Queensrÿche – Operation: Mindcrime (1988)

Album Operation: Mindcrime je bez nadsádzky „otcom progresívneho metalu“, navyše koncepčného charakteru a skupinu QUEENSRŸCHE postavil na piedestál tohto subžánru. V čase, keď Dream Theater boli ešte len v plienkach a Fates Warning hľadali svoju hudobnú tvár…

Viem, popísalo sa o ňom veľa. O dejovej línii, akomsi psychologickom (psychiatrickom) trileri s prvkami sci-fi a s dávkou mystiky, sa zmieňovať nebudem, ale tá muzika. Stále budem vnímať Operation: Mindcrime ako styčný bod medzi metalovou scénou (najmä špičkou NWOBHM: Iron Maiden, Judas Priest, Saxon a US thrash metalovou scénou: Metallica, Anthrax, Slayer, Testament), art rockom a nastupujúcou vlnou kapiel, pohybujúcich sa vo vodách, kde sa mieša hard rock, progresívny rock a náročnejšie formy heavy metalu.


Nesmierne množstvo hudobných nápadov, motívov, akordov, v podstate splývajúce skladby s dramatickými textovo ruchovými vsuvkami, razantné zmeny tempa, rytmiky, nálad, dynamiky. To všetko okorenené vrcholnými výkonmi hlavných protagonistov albumu, ktorými sú spevák Geoff Tate a gitarista Chris DeGarmo. Kompozície, ktoré už vošli do dejín rockovej hudby navždy: takmer 11 minútový opus Suite Sister Mary, skladby Revolution Calling, titulná Operation: Mindcrime, The Mission, Breaking The Silence, I Don’t Believe In Love a hlavne záverečná, pre mňa geniálna Eyes Of A Stranger.

Metalová hudba (vrátane prog metalu) je pre mňa v podstate len okrajovou záležitosťou, Operation: Mindcrime je však jedna z najväčších výnimiek. Album, ku ktorému sa vždy budem vracať s radosťou i s nostalgiou. Opus magnum kapely zo Seattlu, ku ktorému sa už vlastne ani nepriblížila. Sorry, vyznávači Empire a Promised Land.

SKLADBY:
01. I Remember Now (1:17)
02. Anarchy-X (1:27)
03. Revolution Calling (4:42)
04. Operation: Mindcrime (4:43)
05. Speak (3:42)
06. Spreading The Disease (4:07)
07. The Mission (5:46)
08. Suite Sister Mary (10:41)
09. The Needle Lies (3:08)
10. Electric Requiem (1:22)
11. Breaking The Silence (4:34)
12. I Don’t Believe In Love (4:23)
13. Waiting For 22 (1:05)
14. My Empty Room (1:28)
15. Eyes Of A Stranger (6:39)

ZOSTAVA:
Geoff Tate – vocals, keyboards, whistles
Chris DeGarmo – guitars (electric, acoustic, lap steel & GK1 synth), backing vocals
Michael Wilton – guitars (electric, 6- & 12-string acoustic, Stereo Ripley), backing vocals
Eddie Jackson – bass, backing vocals
Scott Rockenfield – drums, percussion, keyboards (10)
+
Michael Kamen – orchestral arrangements, cello & choir direction
The Moronic Monks of Morin Heights – chorus vocals (The Gang)
Snakemeister – choir conductor
Anthony Valentine – voice (Dr. X)
Debbie Wheeler – voice (Nurse)
Mike Snyder – voice (News Anchorman)
Pamela Moore – voice (Sister Mary)
Scott Mateer – voice (Preacher)

Operation: Mindcrime Book Cover Operation: Mindcrime
Queensrÿche
Hard Rock, Heavy Metal, Prog Metal
EMI-Manhattan Records
1988
LP, CD
15

8 názorov na “Queensrÿche – Operation: Mindcrime (1988)”

  1. Skupina Queensrÿche ma v časoch svojej najväčšej slávy minula. K jej tvorbe som sa dostal až začiatkom nového milénia, keď mi jeden známy umožnil spoznať albumy The Warning, Operation: Mindcrime, Empire, Promised Land, Hear In The Now Frontier a Tribe. Samozrejme, najviac som čakal od recenzovaného diela, pretože bolo vychvaľované všade. Nezabralo to.
    Napriek tomu, s chuťou som si prečítal túto recenziu. Je absolútne nepodstatné, teda pre mňa, že je napísaná v roku 2004 – jej autor by sa mal vrátiť k písaniu…
    DÍKY!!!

  2. Mnohá alba Queensryche mi blízká nejsou, ale toto je samozřejmě základ jejich tvorby. Líbí se mi i poslední deska Verdict, kde hudebníci použili jen určité odkazy na rané období, ale jinak to působí svěžím dojmem.

  3. Tuhle desku na kazetě mi tehdy půjčil kolega metalista v práci, moc mě to nezaujalo. V roce 1994, nebo 1995 byla velká móda unplugged vystoupení, ČT2 tehdy dávala Queensryche a Pearl Jam v jednom pořadu, Pearl Jam jsem tehdy i dnes obdivoval a tehdy výkon Geoffa Tatea zastínil Eddie Veddera. To, jak zazpíval Silent Lucidity byla bomba. Obliby Pearl Jam mi vydržela, ale na Queensryche jsem zapomněl. Díky za připomenutí.

  4. Zdar Miro!
    Operation: Mindcrime je i pro mne zásadní v rockové historii. Jeho objevení a první poslechy si pamatuji dodnes. Díky za jeho připomenutí.

    Z hlediska historického vývoje dodám, že DREAM THEATER byli zcela svébytní a srovnatelní souputníci QUEENSRYCHE, akorát pod názvem MAJESTY. Stačí si poslechnout The Majesty Demos (1986). Svůj debut natočili v tom samém studiu (Kajem/Victory Studios in Gladwyne, Pennsylvania) měsíc a půl po vydání Operation: Mindcrime. Opoždění jeho uvedení na trh o dalšího třičtvrtě roku je věc jiná a bylo způsobeno finančními problémy labelu Mechanic.

    To FATES WARNING skutečně přišli s podobnou muzikou až později, ačkoli bývají z neznalosti řazeni do té samé první vlny progresivního metalu. Svůj tuctový heavy metal začali obohacovat o progresivní prvky až pod dojmy z QUEENSRYCHE a MAJESTY/DREAM THEATER.

    1. Tá recenzia je ešte z roku 2004, v súčasnosti by sa dalo aj podstatne viac polemizovať o vývoji troch smerodatných kapiel progresívneho metalu – QUEENSRYCHE, DREAM THEATER a FATES WARNING .
      Bolo by to na dlhú debatu, DT a FW som videl po tri krát na živo, QUEENSRYCHE raz, ale to hrali kompletne obidva albumy “Operation: Mindcrime “a raz som videl aj vlastnú kapelu Geoffa Tatea “Operation: Mindcrime “, kde opäť odohrali celý pôvodný kultový album …
      V dnešnej dobe mám z nich (teda z aktuálnej súčasnej tvorby) suverénne najradšej FATES WARNING …

Pridaj komentár