„Nové“ knihy v mojej zbierke

Opäť som raz prevetral VISA kartičku a zasa je o zopár €uríkov vyziabnutejšia…

Po Borkovom komentári, v ktorom spomenul titul Deep Purple & Rainbow: všechna alba, všechny skladby (1968-1979), som po dlhom čase nazrel na stránky českých knižných vydavateľstiev a vybral si odtiaľ niekoľko položiek. Nepozeral som na dátum vydania, ale na to, čo ma zaujíma: 

Steve Pilkington Deep Purple & Rainbow: všechna alba, všechny skladby (1968-1979)


Samotný názov napovedá, o čom to je. Autor rozoberá dané obdobie v histórii Deep Purple a Rainbow, venuje sa každej skladbe, rovnako tak singlom, ktoré boli neskôr pridané na CD vydania. Samozrejme, ide o subjektívny pohľad. Z prečítaného mi je jasné, že Steve sa nestotožnil s tým, čo Ritchie Blackmore a Rainbow ponúkli v ére, kedy bol za mikrofónom Joe Lynn Turner…

 

Don Powell Můj život se Slade


Pred časom som dal prednosť knihe Slade Story českého autora Zděnka Šotolu, ktorý zatiaľ publikoval aj históriu kapely Thin Lizzy. Neľutujem ani centík a teším sa na Zděnkovu „trojku“, vraj niečo opäť kuchtí. Toto sú spomienky bubeníka Slade a povedal som si, že už je najvyšší čas zaradiť to do domácej knižnice. 

 

Rick Wakeman – Stará a nevrlá rocková hvězda: …a další podivuhodné historky


Populárny klávesista úspešnej formácie Yes spomína na absurdné historky. Ako sám tvrdí, je vlastne zázrak, že je ešte stále nažive. Pomáhal mu Martin Roach, veľmi známy a úspešný autor, ktorý napísal viac ako 100 kníh o hudbe, zábavnom priemysle i kultúre pre mladých.

 

Vladimír Řepík – Jethro Tull: Půlstoletí s kouzelnou flétnou


Pred mnohými rokmi som v jednom z viacerých, žiaľ – dnes už neexistujúcich prešovských kníhkupectiev, držal v rukách knihu Malé dějiny Jethro Tull: Prvních třicet let, ktorej autorom je Martin Rees. Dodnes si neviem vysvetliť a stále si to vyčítam, že som ju vrátil do police – keď som sa do predajne vrátil po nejakom čase, akoby sa po nej zľahla zem. Náhoda zariadila, že som na nete našiel novú publikáciu o trubadúrovi Ianovi Andersonovi a jeho družine Jethro Tull. Teraz som neváhal ani sekundu. Český autor na nej spolupracoval s fotografom Karlom Brychtom. 

 

Jedna položka, ktorú mám doma už nejaký čas, ale myslím, že si zaslúži pripomenuť

Joel McIver – Kompletní historie Black Sabbath: Kde číha zlo


Ďalší pohľad na históriu úspešnej skupiny, tentokrát od veľmi vplyvného anglického spisovateľa, ktorý patrí medzi najpredávanejších autorov kníh z hudobného prostredia. Veľmi kvalitná tlač, množstvo fotografiií. Myslím, že fanúšikovia Black Sabbath si prídu na svoje!!!

—————————————————

Nakoniec jeden bonus… 

Ian Glasper – Burning Britain: Historie punku ve Velké Británii 1980–1984


Je to úplná náhoda. Po mnohých rokoch som otvoril dvere na jednom prešovskom antikvariáte, kde sedela krásna mladá dievčina. Pretože som bol široko-ďaleko jediný kupujúci, dali sme sa do reči. Nielen o knihách, ale aj o živote. Myslím, že naša debata jej prišla veľmi vhod. Jej povzdychy a sťažnosti na súčasné správanie akože „kupujúcich“ veľmi dobre chápem, pretože pôsobím na podobnej pozícii. A samotná kniha? Bol to jediný hudobný titul na sklade.

—————————————————

P. S.: Snáď sa niekedy dočkám aj československých titulov o Nazareth, Uriah Heep, UFO

4 názory na “„Nové“ knihy v mojej zbierke”

 1. Číst o muzice mě baví, některý z těch titulů mám, spokojenost napůl. Don Powell je čtivej, přínosnej i zábavnej, Vladimír Řepík s Karlem Brychtou jsou celoživotní tullisti, což je znát na každý stránce, obě povedený díla. A z druhýho soudku? Zmínku o Pilkingtonovi jsem už tady někde utrousil, McIver si u mně stojí ještě hůř. Posbírat starší články kde se dá a složit z nich velkou knížku, aniž bych do ní vložil něco ze sebe, to neberu. Přidanou hodnotu tak tvoří jen atraktivní fotky.

  Třeba v karanténě přijde vhod i spousta cizojazyčných hudebních magazínu v pdf od Jardy M (Classic Rock, Uncut, Vintage Rock, Record Collector…):
  https://www.uschovna.cz/zasilka/WI3RIWEBFK5A3MY7-4VB/
  https://www.uschovna.cz/zasilka/WC9EDMJHTJEAGPUF-S47

 2. Škoda, že jsem tak zarputilým ne-čtenářem, přitom jako kluk jsem přečetl i bobkovej list. Ve škole po lavicí jsem louskal Mayovky a spát chodil s romány od A. Christie, nebo A.C. Doyla. Jenomže postupem času mě to nějak pustilo a dnes svůj domácí volnej čas trávím poslechem hudby, sledováním filmů a nebo sportovních přenosů. Díky nepříznivejm okolnostem to teď vypadá, že ho (volného času) bude víc, než by si člověk vůbec přál…

  Z hudebních knih jsem v posledních letech četl Bigbít dvojice Lindaur, Konrád, Černýho racka od Petra Gratiase a Collegium Musicum Mariána Jaslovského.

  Pito, tož dobré světlo a pozor na oči 😉

Pridaj komentár