Není koncert jako koncert

VYBRANÉ AKCE V ČESKU 2018:

Vinny Appice: 7. 1. v Kolíně (přeloženo z 25. 11. 2017)
Dire Straits Experience: 17. 2. v Praze (Lucerna), 18. 2. v Hradci u Pardubic (KC Aldis) a 20. 2. v Plzni (Lokomotiva)
The Animals and Friends: 24. 2. v Brně (Sono Centrum)
Toto: 27. 2. v Praze (Forum Karlín)
Creedence Clearwater Revived: 29. 3. v Praze (Divadlo Hybernia) a 30. 3. v Brně (Sono Centrum)
Magnum: 10. 4. v Praze (Nová Chmelnice)
Ritchie Blackmore’s Rainbow: 20. 4. v Praze (O2 Arena)
Martin Barre Band: 25. 4. v Ostravě (Garage Club) a 26. 4. v Praze (Retro Music Hall)
Roger Waters: 27. a 28. 4. v Praze (O2 Arena)
Supertramp Classics – Logicaltramp: 27. 4. v Brně (Sono Centrum) a 28. 4. ve Zlíně (Kongresové centrum)
JCM (Hiseman, Clempson, Clarke): 23. 5. v Praze (Lucerna Music Bar) a 24. 5. v Ústí nad Labem (Národní dům) ZRUŠENO
Steve Hackett & Djabe: 6. 6. v Praze (Lucerna Music Bar)
Ozzy Osbourne: 13. 6. v Praze (letiště Letňany)
Jethro Tull by Ian Anderson: 15. 6. v Lokti (Amfiteátr Loket) a 16. 6. na Sychrově (Státní zámek)
King Crimson: 26. a 27. 6. v Praze (Forum Karlín)
Deep Purple: 2.7. v Brně (DRFG Arena)
Rolling Stones: 4. 7. v Praze (letiště Letňany)
Robert Plant: 31. 7. v Pardubicích (Tipsport Arena)
Slade: 25. 10. v Brně (Sono Centrum) a 27. 10. v Praze (Lucerna)
Glenn Hughes:  30. 10. v Praze (Roxy)
Michael Schenker Fest: 14. 11. v Praze (Kongresové centrum)
Marillion: 8. 12. v Brně (Sono Centrum)

Seznam vybraných “veteránských” jmen vypadá na první pohled náramně a je příslibem nejednoho plnohodnotného zážitku, některé položky si ovšem žádají ostražitost, bo nekalé praktiky tuzemských pořadatelů a prodejců neznají mezí.
U formací působících na scéně celá desetiletí je samozřejmě počítáno s tím, že v jejich sestavách došlo ke změnám a pochopitelná je i snaha o nalákání co nejvyššího počtu fanoušků na každou akci, ani ta však nemůže být důvodem – natožpak ospravedlněním – pro poskytování zavádějících informací typu: “The Dire Straits se vrací do ČR”, “The Animals and Friends tvoří dva původní členové”, “Logicaltramp jsou hlavním pokračovatelem Supertramp v koncertním provedení”, apod.

O Dire Straits Experience, projektu saxofonisty Chrise Whitea, který se jako člen původní kapely podílel pouze na její poslední studiovce On Every Street (1991), už na Rockovici byla řeč v souvislosti s právě aktuálními koncerty neGenesis na Moravě.
Projekt The Animals and Friends je dílem Johna Steela, který sice dal onehdá Erica Burdona k soudu kvůli právům na značku a v první instanci vyhrál, ani to však nedělá z jeho družiny autentické Animals a z Micka Gallaghera původního člena kapely. Pravda, v květnu 1965 se na pár dnů (doslova) mihnul v sestavě, ale originální pětici už od roku 1963 tvořili Eric Burdon, Hilton Valentine, Chas Chandler, John Steel a Alan Price.
Uskupení Logicaltramp (Supertramp Classics performed by Logicaltramp featuring Gary Hopkins) se pyšní účastí saxofonisty Supertramp Johna Hellivella při několika vystoupeních, to však nemůže být důvodem pro tvrzení, že těleso je hlavním koncertním pokračovatelem formace Supertramp, když po celém světě (s výjimkou Česka) neúnavně koncertuje Band Rogera Hodgsona s repertoárem, na jehož vzniku se významnou měrou podílel jako zpěvák, muzikant, autor a jeden ze dvou hlavních pilířů Supertramp.
Kapitolou samou o sobě je potom prezentace Creedence Clearwater Revived na Ticketpro. Zde se nejedná o klasickou šarádu ve stylu Genesis nebo Dire Straits, ale o klamání na druhou. Nejenže v jejich sestavě nikdy nebyl žádný z členů originálních Creedence Clearwater Revival, ale zneužití spojení “Creedence Clearwater” je švindlem i na dosud aktivní nástupnický projekt Creedence Clearwater Revisited založený Dougem Cliffordem a Stuem Cookem, rytmikou původní formace CCR, s níž má parta strejců, která už několik let v různým složení bloudí Evropou, společné snad jen flanelové košile.
Autor promo-textu (že by dílo Okamurova experta na kulturu?) v tomhle případě hravě překonal všechny předchozí výplody v oblasti:
Že k nám příští rok Creedence Clearwater Revived přijedou poprvé? A co tedy ty tři letošní koncerty (Brno, Praha, Ostrava), o kterých mimochodem v textu taky psáno?
Že nás čeká poctivá porce nejznámějších hitů na jediném koncertě v ČR? Asi těžko, když jsou vzápětí uvedeny termíny dvou vystoupení (Praha a Brno)…
Že jsou Creedence Clearwater Revided považováni za pokračovatele legendární americké hippie formace Creedence Clearwater Revival? Kapitální blábol (vysvětleno výše).
Že jsou Creedence Clearwater Revival považováni za zakladatele jižanského rocku? Co se člověk na starý kolena nedoví.

Mnohdy nehorázná výše vstupného na podobné akce jen potvrzuje fakt, že pořadatelé v Česku ztratili veškeré zábrany. A bohužel taky, že se často najde dost lidí, kteří se nechají zmást, případně to tzv. neřešej. Hlavně když se něco děje. K tomu ovšem za řádově menší peníz stejně dobře poslouží i vesnická zábava.

Názor na “Není koncert jako koncert”

Pridaj komentár