Virus

Kořeny kapely z německého Bielefeldu sahají k uskupení Percy & The Gaolbirds, v němž od roku 1966 působil klávesák Jörg-Dieter Krahe, a k souboru The Moonbirds se zpěvákem a flétnistou Berndem Hohmannem, potomkem slavné hudební rodiny.
Koncem šedesátých let se sešli při vzniku skupiny Man’s World, kterou s nimi vytvořili bubeník Wolfgang Rieke, kytarista Werner Monka a basák Achim Kemper. Po jeho výměně za Reinholda Spiegelfelda na podzim 1970 zvolili nový název Virus.

Na sklonku roku vychází první singl Confusion/Facts Of Death, jenž možno slyšet na jednom z reedičních vydání albového debutu Revelation (Second Battle, 1997), který se podařilo nahrát během pouhých tří dnů prvního týdne roku 1971, jež formace strávila ve Star Studios v Hamburku ve společnosti producenta Konrada ‘Connyho’ Planka.
Vzniklé syrové dílo nabité energií možno bezpochyby řadit mezi stěžejní počiny krautrocku, přesto necelý měsíc po jeho dokončení odchází trojice Hohmann, Spiegelfeld a Monka, která se vrátí na místo činu do Bielefeldu, kde vzápětí založí kultovní Weed.

Avšak Rieke s Krahem soubor svižně restartovali. Pro další období se spojili s kytaristou Berndem Rösnerem, zpívajícím basákem Jürgenem Schäferem, všestranným kytaristou Wernerem Vogtem a perkusionistou Axelem Nielingem, s nimiž už v létě 1971 nahráli obecně podceňované album Thoughs, jež není zdaleka tak špatné, jak se zvykne uvádět. Produkce se ujal Jürgen Schmeisser, první šéf labelu Pilz (mj. Ardo Dombec, Blackwater Park, McChurch Soundroom, Dies Irae), Plank se postaral o zvuk a jeho přítelkyně Elga Blask sem tam pohostinsky zapěla.
Nová sestava koncem roku ještě přispěla instrumentálkami X-mas Submarine a Mary Meets Tarzan na pozoruhodnou kompilaci Heavy Christmas.

Období stability narušila začátkem roku 1973 další personální změna, kdy Rösnera vystřídal kytarista Reinhard Iffländer a sestavu doplnil saxofonista Jürgen ‘Dohse’ Dose. Na konci dubna v tomto složení natočili v Kolíně nad Rýnem záznam pro vysílání veřejnoprávní WDR, který obsahoval nepublikované skladby, doplněné songem King Heroin z druhé desky. Na vydání nového materiálu se ale dlouhodobě nedařilo získat smlouvu, což předznamenalo příští události.

V lednu 1974 se rozhodli opustit Virus i poslední ze zakládajících členů kapely – Riekeho tehdy nahradil Micky Stickdorn a Kraheho vystřídal Jürgen Kochbeck. Tato rošáda však nemohla odvrátit definitivní konec souboru, k němuž došlo na jaře 1974 (Stickdorn a Kochbeck pokračovali s Vogtem ve skupině Skyline).

Třicet let poté se zmíněný záznam vystoupení pro Westdeutscher Rundfunk dočkal vydání na CD pod názvem Remember, jehož booklet přináší cenné informace o historii Virus.

DISKOGRAFIE:
1971 – Revelation (BASF)
1971 – Thoughs (Pilz)
2004 – Remember (Garden Of Delights)

Pridaj komentár