Golden Earring

Celý rok před zrodem maďarské Omegy a britských Rolling Stones se v jihoholandském Haagu basista Rinus Gerritsen (*9. 8. 1946) s dnešním oslavencem, kytaristou Georgem Kooymansem (*11. 3. 1948) domluvili na vzniku hudební formace Golden Earring(s), jejíž základy se ukázaly být mnohem stabilnější, než měla stejně stará Berlínská zeď (*1961).

Nemenší obdiv bezesporu zaslouží rovněž personální stálost dosud aktivního souboru, jehož jádro nedoznalo změn od roku 1970, kdy na bubenickou stolici usedl Cesar Zuiderwijk (*18. 7. 1948), zatímco v Indii rozený frontman Barry Hay (*16. 8. 1948) měl tehdy za sebou již tři sezony v základní sestavě.

Ta zeď už dávno nestojí (†1989), v Nizozemí se na trůnu vystřídal třetí panovník (po Juliáně a Beatrix aktuálně Vilém Alexandr) a Golden Earring hrají dál…
Jejich kompletní studiovou tvorbu dokonale mapuje čerstvý Box o 29 CD Complete Studio Recordings.

golden-earring_prez-obr

Můj vztah k těmto legendárním hardrockerům by se dal vystihnout jediným slovem – respekt. Tenhle termín však totálně zprofanovalo fotbalové prostředí, tož tedy po staru: Klobouk dolů, pánové!

Edit 2020:

Koncem října 2019 Golden Earring oslavili půlstoletí bez jediné změny v sestavě vydáním nového songu Say When:

Na druhou stranu singlu byl symbolicky vybrán padesátiletý kontinentální hit Back Home:

Loňské podzimní miniturné vyvrcholilo v rotterdamské Ahoy aréně 16. 11. 2019:

V neděli 31. 5. 2020 měli Golden Earring v belgickém Minderhoutu nedaleko holandských hranic odstartovat svou 60. koncertní sezónu. Z dobře známých důvodů k tomu nakonec nedošlo, tož nezbývá než doufat, že rok 2021 konečně přinese návrat k normálu.
Až budou oznámeny termíny restartovaného turné, budu ve střehu. Kdyby se chtěl někdo přidat…

Pozn.: Jinak než sympaticky nemůže vyznít ani fakt, že členové kapely obdivuhodnou výdrž a personální stabilitu nijak neprožívají a sami dávají přednost tomu, aby byl za počátek Golden Earring považován rok 1965, kdy vyšel jejich první singl a debutové album.

Edit 2024:

Když jsem koncem roku 2020 psal o pevném rozhodnutí konečně vyrazit na koncert Golden Earring, jakmile to doba umožní, nemohl jsem tušit, že tehdy zakladatel legendární formace, kytarista George Kooymans právě oznámil svým spoluhračům, že mu bylo diagnostikováno nervosvalové onemocnění ALS a že už dál nebude v jeho silách vystupovat s kapelou.

Na veřejnost se tahle úděsná informace dostala poprvé 5. února 2021, kdy ji Kooymans potvrdil ve strohém vyjádření pro holandský celostátní deník AD (Algemeen Dagblad): “Je to zlá zpráva a skutečně nemám náladu k tomu říkat něco dalšího. Snad jen, že moje léčba probíhá ve fakultní nemocnici v Lovani. To je vše.”

Jeho spoluhráči Rinus Gerritsen, Cesar Zuiderwijk a Barry Hay následně oznámili, že to znamená definitivní konec kapely: “Tohle je smrtelná rána. Vždycky jsme říkali, že budeme pokračovat, dokud jeden z nás nepadne, jenom jsme nečekali, že to bude George. Vždycky byl nejtvrdší z nás. Je to na hovno, dali bychom přednost turné na rozloučenou, ale nebude.”

Posledním koncertem v šedesátileté historii kapely tak zůstane strhující vystoupení s rodinou a přáteli v rotterdamské aréně Ahoy 16. listopadu 2019, z něhož naštěstí existuje vydařený záznam.
A právě v náhrávkách budou Golden Earring žít dál jako největší, nejlepší a nejúspěšnější rocková kapela, kterou kdy Holandsko dalo světu. Howgh.

5 názorov na “Golden Earring”

    1. Tak přesně tu krabičku s 29 CD mám ve své sbírce. Naposlouchaný desky po Moontan, ten zbytek moc ne. Myslím, že skladby jako Buddy Joe, Radar Love, Back Home a taky Vanilla Queen budou patřit ke zlatému fondu rocku.

      1. @Zdeny: Ta škatule je parádní, taky jsem na nad ní tehdy přemejšlel, ale už jsem x kousků na CD měl a než jsem se rozhoupal, byla k mání jen za nechutnou sumu. Tak jsem začal s deskama. Ne že by to nakonec vyšlo levnějš, ale co už. Však to znáš.

  1. Moja cesta ku Golden Earring bola dlhá, Radar Love síce bola súčasťou materinského mlieka, výberovka Buddy Joe mi posilovala depresiu, keď som bol istý čas odlúčený od ženy môjho života, ale albumy som pridlho obchádzal. Narúšali mi náladu, ktorú obsahovala životná zmienená výberovka. Dnes už som si čo-to skompletizoval, dopustiť nedám predovšetkým na živák s priliehavým názvom Live z roku 1977. To je masaker! Každopádne ten box vyzerá chutne.

Pridaj komentár