George Harrison – Mojich 12 NAJ

29. novembra 2021 bol normálny deň. Utiekol tak, ako každý iný. V zhone, ktorý prežívam. Na konci dňa som zachytil informáciu o výročí skončenej životnej cesty velikána svetovej hudby. Bolo to pred dvadsiatimi rokmi. Jeho svieca dohorela 29. novembra 2001.

Myslím na výročie jeho smrti už viac ako týždeň a stále ho mám v hlave. Tvrdenie “ako ten čas letí”, a “veď to bolo iba včera” je klamstvo a ja viem, že tých dvadsať rokov neprebehlo rýchlo. Je to iba náš životný pocit, ktorému v nepriamej úmere viac a viac veríme. Čím starší vekom/tým rýchlejšie čas letí.


George Harrison sa narodil 25. februára 1943 v Liverpoole (zomrel 29.11.2001 v Los Angeles, Kalifornia) a pochádzal z írskej katolíckej rodiny. Jeho účinkovanie v The Beatles je každému známe (hanlivo ho volali Quiet Beatle) a hoci sa najmenej skladateľsky presadzoval, bez jeho hry na gitaru si hudbu The Beatles neviem predstaviť. Bol najmladším zo skupiny a vôbec nebol tichý.


The Beatles boli fenoménom, ktorý sa už asi nikdy nezopakuje a my, čo sme to preživali v priamom prenose, nikdy nezabudneme. Hit za hitom, nádherné skladby. Piesne, ktoré napísal George Harrison sa na platniach objavovali málokedy. Skladateľský tandem bol Lennon/McCartney. Nevideli sme dovnútra diana v skupine a rozpad bol absolútny šok. Ako keby skončil svet. Éterom sa niesla skladba Let It Be a ja som neveril, že správy o rozpade sú pravdivé.


Hudobnú a životnú cestu chrobákov som sledoval aj po rozpade skupiny. Asi ako každý z nás, niekedy sa zviditeľnil John, Paul, Ringo či George. Zvláštne bolo to, že prvý zahviezdil George a nasledoval ho Ringo. Mali úžasný štart do sólovej kariery. Asi to bolo dané tým, že Paul a John nechceli veľmi nahrávať piesne zvyšnej dvojice a chlapci vytiahli staré odložené skladby na svetlo božie po rozpade chrobákov.

Dnes nebudem Georgea hodnotiť v plnohodnotnej recenzii jeho tvorby, alebo recenzovať ním vydaný album. Chcem si len zaspomínať na to, čo mi ho najviac pripomína a urobiť si svoj vlastný výber jeho piesní, tzv. best of.

1. Here Comes The Sun
Pieseň otvára druhú stranu albumu “s prechodom k štúdiu Abbey Road” (vyšiel v roku 1969) – LP Abbey Road som kedysi nemal veľmi rád. Bolo to akési ťažkopádne, šmatľavé a pár vecí mi doslova liezlo na nervy. Pri takom songu I Want You ma doslova mrle žrali, neznášal som to a mám s tým problém doteraz. Zato perla zložená Georgeom, Here Comes The Sun, bola skvost, drahokam. Zostalo to tak až dodnes. Je to pre mňa najkrajšia skladba, ktorú zložil a nie je dňa, keď vstanem a vidím slnko, si to nezaspievať. “Hir cams d san, tu tu tu tu.” Nikdy to nezabudnem a vždy ďakujem za ten krásny pocit s touto melódiou. Vďaka, George. Moja obrovská nambr van.

2. My Sweet Lord
Druhá najkrajšia vec je z albumu s trpaslíkmi, All Things Must Pass. Trojalbum je skvelý a táto singlová vec je krásna. Nebudem polemizovať, či ju George okopčil, alebo zložil sám. Súd rozhodol, že He’s So Fine od skupiny Chiffons je základom Georgeovej piesne a asi rozhodol správne. Živo si spomínam, ako mi pesnička znela v roku 1970 z malého čierneho tranzistoráku Sharp, kde som lovil západné stanice na stredných alebo krátkych vlnách. O Chiffons som nemal ani tušenie. Začiatok akustických gitár oživí slide gitara Georga Harrisona a krásna pieseň pohladí dušu. Nezabudnuteľné. My Sweet Lord je náboženská pieseň, nie je iba o jednej viere, ale George v texte myslí na všetkých veriacich (Boh, Hare Krišna). Mne sa táto skladba páči pre jej absolútnu dokonalosť, autentičnosť. Bola to láska na “first sight” ako sa hovorí (alebo počutie?).

3. What Is Life
Paradoxne, ako trojku v poradí mám B stranu singla My Sweet Lord. Opantala ma krásna gitara s nádherným riffom. Asi druhý najlepší riff po Here Comes The Sun. Ten gitarový riff mi znie prenikavo v ušiach celé roky. Takto má znieť životná otázka! Aký je môj život bez tvojej lásky, aký je môj život bez teba po mojom boku? S touto B stranou sa v Amerike dostal na 10. miesto. Je to rezká, slobodná a náladová, milostná pieseň, nikdy som pri nej nemal zlý pocit. Vždy som si povedal, že je krásne byť na tomto svete a žiť každý deň čo najlepšie. Pri tejto skladbe si nikdy neželám dočkať sa posledného tónu. A keď zaznie… To je vždy tá najhoršia vec v živote. Doslova katastrofa.

4. While My Guitar Gently Weeps
Skladba je z Bieleho albumu (2LP), vyšiel v roku 1968. Bola nahrávaná po známom indickom meditačnom výjazde The Beatles a ovplyvnená indickou hudbou. Kapela odmietala nahrať Harrisonovu skladbu a tak mu na začiatku s nahrávkou pomohol Eric Clapton. Skladba už má 53 rokov a jej nahratie bolo významným prínosom, lebo je považovaná za jednu z najdôležitejších v Harrisonovej kariére. Dlho som jej nevedel prísť na koreň veci a nevedel som si pieseň zaradiť. Páči? Nepáči? Prešli roky rokúce a ja to mám ako číslo 4. Takže sa mi to nejakým čudesným spôsobom zažralo do tela.

5. Got My Mind Set On You
Táto živá a optimistická skladba pochádza z Georgeovej novšej tvorby, z albumu Cloud Nine. Nezložil ju. Bola skladateľa Rudyho Clarka z roku 1962. George kúpil singel spievaný Jamesom Rayom ešte v roku 1963. Rudy Clark napísal aj hit The Shoop Shoop Song (It’s in His Kiss). Pri nahrávaní albumu George urobil cover verziu. Produkoval ho Jeff Lynne (ELO) a na zvuku je to vidieť a počuť. Krásne nahrané nástroje s razantnou dynamikou. George spieva veselo a radostne. Skladba ponúka odviazaný pocit, ktorý pretrvá dlho. LP Cloud Nine mám rád, je to podobné zvuku superskupiny Traveling Wilburys, kde George účinkoval. Bolo to jeho radostné obdobie a tu cítim, že sa mal dobre. Bola to jeho druhá rebríčková jednotka v USA (1988), 24 rokov po prvej.

6. Blow Away
Skladba z albumu z 1979. Znovu jemná, pekná melódia. Nič zložité. Georgeova plačlivá, ťahavá gitara. jeho jemný, nenásilný spev. Náladovka. A ten text je úžasný. Všetko čo musím urobiť je milovať ťa. Všetko čo musím urobiť je byť štastný. Treba ešte niečo viac napísať k tejto pesničke?

7. Give Me Love (Give Me Peace On Earth)
Jasný text s celosvetovým odkazom. Je to náboženská pieseň, Harrison sa často obracal v textoch piesní k Bohu (alebo Hare Krishna). Prvykrát je skladba s výrazným klavírnym doprovodom Nickyho Hopkinsa, na organ hral Gary Wright. Skladba pochádza z albumu Living In The Material World a produkoval si ho sám. Bol to jediný singel z jeho druhého albumu, ale získal No. 1 (1973) v USA.

8. Gone Troppo
Skladba je titulnou na jeho rovnomennom albume. Dlhohrajúca platňa bola absolútny prepadák, mne sa ale LP páči. Idem proti múru. Je to ľahká odviazaná nahrávka. Miliónkrát pohanené a znevážené. Pesnička Gone Troppo je skvelo nahraná, zvuk “spieva”, gitary sú neskutočné a asi nikto nikdy by ich nenahral lepšie. Pieseň srší radosťou, krásne žije a dýcha. Je to jednoducho v mojich ušiach prekrásne. George vedel ako zahrať na city. Krásne dohrávky, cinkne, buchne, zaznie nádherný zvuk. Vždy sa mi to páčilo. Nechápem, prečo z tejto nádhery nebol hit. Čo na tom, že všetci “mudrci” to odmietli.

9. If Not For You
Pieseň zo “Všetkých vecí …”, poznáme aj v podaní austrálčanky z Pomády, krásnej blonďatej Olivie Newton-John. Je to Georgeova pieseň. Jedna z tých najlepších, ktoré dokázal zložiť. Počujem jeho hlas a predstavím si Olíviu. Dobré nie? Nič pre teba. Ale keby len predsa? Dal by som si povedať.

10. Blood From A Clone
Skladba pochádza z albumu Somewhere in England (1981). Doba nových hudobných nástrojov. Tiež naskočil na technické vymoženosti. Bola taká doba. Páči sa mi zaujímavý zvuk, trošku sa vymyká z jeho tvorby. Ale znovu mi pieseň pripadá veľmi veselá a náladová. Nie je tam veľa hudobných nápadov, skôr sa všetko donekonečna opakuje.

11. This Song
Pieseň z albumu Thirty Three And 1/3. Vek, kedy sa chlap láme na staršieho skúseného muža, ale aj otáčky gramofonu pri long play. Mierny rock and rollový sound s pridanými dychovými nástrojmi a klavírom. Je to humorná pieseň odkazujúca na dlhotrvajúci spor o autorstvo My Sweet Lord. Tento album mi zvlášť neprirástol k srdcu, je to asi používanými nástrojmi. Predsa len, George je doma pri gitarách, ale táto pieseň má dve jedničky, číslo jedenásť.

12. Ding Dong, Ding Dong
Hitovka z albumu Dark Horse. Neviem, ale ako tak pozerám, nemám v mojom zozname veľa pomalých piesní. Tohto sólového slide gitaristu beatlesákov mám fixnutého ako príjemného, dobrosrdečného chlapíka, ktorý by ani muche neublížil. Páčia sa mi preto veselé a priamočiare pesničky. Ding Dong je toho pravou ukážkou. Znovu ľahká, dobrá, veselá. Až sa divím, prečo to teraz počas corony nehrávajú. No nie je to pekná, optimistická vec? Novoročná skladba. Šampanské môže strielať, pime chlapi do poslednej kvapky šumáku. Až nikto z nás nebude vedieť či včera už bolo dnes, alebo zajtra bude včera. Štrk-brnk, grg. Opica? Krásny nový rok.

V najlepšom treba skončiť a vždy je dobé zastaviť sa v čase, keď to ešte nikomu nepripadá čudné a nevzdychne “konečne”. Končím preto môj výber dvanásť naj. Je toho veľa, čo by sa sem hodilo doplniť a určite tento zoznam by hocikto inak zostavil, ak by chcel. Môj článok to dúfam dosiahol, zastavte sa pri Georgeovi a spomeňte si, zostavte si svojich 10-12 best of. George Harrison si to zaslúži.

Na výber piesní boli použité rôzne nosiče: LP, CD, Youtube.

3 názory na “George Harrison – Mojich 12 NAJ”

  1. Harrisonovy skladby s Beatles jsou bez debat. Výborně začal sólovou kariéru s trojalbem All Things Must Pass, ze kterého já pro změnu třetí desku neposlouchám, pak ale kvalita alb slábla. Ještě se mi líbí Cloud Nine, ale pak už nic.

  2. Od Harrisona mám najradšej tretiu dosku z All Things Must Pass, kde rockovo “džemuje” v štúdiu. No a While My Guitar Gently Weeps je super. Vlastne, keď už sa to spomína v článku, patrím k tým, ktorí majú od Beatles najradšej Abbey Road a taká I Want You (She’s So Heavy) je moja favoritka. Nečakal by som, že títo soft muzikanti dokážu nahrať aj hutnú rockovú skladbu, hoci sem-tam sa im to skoro podarilo.

Pridaj komentár