioni
Ares Tavolazzi – basso, contrabbasso, trombone, tromba
Patrizio Fariselli – pianoforte, clarinetto basso, percussioni, tastiere, sintetizzatore (A.R.P.)
Paolo Tofani – chitarra elettrica, sintetizzatore (E.M.S.)

Are(A)zione Book Cover Are(A)zione
Area
Avantgarde, Art Rock, Jazz Rock, Prog Rock
Cramps Records
1975
LP
5
CD Strange Days Records, Cramps Records – POCE 1159

2 názory na “Are(A)zione”

Pridaj komentár