POZVÁNKA NA KŘIŠŤÁLOVOU MŠI

V dnešní recenzi probereme další počin, na jehož vzniku se podílel všestranný frontman The Legendary Pink Dots a “zázračné dítě” Edward Ka-Spel. Jde o čtvrtou desku projektu The Tear Garden nazvanou Crystal Mass. Ale na úvod pár slov k samotnému uskupení.

V roce 1985 se Ka-Spel v průběhu svého sólového turné v Kanadě seznámil s jistým cEvinem Keyem – frontmanem úspěšné industrial/electro formace Skinny Puppy. Slovo dalo slovo, z obou muzikantů se stali přátelé a společně dali dohromady skupinu The Tear Garden a začali objevovat nové a dosud nevídané hudební světy.

Hudebně se na albu kromě dvou výše zmiňovaných hudebníků podíleli Edwardovi přátelé z The Legendary Pink Dots – Martjin de Kleer (který zde hraje mimo jiné také na housle) a Niels van Hoorn. Celou sestavu pak doplnil ještě bubeník Bill van Rooy.

Na albu posluchač najde celkem devět docela různorodých skladeb. Ve všech je ale velice dobře čitelný autorský rukopis Edwarda Ka-Spela. Zde možná ještě o něco zajímavější než na nahrávkách LPD. Vypíchněme třeba hned druhou skladbu Double Spades Effect, u níž se můžeme jen domýšlet k čemu se vztahují mnohokrát opakovaná slova “less is more”. Kromě extaticky znějících skladeb tu také najdeme i křehké písničkářství – ve skladbě Hopeful.

Ale za největší klenot této desky považuji úvodní pecku Lament. Tato pomalu se rozjíždějící psychedelická jízda je skvěle zvoleným otvírákem pro  perfektní desku. V této skladbě Edward, podobně jako v mnoha jiných případech, odkazuje na svou další tvorbu. Potažmo tvorbu domovských LPD. Činí tak konkrétně veršem You Were the Way and the Truth and the Light, kterým odkazuje na stejnojmennou skladbu z desky Asylum vydané v roce 1986.

SKLADBY:
1. Lament
2. The Double Spades Effect
3. Desert Island Disc
4. Hopeful
5. Her Majesty’s Trusted Food Taster
6. Castaway
7. Feathered Friends
8. To Mourn the Death of Colour
9. Six of One

SESTAVA:
Martijn de Kleer – acoustic guitar, violin, electric guitar
Edward Ka-Spel – keyboards, vocals, producer, electronics
cEvin Key – acoustic guitar, percussion, drums, keyboards, producer, electronics, tapes
Niels van Hoorn – flute
Bill van Rooy – hand percussion
Frankie Verschuuren – producer, engineer
Rachel K. – artwork
Remco Polman – image manipulation

Crystal Mass Book Cover Crystal Mass
The Tear Garden
Psychedelia
Nettwerk
2000
CD
9
mp3

Názor na “POZVÁNKA NA KŘIŠŤÁLOVOU MŠI”

  1. Tohle umírněné album mi vždycky, kromě posledních dvou znepokojivých pecek, které zní trochu jinak, než skladby před nimi, připadalo takové nevýrazné, poněkud mdlé… V porovnání s LPD, sólo Edwardem Ka-Spelem nebo jinými nahrávkami Tear garden. Nicméně z těch stovek (!) alb, nad kterými nejásám a ve kterých má prsty workholik Edward, tak takových moc není. V každém případě jsem si tvou recku s chutí přečetl.

Pridaj komentár