Dobré ráno, Vietname!

Na kapelu Jefferson Airplane jsem narazil už v raném mládí prostřednictvím výběrových CD Good Morning Vietnam. Na třech nosičích byla umístěná naprostá hudební smetánka tehdejší doby. Disky plné hitových singlů od obrů jako právě Jefferson Airplane, The Mamas & The Papas, Canned Heat, The Zombies, The Hollies, ale třeba také stylově tvrdších Blue Öyster Cult, či Deep Purple, pojmuli řadu krásných písní a romantických songů. Jefferson Airplane byli zastoupeni svými dvěmi nevětšími hity a to konkrétně písněmi Somebody To Love a White Rabbit, shodně pocházejícími z tohoto recenzovaného nosiče.

Ale nejsou to jen obě výše zmiňované podmanivé pecky útočící na první dobrou. Deska nabízí jedenáctku výborných čísel, kde už první song She Has Funny Cars padí v nádherném cvalu basa, bicí, akustika. Dvojice zpěváků, mužný Marty Balin a něžná sympaťanda Grace Slick, mají dokonale uhrančivé a v případě Grace také velice svůdné hlasy. Somebody To Love je pro mne nejlepší písní desky, Airplane i jednou z vyvolených celého léta lásky. Je podmanivá, melodicky a rytmicky velmi působivá a navíc Gracein výkon je vskutku nadpozemský. K dalším velice výrazným písním patří dvojice něžných skladeb  Today a Comin’ Back To Me. Z těch rytmicky neučesaných určitě zaujme song zvláštního názvu D.C.B.A.-25, který vystřídá Moody Blues-ovka How Do You Feel. No a to už se pomalu dostáváme k jednomu z nejoriginálnějších songů té doby, halucinogenímu White Rabbit. Projev Grace Slick pomalu prochází několika fázemi, vynořuje se z ticha, postupně nabírá na emocích, zní fatálně, uhrančivě, mnohdy až hrozivě. Stejně působivý je i hudební doprovod v pochodovém rytmu. Prostě skladba jako hrom.

Jefferson Airplane mají ještě nejedno výborné album, ale právě dvojice tolik profláklých, přesto s polibkem pána boha napsaných písní Somebody To Love, respektive White Rabbit, činí z této desky tu nejzajímavější.

SKLADBY:
01. She Has Funny Cars (Jorma Kaukonen/Marty Balin) – 3:13
02. Somebody To Love  (Darby Slick) – 2:57
03. My Best Friend (Skip Spence) – 3:03
04. Today (Marty Balin/Paul Kantner) – 3:00
05. Comin’ Back To Me (Marty Balin) – 5:24
06. 3/5 Of A Mile In 10 Seconds (Marty Balin) – 3:45
07. D.C.B.A.-25 (Paul Kantner) – 2:40
08. How Do You Feel (Tom Mastin) – 3:35
09. Embryonic Journey (Jorma Kaukonen) – 1:52
10. White Rabbit (Grace Slick) – 2:32
11. Plastic Fantastic Lover (Marty Balin) – 3:44

SESTAVA:
Marty Balin: vocals, guitar
Grace Slick: vocals, piano, organ, recorder
Paul Kantner: rhythm guitar, vocals
Jorma Kaukonen: lead guitar, rhythm guitar, vocals
Jack Casady: bass, fuzz bass, rhythm guitar
Spencer Dryden: drums, percussion
+
Jerry Garcia: guitar (Today, Comin’ Back To Me, Plastic Fantastic Lover)

Surrealistic Pillow Book Cover Surrealistic Pillow
Jefferson Airplane
Psychedelic Rock, Folk Rock
RCA Victor
1967
LP
11

2 názory na “Dobré ráno, Vietname!”

  1. Jefferson Airplane výrazne prispeli do hudobného spektra, do koloritu tej čarovnej a pre (rockovú) hudbu tak plodnej doby, no aj po rokoch ich hudba stále priťahuje. Vďaka za pripomenutie skvelej nahrávky.

  2. Pěkná recenze na mou oblíbenou desku. Jefferson Airplane jsem si oblíbil po nahrátí desky Bark vydané společností DumDum India, kterou přivezl Supraphon v roce 1972. Od Jefferson Airplane mám nejradši Crown Of Creation. Díky za hezké čtení a upozornění na to, abych si desku pustil.

Pridaj komentár