“La Scala” blues

Box Set Universal Music Italia s.r.l. – 0602527316451  /2010/

Nedocenění, ale na italské poměry přesto relativně úspěšní Jumbo pocházejí z Milána a vznikli koncem roku 1969. Původně doprovodná skupina skladatele a zpěváka Alvara Felly natočila tři alba – bezejmenný debut v roce 1972, téhož roku vydané a nejúspěšnější DNA a o rok později ještě s avantgardou koketující Vietato ai minori di 18 anni? Jenže to už bylo její labutí písní a o další dva roky později se (poprvé) rozpadla… 

Debutové album vyšlo u labelu Philips a obsahuje devět těžkotonážních blues rockových pecek se vším, co k tomu patří. Houpavej rytmus, přímočará a na dřeň obnažená rytmika, drnčení akustických kytar, foukačka a hurónskej řev v italštině. Podobnej styl nevyhledávám a na desku zprvu ksichtil jsem se všelijak, ale poměrně rychle jsem odhodil zábrany a přijal ji za svou. Koneckonců, poslouchá se fakt dobře a hodně tomu pomáhají i všelijaká oživení v podobě fujarky, hammond organu a v případě třetí Lei non conta niente dokonce dechů. Nejraději mám skladby Artista (s parádní a jak tuberák chrchlající kytarou), podobně důraznou Che senso ha a velmi pěknou melodií opatřenou Dio è. Výbornou tečkou za sotva 38 minut dlouhou deskou je závěrečná odrhovačka Ho visto piangere.

Původní vinylové album bylo vydáno v nákladu tisícovky kusů, ale po úspěchu téhož roku expedovaného DNA proběhl ještě nějaký dolis. Přesto patří k těm hůře sehnatelným a (ne)přiměřeně drahým. S cédéčky to není o moc lepší, jakžtakž sehnatelné je jen japonské vydání z roku 2010 a případnému zájemci nezbyde, než obrážet bazary a aukce. Moje kopie je součástí téměř vyprodaného box setu Progressive Italia gli anni ´70 vol. 3 z roku 2010 a jednoduchej futrálek nenabízí víc, než reprodukci původního obalu, tracklist a sestavu. Ale hraje výborně.


SKLADBY:
1.  Oggi sarò là – 5:22
2.  E se dopo tu mi amassi – 4:31
3.  Lei non conta niente – 3:32
4.  Che senso ha – 5:22
5.  Dio è – 5:09
6.  Amore sono qua – 4:50
7.  La strada che porta al fiume – 3:22
8.  Artista – 3:48
9.  Ho visto piangere – 1:51

SESTAVA:
Alvaro Fella “Jumbo” – voce, chitarra acustica, percussioni
”Pupo” Bianchini – chitarra elettrica (con e senza archetto), chitarra acustica
”Samuel” Conte – tastiere, voce
Dario Guidotti – flauto, armonica, chitarra acustica, voce
Aldo Gargano – basso, chitarra elettrica
Vito Balzano “Juarak” – batteria, percussioni, aggeggi, voce

 

Jumbo Book Cover Jumbo
Jumbo
blues rock, progressive rock
Philips
1972
LP
9
CD - Universal, 2010

4 názory na ““La Scala” blues”

  1. O kapele Jumbo sme sa spolu bavili počas leta, tak iba zopakujem, že ten blues/hard/progress rock ma naozaj zaujal. Sadol mi aj spevák Alvaro “Jumbo” Fella. Rovnako sa mi páči aj “dvojka” DNA. Naopak, veľkým sklamaním je pre mňa tretí album Vietato ai minori di 18 anni?
    Snake, díky za recenziu!

Pridaj komentár