Náš život hoří jako svíce

Dne 13. června 1940 se v Příbrami narodil Václav Hrabě, nejvýznamnější představitel české generace beatníků.

Dětství prožil v rodinném domku v Lochovicích na Berounsku, okouzlení hudbou, především jazzem, ho na gymnáziu v Hořovicích přivedlo ke hře ve studentském tanečním orchestru a k založení dixielandové kapely, v níž hrál na saxofon a klarinet. Začínal psát první verše.
Po maturitě byl přijat na pedagogickou fakultu v Praze (obor ČJ/dějepis), kde hrál v klubech s kapelou Dixie 24 a v roce 1962 debutoval v časopise Univerzita Karlova.

Václav Hrabě_rukopis2

Po ukončení studií narukoval na vojnu, během níž se vedle publikování ve vojenských periodikách Zápisník, Čs. voják a Obrana lidu stačil oženit a stát otcem syna Jana (srpen 1962). Po návratu do civilu vystřídal řadu zaměstnání (pomocný dělník, knihovník, vychovatel na učilišti, lektor poezie v literárním časopise Tvář), začátkem roku 1964 nastoupil do poetické kavárny Viola jako osvětlovač i účinkující. Pohlcení poezií a vleklé finanční problémy však vedly k rozpadu manželství.
V říjnu 1964 konečně získal místo učitele na základní škole v Praze a v únoru 1965 se setkává s Allenem Ginsbergem, vůdčí osobností amerických beatníků (rozhovor vyšel v literárním časopise Divoké víno). Ginsbergova návštěva v Československu ale končí předčasně, když je z mravnostních důvodů vyhoštěn ze země (a odletí do Moskvy). O tom už se ale Václav Hrabě nedoví.
Tak jako jindy si i 5. března 1965 po nočním příchodu domů ve studeném bytě přitápí plynovým sporákem a jde spát. Už se však neprobudí, zemře na otravu kysličníkem uhelnatým. Nedožije se tak ani pětadvaceti let, ani knižní podoby svých veršů, v nichž dokázal přesně zachytit atmosféru doby i svého života.
Dnes by mu bylo 76 let.

Některé Hrabětovy texty se dočkaly zhudebnění v jazzových úpravách už v 60. letech, v roce 1967 se několik básní dostalo na LP Supraphonu Poezie a jazz II.
Rockovému publiku pomohl jeho verše objevit Vladimír Mišík, který v roce 1980 na druhém albu s Etc… zhudebnil básně Jam Session, Ty II. a již zlidovělou Variaci na renesanční téma, další přidal na třetí desce (Tma stéká do kaluží) a na albu Umlkly stroje (Kdybych už měl umřít).

Václav Hrabě_Pár tónů
V roce 1989 vydal Panton LP Pár tónů, které přebývají, jež obsahuje záznam komponovaného večera s poezií Václava Hraběte v podání Miroslava Kováříka a Vladimíra Mišíka & Etc…
Veškerou dochovanou Hrabětovu tvorbu vydalo nakladatelství Labyrint  ve svazcích Blues a Horečka.

4 názory na “Náš život hoří jako svíce”

 1. Mám zbierku “Blues” (1999) a vzadu v knižke je uvedené “2.vydání – 9.dotisk (2009). To svedčí o veľkom záujme aj v súčasnosti.

  Tma stéká do kaluží
  Na šedivém pijáku nebe
  otisky cyklámových růží
  Uprostřed ulice lynčují
  autogenem zbytky
  této noci
  Noci kterou jsem prochodil
  abych se ujistil že žiji
  Možná že zrovna dnešní ráno
  přinese amnestii
  všem promlčeným láskám..

  Geniálne.
  Škoda, že Václav Hrabě nestihol napísať viac…

  1. Potěcha je na mojí straně.
   V sedmdesátých letech nám o něm ve škole nikdy neřekli ani slovo a to bylo v rodným městě, i tak jsme ho znali všichni. A dneska? Možná, kdyby každej den natočil stupidní video na Youtube…

Pridaj komentár