Ve stopách bájných Genesis

No vida a pak že to nejde. Nad Sylvan překvapuje. S každým svým dalším výtvorem se pomalu snaží vymanit z Genesisovských břehů a vydává se vstříc nepoznaným dálavám na širém oceánu zvaném hudba. 

Jestliže byl předposlední počin Courting The Widow klonem Gabrielovské etapy velkých Genesis, následovník The Bride Said No už balancoval na pomalém odklonu směrem k větší pružnosti a variabilitě, pak disk poslední představuje „staro-nového“ Sylvana, bažícího opustit stylovou okleštěnost a nadobro za sebou zanechat nálepku Genesisovského klonu (nebo klauna). Nad se prý snad kdysi dávno zabýval populární muzikou a je to právě pop (ale pořád hodně progresivní), ke kterému se na stará kolena zase obloukem částečně navrací.

Nad Sylvan není v žádném případě typem umělce bořiče, snažíce se za každou cenu brouzdat novými hudebními teritorii. Jde o usedlíka léta spolupracujícího s osvědčeným týmem hudebních perfekcionistů – viz výčet hostů, který si píše muziku sám a pro své potěšení. Jméno si udělal vedle Steva Hacketta v programu Gabrielovsko Genesis-ovských koncertů, od kdy jeho hvězda stoupla strmě vzhůru.

Svým věrným předložil další důkaz o své aktivitě a neutuchající chuti vydávat desky a zpívat. Časově sympatická kolekce nabízí v rozumné míře kombinaci popu, progu, pastrorálních hrátek i malinko toho kýčovitého patosu. Ten k Sylvanovi hold patří. Zpěvák je rád nostalgický, sentimentální i romanticky výpravný. Tyto tři polohy k němu zkrátka patří.

Jak jsem psal na začátku, pro mne je tohle album částečným překvapením a zdá se, že ho budu mít ze Sylvanovi trilogie nejraději. Přináší velikou porci pohody, zajímavých motivů, je dějově přitažlivé a nedrží se striktně jedné stylové předlohy.

SKLADBY:
1. I Am The Sea (7:48)
2. Oahu (4:20)
3. Whoa (Always Been Without You) (7:22)
4. Meet Your Maker (6:35)
5. The Regal Bastard (12:21)
6. Leave Me On These Waters (5:49)
7. Honey I’m Home (3:02)

SESTAVA:
Nad Sylvan – lead vocals, electric & acoustic guitars, keyboards, piano
+
Steve Hackett – guitar
Guthrie Govan – guitar
Anders Wollbeck – keyboards & programming
Tony Levin – electric bass
Jonas Reingold – bass
Nick D’Virgilio – drums, percussion
Sheona Urquhart – lead & backing vocals, choir (7)
Jade Ell (Xanima) – lead & backing vocals, choir (7)
Tania Doko – lead & backing vocals, choir (7)
Nick Beggs – choir (7)

The Regal Bastard Book Cover The Regal Bastard
Nad Sylvan
Prog Rock
Inside Out Music
2019
CD
7

3 názory na “Ve stopách bájných Genesis”

  1. Sylvana neznám a neposlouchám, ale dnes dopoledne jsem si vyhradil trochu času a album si pustil. Přiznávám, že jsem to měl spíš jako kulisu a desku nepitval, ovšem když už mě nějaká skladba zaujala, zjistil jsem si (na displeji) její název. Byly to především Oahu, Meet Your Maker a závěrečná Honey I’m Home. To víceméně neměnné tempo je trochu uspávající, ale čekal jsem to horší a nakonec to byla docela příjemně strávená hodinka.

    Myslel jsem si, že Nad patří k umělcům, kteří jsou docela v kurzu. Ovšem pouhé dvě recky na progarchives mě docela překvapily. Tak jak to tedy je ?

    1. Čau Dane ( říkám to správně?:)
      Sylvana vytáhl nahoru hlavně Hackett během Genesis rev.tour. Už pár let je to celkem uznávaná persona a obklopuje se severskou hráčskou prog smetánkou. Během let jsem si na něj jako na Gabrielovského klona zvykl a jeho muzika do softovějších krajin mířící mi celkem imponuje.

Pridaj komentár