Maltézský sokol – sestřelen, sotva vyletěl…

Dánská heavymetalová úderka Maltese Falcon se zařadila k početné skupině spolků, které v 80. letech zkusily své štěstí na tehdy bující metalové hudební scéně, ovšem bez valného úspěchu.
A tak po nich zůstalo jen několik demo nahrávek a jediné oficiální album z roku 1984, „Metal Rush“.

Kapela se zformovala během roku 1983 v „klasickém“ pětičlenném složení (zpěv, dvě kytary, basa a bicí), název inspirovaný stejnojmenným americkým filmem z roku 1941 (mimochodem považovaným za první film žánru film noir) má údajně na svědomí Lars UlrichMetalliky.
Po trojici demo verzí vydali u společnosti Roadrunner svůj debut, po němž následovaly další dvě dema s materiálem na druhé album, které ale nebylo nikdy nahráno; a v roce 1986 se skupina rozpadla. Za zmínku snad stojí pozdější působení baskytaristy Hasse „Hall“ Patina v kapele King Diamond (v letech 1988–1990 a 2002–2007).

Na prvotině „Metal Rush“ mladí kodaňští metalisté vsadili na rychlý a přímočarý hevík, který nepřináší sice nic světoborného či nového, ale bezpochyby se zalíbí spoustě příznivců hard and heavy scény 80. let. Osm skladeb je bohatých na chytlavé riffy, kytarová sóla, rytmika taky šlape, časté jsou tu i povedené sbory… Co může někomu vadit, je „Charlieho řev“; přitom hlas zpěváka není nepříjemný, zvláště v nižších polohách zní velmi sympaticky, ačkoliv se o žádného Dia či Halforda rozhodně nejedná. Přestože je v hudbě Maltese Falcon patrný vliv slavnějších kolegů z tehdejší heavymetalové branže, o nějaké plagiátorství bez vlastního nápadu se určitě nejedná. Škoda, že další nahrávky světlo světa nespatřily, bylo by jistě zajímavé sledovat, jestli a kam se mladí Dánové posunou…

Když jsem slyšel album „Metal Rush“ – trvající kolem 35 minut – někdy v půli 80. let poprvé, zaujalo mě a rád se k němu vracím dodnes. Hned úvodní vypalovačka „Alive“ je skvělá, ale ani následující skladby nejsou zlé; k těm hodně podařeným bych přidal ještě „Heavy’n’Loud“, uzavírající první stranu desky, „Rebellion“, z úvodu strany druhé, a závěrečnou – titulní – „Metal Rush“. Úplným vrcholem nahrávky je pro mě ale předposlední kousek, ve středním tempu se valící „On Fire“; ta nemá chybu.

Ač mnozí tuto desku stírají (časopis Kerrang! ji dokonce svého času označil za nejhorší heavymetalové album všech dob), jde o velmi zdařilý debut, který přináší hutnou porci drsné muziky…

1. Alive (5:13)
2. Rats (3:38)
3. Mammas In Town (4:06)
4. Heavy’n’Loud (5:17)
5. Rebellion (3:58)
6. Headbanger (4:59)
7. On Fire (5:00)
8. Metal Rush (3:38)

Martin Petersen – lead guitar
Carsten Schmidt – lead guitar
Søren Peter „Charlie“ Jensen – vocal
Hasse „Hall“ Patino – bass
Stig Nielsen
 – drums

Metal Rush Book Cover Metal Rush
Maltese Falcon
Heavy Metal
Roadrunner
1984
LP
8

3 názory na “Maltézský sokol – sestřelen, sotva vyletěl…”

  1. Myslím, že půjde o neznámou skupinu pro mnohé (ne-li pro většinu), u Tebe mě to vzhledem k preferenci sedmdesátek (a vlastně určité neoblibě osmdesátek) ani trochu nepřekvapuje… Zanícení pro „neúspěšné“ spolky, „jednoalbovky“ a podobné rarity však máme jistě společné.

Pridaj komentár