Hrdina dělnické třídy

Zatímco se na sklonku sedmdesátých let Phil Collins snažil zachránit první manželství, oba jeho spoluhráči z Genesis stihli připravit své sólové debuty. Jen tři měsíce po albu A Curious Feeling Tonyho Bankse z října 1979 představil premiérový titul Smallcreep’s Day i Mike Rutherford.

Album sice staví na odkazu domovské kapely, ale nabízí také mnoho jiného. Ať už zásluhou někdejšího spoluhráče Anthonyho Phillipse, který zde přispěl klávesovými party, vkladem vynikajícího bubeníka Simona Phillipse nebo díky šťastné ruce při výběru vokalisty, když Rutherfordova konečná volba padla na tehdy málo známého Noela McCallu.

Rozsáhlý titulní sedmidílný epos je skutečným klenotem melodického progresivního rocku. Zdobí jej snová intra, nápadité kytarové motivy, povznášející sóla, naléhavé i uklidňující mezihry, dynamické pasáže i excelentní vokální výkon. A stranou nemožno ponechat ani vybrané téma, jemuž na síle neubere ani fakt, že Rutherfordova adaptace příběhu továrního dělníka Pinqueana Smallcreepa, snažícího se najít smysl existence v moderním průmyslovém světě, nemá tak chmurný závěr jako Brownova předloha. Celá více než čtyřiadvacetiminutová přehlídka vynikajícího muzikantství je navíc předvedená se samozřejmou lehkostí, což platí i pro písňovou část alba.
Tu zahajuje odpodlahový song s výrazným riffem Moonshine, který vystřídá poutavá klavírní balada Time And Time Again a do navozené atmosféry snadno zapadne i syntezátorová Romani, natožpak průzračná akustická balada Every Road, křehká tak, že má o ni člověk strach ještě při poslechu říznější kytarové Overnight Job, vhodně ponechané na samý závěr mistrovského díla, které řadím mezi nejlepší sólové počiny vzešlé z okruhu členů kapely Genesis.

Bohužel, druhá Rutherfordova sólovka Acting Very Strange již nemá s debutem pranic společného. Hlavního protagonistu jen nasměrovala k založení vlastního souboru. A k branám Poplandu.

SKLADBY:
01) Smallcreep’s Day
I. Between The Tick & The Tock 3.59
II. Working In Line 3.08
III. After Hours 1.45
IV. Cats And Rats (In This Neighbourhood) 4.52
V. Smallcreep Alone 1.25
VI. Out Into The Daylight 3.53
VII. At The End of The Day 5.39
02) Moonshine 6.26
03) Time And Time Again 4.54
04) Romani 5.27
05) Every Road 4.15
06) Overnight Job 5.45

Autorem všech skladeb je Mike Rutherford
Nahráno: Polar Studios, Stockholm (podzim 1979)
Mix: Maison Rouge Studios, Londýn
Zvuková režie: David Hentschel
Asistence: David Bascombe
Produkce: David Hentschel

SESTAVA:
Mike Rutherford – kytara, basová kytara
Anthony Phillips – klávesy
Noel McCalla – zpěv
Simon Phillips – bicí
Morris Pert – perkusní nástroje

Smallcreep's Day Book Cover Smallcreep's Day
Mike Rutherford
Prog/Art Rock
Charisma
1980
6

Pridaj komentár