Fénix

CD AMS Records – AMS 148 CD  /2009/

Album Phoenix se prvně objevilo v roce 1992 a po eponymním debutu (1978) a desce Est (1991) je teprve třetí položkou v řadové diskografii Zauber…

…nicméně se samotným nosičem je to trochu složitější. Většina materiálu byla totiž natočena již v roce 1977, ale nikdy nevyšla. Cédéčko od Kaliphonia / Drums Edizioni Musicali tak obsahuje sedm skladeb z roku 1977 a dva tracky, které Zauber nahráli v roce 1991. Tahle verze je pochopitelně už dávno vyprodaná, ale naštěstí není jedinou. V roce 2009 vyšlo ještě remasterované vydání od AMS, které kromě výše uvedeného obsahu nabízí další bonusovou skladbu Assez, zaznamenanou v roce 1993. Navíc je to velice pěkná, rozkládací mini vinyl replika s fantastickým obalem, vydaná v limitovaném počtu čítajícím 500 ručně očíslovanejch kousků. Na mě se dostal výlisek s číslem 149 a jsem šťastnej, že ho mám.

Hudba na Phoenix obsahuje vše, co bych od Zauber očekával a chtěl. Tedy atmosférický prog vymalovaný paletou různobarevných kláves, s okouzlujícím zpěvem Liliany Bodini, předivem akustických kytar a pastorální flétnou. Nástrojové obsazení doplňují ještě housle a podobně, jako na debutu z roku 1978 nechybí ani cinkání zvonkohry.

Produkci zahajuje první ze dvou skladeb nahraných v roce 1991, symphonic rocková instrumentálka Est. Klávesová pumelice s chytlavou melodií a ve svižném tempu, udávaném důraznými bicími Massima Cavagliata. Od skladby Antares se přesouváme do roku 1977, tedy do období ještě před prvním oficiálním albem. I tahle věc je instrumentální, ovšem s o mnoho subtilnější a pohádkovější atmosférou. Romantika dávno zašlých časů na mě dýchá ze soft rockové písně Dalla finestra, jejíž nádhernou melodii ještě umocňují elektrické piano a procítěný vokál Liliany Bodini, ovšem neméně okouzlující je rovněž následující skladba Invito. Liliana zpívá božsky, basa s bicími tvrdí muziku a klávesy preludují v zajímavé, sestupné melodii. Pečetí za první, byť pomyslnou polovinou alba je magická instrumentálka Adagio. Akustická kytara a flétna s jemným houslovým doprovodem hrají melodii závratnou tak, až srdce usedá…

Za nejambicióznější položku na desce bych označil šestou Uomo. Skladba má šest minut a kromě podmanivého zpěvu nabízí i zvukomalebné hudební plochy, které vyplňují různobarevné klávesy a smyčce. Album pokračuje velice pěknou, symphonic rockovou instrumentálkou Antares II a obsah z roku 1977 uzavírá dramatická a velmi naléhavá píseň Sogni. Mávnutím kouzelného proutku se vracíme do roku 1991, kdy nám Zauber servírují zákusek v podobě klávesově orientované instrumentálky Il povero Piero. A pořád ještě to není všechno, definitivní a pěknou tečku za celou kolekcí dělá chytlavá písnička Assez z roku 1993.

CD od AMS má nejenom parádní futrál, pěkný je i přiložený dvanáctistránkový booklet. Ten obsahuje interesantní ilustrace, kredity a biografii Zauber v italštině a anglině. Zvuk alba docela kolísá, protože pomalu každá ze skladeb hraje trochu jinak. Bude to tím, že vznikaly v delším časovém horizontu, ale špatný rozhodně není. Mám dojem, že materiál z roku 1977 doznal jistých dodatečných úprav a je docela možné, že se od sebe vydání z roku 1992 a 2009 odlišují. To původní jsem však nikdy neslyšel.

Je to výborné album. Sice opomíjené, ale já ho miluju a řadím k těm nejvzácnějším klenotům mé domácí sbírky. Pět hvězd nedávám často, ale tohle krásné vydání se zajímavou historií si je zaslouží. Doporučuji.

SKLADBY:
01. Est (4:27)
02. Antares (3:46)
03. Dalla finestra (6:43)
04. Invito (4:40)
05. Adagio (2:17)
06. Uomo (6:05)
07. Antares II (3:25)
08. Sogni (3:51)
09. Il povero Piero (4:25)
10. Assez (4:32)

ZAUBER 1977 (tracks 2 – 8):
Mauro Cavagliato – basses, guitars, keyboards
Paolo Clari – organs, electric piano (3, 4), synthesizers
Liliana Bodini – vocals
Claudio Bianco – Polymoog (2), eminent, chimes
Anna Galliano – flute, electric harpsicord

Guest musicians:
Oscar Giordanino – synth solo (3), el. piano, clavinet
Daniela Dragone – violins
Gianni Cristiani – flute (5)
Massimo Cavagliato – drums
Rosanna Galleggiante – backing vocals (4, 8)
Giulia Cavagliato – flute (8)
Leo Fiore – vocals (8)
Angelo Greco – recorders (8)

ZAUBER 1991 – 1993 (tracks 1, 9, 10):
Massimo Cavagliato – drums, tympans, bells
Mauro Cavagliato – keyboards (9), basses, glockenspiel
Oscar Giordanino – keyboards (1, 10)
Daniela Dragone – violins
Gianni Cristiani – flutes
Michelle Talle – electric guitars (10)
Liliana Bodini – vocals (10)

Phoenix Book Cover Phoenix
Zauber
Prog Rock
Drums Edizioni Musicali/Kaliphonia
1992
CD
9
CD AMS Records – AMS 148 CD /2009/

4 názory na “Fénix”

  1. Je to tak, jak říkáš. Jsou chvíle, kdy mi podobná pastorálně klidná muzika přijde vhod a Italové jsou v tom skutečnými přeborníky. No a nosič je to taky pěknej, Zauber hezčí nemaj. Všechno ostatní je ve standardních krabičkách, s jednoduše provedenými booklety. A že jde o jeden z pětistovky vydaných kusů už je jen třešničkou na dortu.
   Martine, díky za komentář.

 1. Ahoj Snake,
  minulý týždeň dorazili Est a Phoenix. Zatiaľ som vypočul len Est a aj to len ako background pri práci, tak na pol ucha. Ale zdalo sa mi to v pohode, ale nič prevratné.
  Phoenix som ešte netestoval, ale musím povedať, že toto Tvoje vydanie podľa foto vyzerá omnoho krajšie ako to moje. Ja som tak nejak automaticky zobral prvé vydanie… no nič, dôležitejší je hudobný obsah, čo súdiac podľa Tvojej recenzie bude super. Dík za recenziu.

  1. Ahoj a děkuju za komentář. Já při nákupu alba Phoenix jinou možnost ani neměl, ale jsem za tohle vydání moc rád. Jak píšeš, dobře vypadá i hraje a v porovnání s původní verzí obsahuje jednu pecku navíc. Možná, že se od sebe liší i zvukově, ale nemám to jak porovnat. Až desku pořádně naposloucháš, dej vědět, jak na tebe zapůsobila. Myslím, že budeš spokojenej.

Pridaj komentár