Golden Earring

Celý rok před zrodem maďarské Omegy a britských Rolling Stones se v jihoholandském Haagu basista Rinus Gerritsen (*9. 8. 1946) s dnešním oslavencem, kytaristou Georgem Kooymansem (*11. 3. 1948) domluvili na vzniku hudební formace Golden Earring(s), jejíž základy se ukázaly být mnohem stabilnější, než měla stejně stará Berlínská zeď (*1961).

Nemenší obdiv bezesporu zaslouží rovněž personální stálost dosud aktivního souboru, jehož jádro nedoznalo změn od roku 1970, kdy na bubenickou stolici usedl Cesar Zuiderwijk (*18. 7. 1948), zatímco v Indii rozený frontman Barry Hay (*16. 8. 1948) měl tehdy za sebou již tři sezony v základní sestavě.

Ta zeď už dávno nestojí (†1989), v Nizozemí se na trůnu vystřídal třetí panovník (po Juliáně a Beatrix aktuálně Vilém Alexandr) a Golden Earring hrají dál…
Jejich kompletní studiovou tvorbu dokonale mapuje čerstvý Box o 29 CD Complete Studio Recordings.

golden-earring_prez-obr

Můj vztah k těmto legendárním hardrockerům by se dal vystihnout jediným slovem – respekt. Tenhle termín však totálně zprofanovalo fotbalové prostředí, tož tedy po staru: Klobouk dolů, pánové!

Edit 2020:

Koncem října 2019 Golden Earring oslavili půlstoletí bez jediné změny v sestavě vydáním nového songu Say When:

Na druhou stranu singlu byl symbolicky vybrán padesátiletý kontinentální hit Back Home:

Loňské podzimní miniturné vyvrcholilo v rotterdamské Ahoy aréně 16. 11. 2019:

V neděli 31. 5. 2020 měli Golden Earring v belgickém Minderhoutu nedaleko holandských hranic odstartovat 60. koncertní sezónu, z dobře známých důvodů k tomu nakonec nedošlo, tož nezbývá než doufat, že rok 2021 konečně přinese návrat k normálu.
Až budou oznámeny termíny restartovaného turné, budu ve střehu. Kdyby se chtěl někdo přidat…

Pozn.: Jinak než sympaticky nemůže vyznít ani fakt, že členové kapely obdivuhodnou výdrž a personální stabilitu nijak neprožívají a sami dávají přednost tomu, aby byl za počátek Golden Earring považován rok 1965, kdy vyšel jejich první singl a debutové album.

2 názory na “Golden Earring”

  1. Moja cesta ku Golden Earring bola dlhá, Radar Love síce bola súčasťou materinského mlieka, výberovka Buddy Joe mi posilovala depresiu, keď som bol istý čas odlúčený od ženy môjho života, ale albumy som pridlho obchádzal. Narúšali mi náladu, ktorú obsahovala životná zmienená výberovka. Dnes už som si čo-to skompletizoval, dopustiť nedám predovšetkým na živák s priliehavým názvom Live z roku 1977. To je masaker! Každopádne ten box vyzerá chutne.

Pridaj komentár