Zerfas

Na podzim 1969 založili v Indianapolis bratři David a Brian Zerfasovi The Jubal Band. V dalším roce připravovali vlastní materiál, z něhož vybrali nahrávku I Need It Higher do soutěže v místním rádiu. Nezaznamenala ale žádný ohlas, podobně jako ostatní aktivity bandu v následujících letech.

Impulsem ke změně byla začátkem roku 1973 tučná výhra v loterii, a rozhodnutí využít finančních prostředků k pronájmu nahrávacích prostor. Prvním krokem však bylo přejmenování kapely na Zerfas, po němž následoval dlouhodobý pobyt ve studiu 700 West, které v obci New Palestine vlastnil zvukový inženýr a producent M. J. Whittemore. Od ledna do července 1973 zde nahrávali eponymní debut, na němž nakonec nescházela ani doladěná verze neúspěšného songu.

Na jeho vzniku se podíleli Dave Zerfas (bicí, zpěv), Brian ‘Herman’ Zerfas (klávesy, zpěv), Steve Newbold (baskytara, kytara), Mark Tribby (kytara, zpěv), Bill Rice (baskytara, zpěv), občasně vypomáhal Bo Gooliak (basa) a ještě občasněji Sue Tribby (zpěv). Album vyšlo na podzimu 1973 v limitovaném počtu 500 kusů, přesto se setkalo se slušným ohlasem i za hranicemi Indiany. A není divu. Koho neodradí zdlouhavé monotónní intro, tomu se v dalším průběhu dostane zvukových experimentů v míře ideální. K nenapodobitelné atmosféře všudypřítomné písničkářské psychedelie navíc vždy přesně pásne i zpěv, přestože se na albu vystřídá hned trojice vokalistů.

Se znamenitým dílem v zádech se formace vydala na turné, které v letech 1974 i ’75 zabralo kolem 40 týdnů, přičemž se Zerfas stali žádanou koncertní atrakcí především na jihovýchodě Spojených států.

V listopadu 1975 se ale rozhodli začít znovu od nuly, když se nesmyslně vrátili k původnímu názvu Jubal.
S nástupem dalšího bubeníka Howarda Phillipse, který nebude scházet u většiny příštích projektů, se do nich již aktivně nezapojil Mark Tribby, na jeho místě se vedle Newbolda vystřídala celá řada kytaristů, Bill Rice plnil úlohu zvukaře a manažera.

V roce 1976 se v sestavě našlo místo i pro zpěvačku Nancy Dorsey, na jaře 1977 připravovali ve studiu v Atlantě nový materiál, základ nedokončeného projektu ‘Winds Of Change’. Od listopadu 1978 do února 1979 tam také aktualizovali všechny dochované demonahrávky. Veškerý materiál však zničil požár, který ve studiu vypukl jen pár dní před dokončením prací.
Po odchodu Phillipse na jaře 1981 zaznamenal nesourodý soubor v červenci toho roku svoji poslední aktivitu, k definitivnímu potvrzení jeho konce ale dochází až začátkem roku 1983, v jehož závěru ukončí činnost i kultovní label 700 West.

Většinu zúčastněných dal na čas znovu dohromady až zájem o kdysi nahrané album, jenž jako první v roce 1994 projevil Stan Denski z Aether Records. O vzedmutí další vlny se postarala nejstarší skladba I Need It Higher, která se objevila na prvním díle kompilace Love, Peace & Poetry – American Vol. 1 (1998).

DISKOGRAFIE:
1973 – Zerfas (700 West)

Pridaj komentár